Prawdziwa hybryda

Samochody przez dłuższy czas dzieliły się na dwie kategorie. Mowa oczywiście o jasnym podziale na takie, które wykorzystywały benzynę jako paliwo czy gaz. Dzisiaj spoglądając na obie te opcje, jesteśmy w stanie w bardzo prosty sposób wymienić wady i zalety obu rozwiązań. Silniki napędzane Dieslem są na pewno precyzyjniejsze, ale jednocześnie każda zmiana paliwa jest o wiele bardziej odczuwalna niż w samochodach, które wykorzystują paliwo. W obecnych czasach kiedy ceny samochodów są bardzo wysokie, a samo paliwo także to najtańszych nie należy, każdy szuka gdzie tylko może oszczędności. Na szczęście dzisiaj rynek motoryzacyjny jest coraz bardziej skupiony na wprowadzaniu aut bardziej hybrydowych. Wiele osób uważa, że samochody hybrydowe to po prostu przyszłość motoryzacji. W tym segmencie na pewno bardzo mocno działa zarówno Toyota, jak i Lexus, o czym warto pamiętać, jeśli faktycznie szukamy auta uniwersalnego. Napędy składające się z układów hybrydowych dzielimy na trzy osobne typy.

Kilka różnych wersji

Pierwszy skupia się na działaniu szeregowym, podczas gdy silnik spalinowy pracuje w swoim optymalnym trybie, napędzając w ten sposób silnik elektryczny. Nadmiar energii kierowany jest zaś bezpośrednio do akumulatorów, co faktycznie sprawdza się w praktyce. W drugim trybie zaś wszystko połączone jest w układ równoległy, dzięki czemu silnik spalinowy, bezpośrednio łączy się z kołami w samochodzie. W ten sposób otrzymujemy dodatkową jednostkę mocy, gdy przekroczymy ogólną moc naszego pojazdu. Odzyskiwanie energii odbywa się tu za pomocą procesu hamowania, gdzie wolna energia gromadzi się w akumulatorach. Takie rozwiązanie pozwala nam w pełni wykorzystać napęd, na tak zwane cztery koła gdzie zarówno tył, jak i przód funkcjonują jednocześnie. W trzecim rozwiązaniu zaś występuje układ równoległy, który poniekąd jest niczym innym jak połączeniem obu układów prezentowanych powyżej. Samochody w postaci hybrydy na pewno mają wiele zalet, których próżno szukać w standardowym wydaniu.

Przede wszystkim oszczędności

Przede wszystkim samochody z napędem hybrydowym nie posiadają filtra cząstek stałych. Dzięki takiemu rozwiązaniu w bardzo prosty sposób jesteśmy w stanie uniknąć niepotrzebnych napraw, co przecież w samochodach napędzanych na gaz jest przecież nagminne. Samochody z napędem hybrydowym pomimo połączenia silnika benzynowego z elektrycznym nie wymagają od nas większej ilości spalanego paliwa podczas jazdy. Auta o takim niestandardowym napędzie hybrydowym to przecież rozwiązanie przyszłościowe, zwłaszcza że za paręnaście lat nie będzie można rozwijać bardziej silników diesel. Tak więc wykorzystanie nowej alternatywy w takim wypadku wydaje się naprawdę dobrym wyjściem. Dzisiaj nieliczne firmy motoryzacyjne wypuszczają auta o wspomnianym napędzie hybrydowym, ale mimo wszystko warto się zainteresować takimi pojedynczymi pojazdami. Auta hybrydowe to przede wszystkim większa moc oraz lepsza kontrola jazdy, także w trudnych warunkach, gdzie czas reakcji ma duże znaczenie. Warto więc śledzić ten temat i zobaczyć co z tego wyniknie dalej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here