Regulator napięcia – co warto o nim wiedzieć?

0
1785

W dzisiejszych samochodach w podstawowym wyposażeniu znajduje się alternator, którego zadaniem jest wytwarzanie napięcia, przekazywanego następnie do dalszych części układu. Jedną z tych części jest regulator napięcia, odpowiadający za utrzymywanie go na stałym, konkretnym poziomie, bez względu na to, czy silnik znajdujący się w samochodzie pracuje akurat na niskich, czy na wysokich obrotach. Dopuszczalne są jedynie niewielkie wahania, rzędu 0,5V.

Posługując się podręcznikowymi wartościami, przyjmuje się, że napięcie podczas ładowania akumulatora powinno wynosić 14,0-14.4V. Należy mieć świadomość, że im starszy sprzęt, tym niższe będzie napięcie w naszym regulatorze. Z tego powodu, raz na kilka lat konieczna będzie wymiana tego elementu. Dzięki temu cały układ ładowania akumulatora będzie funkcjonował poprawnie.

Nie tylko w podstawowej wersji

Choć mogłoby się wydawać, że regulator napięcia jest stosunkowo prostym urządzeniem, które zawsze zbudowane jest w mniej więcej podobny sposób, to na rynku bez problemu można znaleźć regulatory o różnorodnym zastosowaniu, dedykowane różnym odbiornikom. Jednym z typów regulatorów są np. przetwornice step up/step down. Wykorzystując ten typ regulatora, można przekształcić napięcie stałe, pochodzące ze źródła zasilania, na napięcie stałe o wartości niższej lub wyższej dla odbiornika. Wówczas w skład takiej przetwornicy mogą wchodzić półprzewodniki, cewki (służące do magazynowania energii) oraz filtry przeciwzakłóceniowe. Taki rodzaj regulatora jest idealny dla odbiorników, które wymagają niestandardowego napięcia zasilania.

Jeżeli szukamy dobrej jakości, oryginalnych części, warto zajrzeć na stronę iParts.pl. Jest to największy w Polsce, internetowy sklep zajmujący się sprzedażą części samochodowych. Korzystając z asortymentu, znajdującego się na iParts.pl, mamy gwarancję, że zakupione przez nas produkty będą wysokiej jakości. Dzięki temu możemy być pewni, że będą one posiadały stosunkowo długi czas eksploatacji, co pozwoli unikać częstych napraw i wymiany poszczególnych elementów.

Pewność, że wszystko działa poprawnie

Jak przypominają specjaliści z iParts.pl, od czasu do czasu należy sprawdzać, czy nasz regulator napięcia działa poprawnie. Można to zrobić za pomocą woltomierza albo miernika uniwersalnego. Wówczas z łatwością sprawdzimy, czy napięcie(o odpowiedniej wartości) jest przekazywane z alternatora do regulatora, a następnie do pozostałych części układu. Jeżeli napięcie nie dochodzi do regulatora, należy oddać alternator do regeneracji. Jeśli natomiast z regulatora nie jest ono przekazywane dalej, należy wymienić regulator.

[Głosów:2    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRozliczenie marynarzy – kim jest polski rezydent podatkowy?
Następny artykułPrawdziwa hybryda
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here