Zwolenników off-roadowej jazdy jest coraz więcej – w różnego rodzaju ośrodkach, parkach czy lasach bardzo często spotkać możemy wielu kierowców, którzy wraz ze swoimi pojazdami pokonują liczne naturalne przeszkody. Najpopularniejszym środkiem transportu w tego typu warunkach są bez wątpienia quady, zwane również ATV (All-Terrain Vehicle).
Ich rodzajów jest co najmniej kilka. Każdy z nich klasyfikowany jest na podstawie kilku czynników. Mowa tu między innymi o mocy silnika oraz rodzaju napędu. Za sprawą tego typu kryteriów, wymienić możemy quady o charakterze rekreacyjnym, sportowym (bądź wyczynowym) bądź użytkowym (bądź przeprawowym).
Do czego potrzebny jest nam quad?
Zanim więc podejmiemy właściwą decyzję co do modelu oraz rodzaju czterokołowca, powinniśmy zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy z niego korzystać, a także, w jakich warunkach. Pamiętać należy bowiem o tym, iż nie każdy rodzaj quada nadaje się na każdy rodzaj nawierzchni. Wybierając modele najbardziej podstawowe, liczmy się z tym, iż mogą sobie nie poradzić z dużą ilością błota, wody czy chociażby nierównościami terenu.
Podczas jazdy tego typu pojazdami, na ich konstrukcje oddziałuje bowiem masa czynników, które prowadzą do zużycia konkretnych elementów. Każda jazda to wyzwanie dla zawieszenia quada, mechanizmu napędowego i kierowniczego, czy chociażby opon. Wszystko to sprawia, że każda decyzja powinna zostać poprzedzona dokładną analizą, uwzględniająca przede wszystkim to, po jakich trasach będziemy chcieli się poruszać. Dzięki temu będziemy mogli być pewni, że nasz pojazd będzie nam służył przez dłuższy czas.
Rodzaje quadów
Wracając do wspomnianych rodzajów quadów, warto pokrótce scharakteryzować każdy z nich. Zacząć powinniśmy od modelów rekreacyjnych. Charakteryzują się one przede wszystkim tym, iż są wyposażone w napęd na jedną oś, a także silnikiem o pojemności około 125 cm sześciennych. Tego typu parametry bez problemu powinny wystarczyć tym, którzy quada chcą używać dla rozrywki. Co prawda, nie zapuścimy się z nim na błotniste bądź mocno pagórkowate tereny, jednak bez wątpienia pozwoli nam on na podróż po utwardzonych drogach ziemnych czy żwirowych.
Nieco bardziej zaawansowanymi maszynami są quady sportowe, zwane również wyczynowymi. W porównaniu do ich słabszych odpowiedników, posiadają one napęd na cztery koła oraz silnik o pojemności około 600 metrów sześciennych. Pozwala on nam na pokonywanie wielu bezdroży, na których znajdą się wystające korzenie bądź kamienie. Poradzą sobie one również z licznymi podskokami. W przypadku pojazdów sportowych, wzmocniona zostaje również ich konstrukcja. Bez wątpienia możemy liczyć na mocniejsze zawieszenie oraz łańcuch mechanizmu napędowego. Tego typu pojazdy charakteryzują się również specjalnym umiejscowieniem wlotów powietrza. Znajdują się one bowiem bardzo wysoko. Dlaczego? Wszystko po to, aby zabezpieczyć silnik przed zalaniem w trakcie przejażdżki po mokrych i błotnistych terenach.
Ostatnią kategorię tworzą czterokołowce przeprawowe. Podobnie jak w przypadku maszyn sportowych, również one posiadają napęd na cztery koła. Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma typami jest fakt, iż w przypadku quadów przeprawowych liczyć możemy na szerokie spektrum wyposażenia dodatkowego. Mowa w tym wypadku między innymi o pługu, przyczepach bądź kosiarkach. Wszystko to sprawia, że są one używane przez wojsko, służby ratownicze i drogowe, ale również przez rolników, dla których są one niewielkimi traktorami.
Co więcej, czterokołowiec może być przez na używany nawet w ogrodzie czy przed domem podczas obfitych opadów śniegu. Wystarczy jedynie podpiąć do niego niewielkich rozmiarów pług, by móc w niezwykle szybki i sprawny sposób odśnieżyć podjazd czy przydomowy parking. W przypadku dużych ogrodów bądź gospodarstwa rolnego, z pewnością przydatne okażą się spryskiwacze.
Ile trzeba wydać na najlepszego quada?
Wszystkie nasze rozważania związane z typem quada, który okaże się dla nas najodpowiedniejszy, sprowadzają się do kwestii związanej z tym, ile będziemy musieli wydać na tego typu przyjemność. Oczywiście cena zależna jest od wielu czynników, które zostały wymienione powyżej. W przypadku najbardziej podstawowych modeli, musimy liczyć się na wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nieco bardziej zaawansowane maszyny uszczuplą nasz portfel o 20, 40, 50 i więcej tysięcy złotych. Pamiętać należy również o tym, aby sprawdzić, czy w naszej okolicy znajduje się odpowiedniej jakości serwis tych maszyn, do którego zawieziemy naszego quada w przypadku awarii.
Jeżeli chcemy poruszać się quadem po drogach publicznych, musimy zadbać o jego homologację oraz rejestrację. Pamiętać musimy także o wyposażeniu go w światła oraz kierunkowskazy. Niezbędne okaże się także ubezpieczenie oraz dowód rejestracyjny. Dla naszego bezpieczeństwa, zainwestujmy również w kask, rękawice oraz różnego rodzaju ochraniacze – na ręce, kolana i barki. Najlżejsze pojazdy wymagają od nas posiadania uprawnień kategorii AM, w przypadku pozostałych maszyn, będziemy potrzebowali prawo jazdy kategorii B lub B1.