Zezłomowanie samochodu

Każdy właściciel samochodu staje prędzej lub później przed tym samym problemem – jakim jest konieczność pozbycia się swojego starego pojazdu. Najczęściej, pozbywamy się samochodu, gdy jest już mocno wyeksploatowany, gdy uległ wypadkowi lub po prostu – gdy planujemy kupić nowy. Pozbywając się samochodu, najczęściej korzystamy z dwóch głównych rozwiązań. Po pierwsze – możemy sprzedać samochodu, samodzielnie poszukując nowego kupca lub oddając go do komisu. Po drugie – możemy oddać samochód do zezłomowania. Z tego ostatniego rozwiązania korzystać należy zwłaszcza, gdy auto nie nadaje się do dalszego użytkowania.

Złomowanie samochodu – jak to działa?

Złomowanie samochodu to wbrew pozorom korzystne wyjście. W wielu sytuacjach samochód, którego pragniemy się pozbyć, po prostu nie nadaje się do dalszego użytkowania. Często nawet, koszty naprawy samochodu mogą przewyższać koszty związane z zakupem nowego. Wówczas właśnie, warto rozważyć możliwość zezłomowania pojazdu.

Powinniśmy rozpocząć oczywiście od ustalenia lokalizacji najbliższego punktu złomowania aut. Placówki takie – nazywane formalnie stacjami demontażu pojazdów – mają specjalne pozwolenie wydane przez marszałka wojewódzkiego, zezwalające na legalną kasację różnego typu pojazdów.

W różnych punktach złomowania możemy spotkać się z różnymi cennikami. Wynikają one z różnych czynników, często zupełnie indywidualnych lub związanych z popularnością danego miejsca, popytem lub oddziaływaniem konkurencji. Ważne jednak, by przed wyborem punktu złomowania porównać ich cenniki i wybrać ten, który będzie najkorzystniejszy dla naszego portfela. Złomowanie auta jest oczywiście płatne – i zarabia na nim właściciel oddawanego samochodu (szczególnie korzystne stawki oferuje auto-kurek.pl).

Przygotowanie do złomowania samochodu

Przed zezłomowaniem samochodu należy przygotować zestaw odpowiednich dokumentów. Do takich należą przede wszystkim dowód tożsamości osoby oddającej samochód, a także dokumenty związane z samym pojazdem. Mowa między innymi o dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu, umowie zakupu, bądź też innym dokumencie, który potwierdzi, że złomowany samochód jest naszą własnością. W innym przypadku konieczne będzie uzyskanie odpowiednich dokumentów upoważniających nas do złomowania samochodu.

Po oddaniu samochodu do złomowania otrzymujemy odpowiednie formalne zaświadczenie o tym, że został on poddany demontażowi. Dokument taki powinien zawierać podstawowe dane związane z samochodem – oprócz numeru dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, także numery jego tablic rejestracyjnych.

Warto także pamiętać, że zezłomowanie samochodu wiąże się z obowiązkiem jego wyrejestrowania. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, mamy dokładnie 30 dni na złożenie wniosku o wyrejestrowanie, od momentu zezłomowania pojazdu. Poinformowanie urzędu komunikacji o fakcie zezłomowania jest natomiast obowiązkiem firmy przyjmującej nasz pojazd, a nie naszym.

Na koniec warto dodać, że osobom poszukującym skupów samochody przeznaczonych do kasacji, polecamy zapoznać się z ofertą Auto Kurek, dostępną na: http://www.auto-kurek.pl/uslugi/zlomowanie-aut/. Ta sieć stacji demontażu samochodów posiada liczne placówki zlokalizowane na terenie całej Polski, oferując konkurencyjne ceny zarówno w przypadku samochodów powypadkowych, jak i tych bardziej sprawnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOleje półsyntetyczne – jak wybrać?
Następny artykułPokrowce samochodowe
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here