W Polsce wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularny. Korzystają z niego coraz częściej osoby fizyczne, i to już nie tylko na wakacjach. Także przedsiębiorcy coraz częściej doceniają możliwość wynajmu samochodu. Podpowiadamy na czym to polega i czy wynajem się opłaca.
Czym różni się wynajem od leasingu?
Przedsiębiorcy często korzystają z formy pośredniej między zakupem samochodu na kredyt a wynajmem. Jest to bardzo popularny w Polsce leasing, gdzie w trakcie trwania umowy leasingu nie jesteśmy właścicielem auta, ale spoczywają na nas obowiązki typowe dla właścicieli.
Wynajem jest o wiele prostszy, często wystarczy wejść na stronę internetową odpowiedniej firmy (np. https://www.carforyou.com.pl/), wybrać markę i model, który nas interesuje oraz termin, w którym taki samochód będziemy potrzebować.
Na jaki czas można wypożyczyć samochód?
Wbrew powszechnej opinii najem samochodu nie musi ani być drogi, ani krótkoterminowy. Wynajem samochodów dla firm zwykle możliwy jest w wersji krótko, średnio, a nawet długoterminowej. Z wynajmu średnioterminowego jak i długoterminowego, korzystają najczęściej właśnie firmy i instytucje. Ta pierwsza opcja opiewa zwykle na okres od miesiąca do dwóch lat, umowy jeszcze dłuższe, trwające do pięciu lat są charakterystyczne dla najmu długoterminowego.
Zalety wynajmu średnio i długoterminowego
Choć wiele firm obawia się, że wynajem auta będzie dużo droższą opcją niż zakup lub leasing, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Choć comiesięczne opłaty są wyższe, to warto zwrócić uwagę, że podczas podpisywania umowy nie jest wymagana żadna pierwsza wpłata, a przy leasingu sięga ona często nawet 20%. Do tego ilość formalności przy podpisywaniu umowy najmu jest ograniczona do minimum. Do tego niemal każda wypożyczalnia samochodów w Białymstoku, Krakowie, Szczecinie czy innym większym mieście przy najmie długoterminowym indywidualnie ustala stawki, co oznacza, że można wynegocjować naprawdę korzystne warunki.
To nie koniec zalet
Będąc posiadaczem auta, czy to zakupionego czy w leasingu trzeba ponosić sporo dodatkowych kosztów. Co prawda na umowie najmu nadal ponosimy koszty paliwa, ale na tym nasza troska o samochód się kończy. W ramach umowy najmu to wypożyczalnia aut dba o ciągłości ubezpieczenia czy terminową wymianę opon pomiędzy sezonami. Podobnie wygląda kwestia napraw, awarii, czy rutynowych wymiany części, w odróżnieniu od leasingu, te koszty też ponosi wypożyczalnia. Co za tym idzie przedsiębiorca nie musi przejmować się ani tego typu kosztami, a jeszcze odchodzą mu obowiązki administracyjne.