Polska jest mistrzem Europy w dziedzinie handlu używanymi autami, które potrafią w kilka minut zmniejszyć swój stan licznika, a w parę dni dłużej niektóre auta mogą stać się bezwypadkowe. W ten oto sposób bardzo często spotykamy na naszych drogach prawdziwe szroty, które są „tykającą bombą wypadkową”. Oprócz nietrzeźwych kierowców, to właśnie wiekowe pojazdy są najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych. Warto być przygotowanych na taką okoliczność i mieć dane kontaktowe do polecanej pomocy drogowej.
Wiek auta i stan techniczny, a przyczyna wypadku
Na polskich drogach nie jest bezpiecznie, co potwierdzają statystyki – rocznie dochodzi do nawet 33 tysięcy wypadków. Przyczyny bywają różne, ale najczęściej za taki stan rzeczy odpowiada brawura kierowców, zły stan techniczny pojazdów oraz kiepskie drogi. Zmorą polskich dróg są również kierowcy, którzy siadają za kierownicą po spożyciu alkoholu. W takich warunkach nietrudno o wypadek, stłuczkę czy awarię auta. Jak podają statystyki, to w Polsce średni wiek aut z wykupionym OC w większości miast wojewódzkich wynosi około 14 lat. Natomiast średni przebieg samochodów oscyluje w granicach od 163 000 do 212 000 km. W porównaniu do innych krajów na zachodzie Europy, to jesteśmy daleko w tyle. Dlatego też można śmiało przyjąć, że wiekowe auta są ogromnym problemem dla kierowców na naszych drogach.
Oferta i zakres usług pomocy drogowej
Jeśli już przydarzyła się nam kolizja, to wówczas przyda się pomoc drogowa. Oferta autopomocy obejmuje różne rodzaje wsparcia. Z usług można skorzystać nie tylko wtedy, gdy zdarzy się wypadek, ale także w przypadku awarii pojazdu, zgubienia kluczyków czy zatankowania niewłaściwego paliwa. Po pomoc można dzwonić przez całą dobę, dzięki czemu każdy kierowca może liczyć na fachową i szybką autopomoc. Firmy takie pomogą nam również awaryjnie uruchomić silnik, gdy nie możemy odpalić auta, a także w niektórych przypadkach świadczą usługi drobnych naprawach mechanicznych na miejscu. Pomoc drogowa dowiezie nam też benzynę, czy olej napędowy, gdy zabraknie w naszym aucie paliwa. Pomoc drogowa to wsparcie dla kierowców, którym przytrafiło się coś właśnie na tej trasie. Oferta obejmuje najczęściej: holowanie auta osobowego, busa, jeepa, vana, a nawet dwóch pojazdów jednocześnie. Szczególnie trudną sytuacją jest brak paliwa, ale wówczas także można liczyć na profesjonalne wsparcie. Kierowca wysłany przez firmę oferującą pomoc drogową przywiezie odpowiednie paliwo i w razie potrzeby wykona drobną naprawę na miejscu lub awaryjnie uruchomi pojazd. Takie wsparcie podczas długiej trasy jest nieocenione, ponieważ umożliwia kontynuację podróży.
Samodzielna wymiana koła, czy wezwanie pomocy drogowej?
Jedną z najbardziej uciążliwych sytuacji na drodze jest złapanie gumy. Oczywiście wymiana opony nie jest specjalnie skomplikowana, ale nie każdy potrafi i wie jak zrobić to prawidłowo. Poza tym, są takie sytuacje, że po prostu nie można się ubrudzić, np. podczas podróży na spotkanie biznesowe. Wówczas także przyda się profesjonalna i tania pomoc drogowa, która szybko i sprawnie wymieni uszkodzone koło. Wśród oferowanych usług jest również stawianie pojazdów na koła i wyciąganie pojazdów z rowu lub błota, co na polskich drogach przytrafia się wielu kierowcom. W ciężkich przypadkach, gdy auto nie nadaje się do dalszej jazdy, kierowca może skorzystać z samochodu zastępczego lub przewozu osób i bagaży.