Filtr oleju jest istotną częścią w naszym samochodzie, od której zależy utrzymanie naszego auta w dobrym stanie. Podobnie jest z samym olejem. Samochód jest jednak kosztowną sprawą i każdy zakup kumuluje sumę wydatków. Kiedy więc nadejdzie czas, aby zmienić olej, kusi nas, aby zapomnieć o filtrze, ale to tylko pozorna oszczędność.

Jak działa filtr oleju?

Filtr oleju zaprojektowano z papieropodobnego materiału i tkaniny ułożonej w plisy – to medium zatrzymuje cząsteczki o rozmiarach nie większych niż kilka mikronów i zapobiega ich cyrkulacji w silniku, gdzie mogą zacząć gromadzić się i powodować uszkodzenia. Kiedy filtr jest całkowicie nasycony i nie może wchłonąć więcej zanieczyszczeń, jest zasadniczo omijany, gdy krąży olej. Cząstki stałe są nadal uwięzione w filtrze, a to, co znajduje się w oleju, nie może zostać odfiltrowane. Jeśli pozostawimy stary filtr, to zaraz po uruchomieniu silnika i doprowadzeniu go do temperatury roboczej, ten przyjemny czysty olej silnikowy wkrótce będzie tak samo brudny jak olej, którego właśnie się pozbyliśmy. W związku z tym nie ma sensu zmieniać filtra, dopóki nie nadejdzie czas wymiany oleju. Obydwa możemy nabyć w kompletach uwzględniających dopasowanie do konkretnych marek, np. zestawy Ford.

Filtry oleju i jazda w ciężkich warunkach

Trudne warunki jazdy są jednymi z najczęstszych przypadków, gdy trzeba częściej wymieniać olej. W dużym stopniu zależy to od warunków jazdy, takich jak temperatura, prędkość jazdy, oporu nawierzchni, a nawet od czynników, takich jak styl jazdy. Konfiguracja silnika, rozmiar i osiągi samochodu również mogą odgrywać ważną rolę w tym przypadku, ponieważ cieplejsze temperatury i warunki próbne mają większy wpływ na większe, mocniejsze silniki. W rezultacie właściciele dużych samochodów lub samochodów ciężarowych będą musieli wcześniej zmienić filtr oleju. Odpowiedni filtr możemy znaleźć, odwiedzając Ford sklep.

Oznaki zużycia filtra

Konieczna jest wymiana oleju i filtra, gdy świeci się lampka serwisowa – nawet jeśli wiemy, że olej jest nadal na dobrym poziomie, a silnik nie jest zagrożony awarią z jego braku. Wymiana filtra oleju może pomóc w przywróceniu samochodu bez nadmiernych wydatków na drogą diagnostykę i naprawy. Kiedy światło jest włączone, oznacza to, że silnik nie działa prawidłowo, co może oznaczać, że jest zatkany przez brud. W takim przypadku nowy filtr może się przydać wcześniej niż zwykle. Niektóre nowsze pojazdy mają wskaźnik wymiany oleju, który jest uruchamiany przez czujniki, które monitorują stan oleju i osiągów silnika – używają algorytmu do określenia, kiedy nadszedł czas na wymianę oleju (zamiast zwykłego licznika przebiegu). Inne silniki mają wskaźnik ciśnienia oleju lub lampkę ostrzegawczą ciśnienia oleju – lampka ostrzegawcza jest bardzo złym sygnałem, ponieważ oznacza to, że mamy mało oleju lub silnik doznał katastrofalnej utraty ciśnienia.

[Głosów:122    Średnia:2.4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProfesjonalne lakierowanie felg
Następny artykułW jakich sytuacjach przydatna będzie pomoc drogowa?
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here