Ubezpieczenie OC i AC motocykla

Motocykle to doskonały środek transportu, szczególnie w zatłoczonych miastach. Dla wielu osób jazda na jednośladzie to prawdziwa pasja i sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków. Mimo że sezon motocyklowy trwa krótko, to musisz pamiętać o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia tak jak w przypadku auta. Ile kosztuje polisa i gdzie ją nabyć? Odpowiadamy!

Na czym polega ubezpieczenie motocykla?

Zgodnie z polskim prawem, każdy zarejestrowany pojazd poruszający się po drodze, musi mieć wykupione obowiązkowe OC. Dotyczy to również motocykli o mniejszej pojemności, na które nie trzeba mieć zrobionej dodatkowej kategorii prawa jazdy. Ponadto należy pamiętać, że nie ma możliwości ubezpieczenia motocykla tylko na czas sezonu, gdyż polisę wykupuje się na cały rok. Jako właściciel masz za to możliwość wyboru pakietu ochrony i oprócz podstawowego OC możesz również dokupić AC.  Taka polisa działa w znacznie szerszym zakresie i zapewnia wypłatę odszkodowania za szkody powstałe wskutek:

 • zdarzenia z innym pojazdem lub zwierzęciem,
 • działań osób trzecich,
 • pożaru lub działania substancji chemicznych,
 • niekorzystnych czynników atmosferycznych,

Mając wykupione AC możesz ponadto liczyć na zadośćuczynienie, jeżeli doszłoby do kradzieży całego pojazdu lub tylko jego części.

Jakie są kary za brak ważnego ubezpieczenia?

Właściciel motocykli, którzy nie dopełnili obowiązku ubezpieczeniowego, muszą się liczyć z naliczeniem kary przez UFG. Tak jak w przypadku braku OC samochodu, wysokość opłat karnych zależy od długości przerwy w ciągłości ubezpieczenia. W 2021 roku kary wynoszą:

 • 190 zł za przerwę do 3 dni,
 • 470 zł za brak OC przez okres od 4 do 14 dni,
 • 930 zł za utratę ciągłości ubezpieczenia powyższej 14 dni.

Kary finansowe nie są tak dotkliwe jak te, naliczane za brak OC auta, ale musisz pamiętać, że konsekwencje mogą być znacznie większe. Gdyby doszło do kolizji, a Twój motocykle nie byłby ubezpieczony, musiałbyś wszystkie szkody naprawić z własnej kieszeni.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Ceny polis motocyklowych są nieco niższe niż ubezpieczenia auta. Nie ma jednak ujednoliconej stawki dla wszystkich jednośladów, gdyż wysokość składki zależy od indywidualnej sytuacji kierowcy. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę różne czynniki, które mogą mieć wpływ na cenę OC i AC, a wśród nich znajdują się najczęściej:

 • parametry motocykla, takie jak marka, model, rok produkcji, moc silnika,
 • sposób przechowywania i użytkowania jednośladu,
 • wiek kierowcy i długość posiadanego prawa jazdy,
 • historia ubezpieczenia i zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę,
 • miejsce zamieszkania, zawód, sytuacja rodzinna kierowcy.

Na cenę polisy wpływają także dodatkowe rozszerzenia ochrony. Za pełen pakiet składający się z OC, AC, NNW i Assistance, będziesz musiał zapłacić nawet ponad 1000 zł. Koszty wykupienia podstawowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zaczynają się już od niecałych 200 zł. Oprócz rodzaju motocykla, sytuacji kierowcy i zgromadzonych zniżek, wiele zależy od polityki prowadzonej w danej firmie ubezpieczeniowej.

Gdzie kupić najlepsze ubezpieczenie motocykla?

Nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferują możliwość nabycia polisy dla motocykla, ale zdecydowana większość ma takie produkty w swojej ofercie. Możesz je wykupić samodzielnie przez internet, korzystając przy tym z kalkulatora OC i AC ubezpieczenia motocykla. Narzędzie to służy do wyliczania wysokości składek na podstawie informacji podanych w formularzu. Dzięki temu masz szansę sprawdzić, w którym towarzystwie dostaniesz najatrakcyjniejszy produkt ubezpieczeniowy.

Przy zakupie obowiązkowego OC, najważniejszym kryterium wyboru powinna być jak najniższa cena. Jeżeli jednak planujesz rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkowe AC, NNW i assistance, powinieneś zwracać uwagę na zapisy OWU. W tym przypadku ważniejsza od ceny jest skuteczności polisy, abyś w razie nieprzewidzianego zdarzenia na drodze otrzymał stosowne odszkodowanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObjawy awarii katalizatora
Następny artykułStrój na motocykl – jaki wybrać?
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here