System nawigacyjny jest jednym z niezastąpionych akcesoriów do podróżowania autem. Wykorzystując sygnały GPS biegnące z satelit dane systemy wyświetlają Twój pojazd na załadowanych mapach, śledzą jego ruch, pomagają w znalezieniu dokładnej lokalizacji, interesujących Ciebie miejsc, odmierzają do nich odległość oraz wyznaczają trasy. Dane akcesorium jest przydatne nawet wtedy, gdy nie wyjeżdżasz poza granicę swojego miasta, gdyż pomaga w znalezieniu najkrótszej trasy, prezentuje aktualną sytuację na drodze, pogodę oraz inne niezbędne dane. Tego rodzaju urządzenia wyposażone są nawet w wideorejestratory. Poza pokazywaniem samochodu oraz mapy system nawigacyjny posiada funkcję sterowania głosowego, która podpowiada na głos wskazówki dotyczące trasy.
W dzisiejszych czasach dość powszechne są fabrycznie instalowane systemy nawigacyjne. Ich główną funkcją jest pełna kompatybilność z wbudowanym w samochodzie systemem komunikacyjnym oraz rozrywkowym. Dzięki temu nie ma konieczności kładzenia nowych przewodów, ciągłego najmowania gniazda zapalniczki oraz montowania nowego urządzenia na desce rozdzielczej. Niektóre nowoczesne, fabrycznie instalowane systemy nawigacyjne są nawet łączone z takimi systemami w samochodzie jak Asystent Hamowania czy zawieszenie adaptacyjne o zmiennej charakterystyce.
Jeśli Twój samochód nie jest wyposażony w standardzie w nawigację istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym sposobem jest wybranie urządzenia niezależnego, których na rynku akcesoriów samochodowych dostępna jest niezwykle szeroka gama. Informacje o wielu systemach nawigacyjnych można znaleźć na stronie Euautoczesci.pl. Podczas wybierania niezależnej nawigacji samochodowej weź pod uwagę następujące kryteria:
1) Rozmiar i rozdzielczość wyświetlacza. Funkcja ekranu dotykowego pomaga w nawigacji, podaniu pożądanych tras oraz w szybszej modyfikacji ustawień.
2) Obecność wbudowanego akumulatora.
3) Parametrów procesora. Wpływają one bezpośrednio na szybkość pracy nawigacji oraz dokładności odczytów z satelit.
4) Poza systemem GPS urządzenie może posiadać dodatkową funkcję Glonass. Może ona poprawić odbiór satelit.
5) Dostępność i terminowość aktualizacji map na urządzeniu oraz sposób przesyłania jego aktualizacji.
Drugim sposobem jest zakup nowego systemu pokładowego. W niektórych modelach możliwa jest wymiana standardowego systemu informacyjno-rozrywkowego na nowy wyposażony w nawigację. Umożliwia to rozszerzenie funkcjonalności samochodu bez konieczności montowania niezależnego urządzenia na desce rozdzielczej.