Rozliczenie marynarzy - kim jest polski rezydent podatkowy?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że rezydentem podatkowym jest każda osoba fizyczna, która zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podlega ona obowiązkowi podatkowemu od osiąganych dochodów, niezależnie od miejsca ich położenia. Także podatki marynarskie podlegają rozliczeniu za rok poprzedzający.

Podatki dla marynarzy – kwestie prawne

Podatek za pracę marynarzy dotyczy dochodów jakie pracownicy osiągnęli za granicą oraz w kraju. Polski rezydent podatkowy jest zobowiązany w kraju do tzw. nieograniczonych obowiązków podatkowych. Ponadto osoba fizyczna podlega warunkom, które decydują o tym, że określa się ją mianem rezydenta podatkowego. Osoba fizyczna musi spełniać takie warunki jak:

– posiadani na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych, które stanowią ośrodek interesów życiowych;
– przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym.

Rozliczanie podatków marynarzy a wpływ Konwencji MLI

Rozliczanie podatków marynarzy a także takie kwestie jak rozliczenie podatkowe rodzin marynarzy stanowią przedmiot rozważań jakie podejmuje Konwencja MLI. Wskazuje ona jakie kroki powinien podjąć marynarz w sytuacji, kiedy uzyskuje dochody w kraju oraz kiedy osiąga je za granicą. Na mocy postanowień tej konwencji wskazuje się na dwa obowiązki:

– pierwszy z nich zobowiązuje marynarzy by każdego roku w terminie do 30 kwietnia rozliczał się za rok poprzedni poprzez formularz PIT-36;-
– drugi przypadek nawiązuje do comiesięcznych konieczności wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W przypadku wątpliwości co do rozliczeń i kwestii prawnych jakie obowiązują marynarzy warto skonsultować je z odpowiednimi organami. W tym zakresie pomocny będzie radca prawny i dobra kancelaria radcowska.

Jeśli posiadamy wątpliwości co do sposobu rozliczenia – warto skonsultować je z dobrym radcą prawnym, którego adres można znaleźć również na stronie internetowej (radcaprawny-trojmiasto.pl/podatki-marynarskie/).

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzujnik w klimatyzacji samochodowej
Następny artykułRegulator napięcia – co warto o nim wiedzieć?
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here