Przygotuj oświetlenie swojego motocykla na sezon wiosenny

Wiosna rozpoczęła się na dobre, weekend majowy już za nami, tak samo, jak pierwsze przejażdżki motocyklowe. Niektórzy z pewnością dobrze się do nich przygotowali, regenerując i dopieszczając swoje dwuślady po zimie. Jeśli część z Was jeszcze tego nie zrobiła, to najwyższa pora, aby sprawdzić stan motocykla, zwłaszcza w sytuacji, gdy wybieracie się w dłuższe weekendowe trasy i wakacyjne wyprawy. Jednym z obowiązkowych elementów takiego przeglądu jest sprawdzenie kondycji motocyklowego oświetlenia.
Przygotuj oświetlenie swojego motocykla na sezon wiosenny

Dlaczego to takie ważne?

Oświetlenie motocyklowe może trochę na wyrost powiedziane, ale spełnia jeszcze ważniejszą rolę niż w przypadku samochodów. Wynika to oczywiście z wielkości dwuśladu. Sprawne oświetlenie nie tylko poprawia widoczność trasy, ale co równie ważne – pomaga kierowcy samochodu dostrzec w odpowiednim momencie motocyklistę i tym samym podjąć właściwą decyzję o manewrze oraz wydłużyć drogę hamowania jego pojazdu. Dzięki temu oświetlenie motocyklowe w wyraźny sposób przyczynia się do zmniejszenia wypadkowości z udziałem motocykli.

Dobre żarówki motocyklowe są nieocenionym gwarantem bezpieczeństwa zwłaszcza podczas nocnych podróży oraz w sytuacji niekorzystnych warunków pogodowych. W takich okolicznościach motocykl znacznie trudniej daje się zauważyć. Do zakłócających jazdę czynników należą także wszelkie przeszkody, nawet najdrobniejsze, pojawiające się na drodze, wystarczy wspomnieć o wybojach i innych nierównościach terenu. Takich niesprzyjających jeździe czynników jest w przypadku motocykli więcej w porównaniu z samochodami. Dlatego sprawnie działające oświetlenie to podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy.  

Na co zwrócić uwagę?

Pierwszym krokiem w przeglądzie motocyklowego oświetlenia jest sprawdzenie działania wszystkich obowiązkowych świateł pojazdu, czyli drogowych, mijania, kierunkowskazów, hamowania „stop”, oświetlenia tablicy rejestracyjnej, świateł pozycyjnych tylnych i odblaskowych tylnych. Informacja o prawidłowej wymianie żarówek znajduje się w instrukcji obsługi dwuśladu. Jeśli wszystkie żarówki działają bez zarzutu, to teoretycznie sprawa jest zamknięta. Ale drugą kwestią pozostaje jakość naszego oświetlenia. Nie chodzi bowiem o to, aby być po prostu widocznym na drodze, ale aby być dobrze widocznym. Dlatego w przypadku żarówek motocyklowych sprawdzić trzeba jeszcze moc emitowanego przez nie strumienia świetlnego – im jest on większy, tym lepsza widoczność motocykla i większa gwarancja bezpieczeństwa wszystkich użytkowników na drodze. Drugim parametrem jest trwałość żarówek. Czas ich eksploatacji wydłuży się, jeśli będą one odporne na wstrząsy i drgania, a te w przypadku motocykli są mocno odczuwalne, głównie w czasie jazdy po nierównych nawierzchniach. 

city vision moto philips

Dobierz oświetlenie do stylu swojej jazdy

W zależności od tego, czy wykorzystujesz swój motocykl wyłącznie do jazdy po mieście, czy wyruszasz nim w dłuższe trasy w nieznane, producenci oświetlenia przygotowali dla Ciebie modele żarówek dopasowane optymalnie do charakteru jazdy. Dla miejskiego charakteru podróżowania polecamy model CityVision Moto marki Philips. Oświetlenie sprawdza się dobrze w ruchu ulicznym o dużym natężeniu oraz w korkach. Żarówki emitują o 40% więcej światła, co skutkuje wydłużeniem jego wiązki o 10-20 metrów. Pomarańczowy efekt kolorystyczny w reflektorze oraz odporność na drgania i wstrząsy to dodatkowe charakterystyczne cechy modelu.

Philips przygotował także serię żarówek przeznaczoną dla aktywnych i wymagających motocyklistów, poruszających się na swoich dwuśladach w niesprzyjających warunkach pogodowych, w porze nocnej i chętnie wyruszających w długie trasy. W tego typu podróżach sprawdzi się model X-tremeVision Moto. Emitowanie aż o 100% większej ilości światła o dłuższej o 35 metrów wiązce znacznie poprawia widoczność motocyklisty. Ponadto, nowoczesna konstrukcja żarówki wydłuża czas eksploatacji oświetlenia i zwiększa jego wydajność. Podobne funkcje spełnia model marki OsramNight Racer 50 i Night Racer 110. Emitując kolejno o 50% i 110% więcej światła, żarówki przedłużają jego wiązkę o 20 i 40 metrów. Lepsza widoczność motocykla na drodze idzie w tym modelu w parze ze stylowym wzornictwem, zwiększoną wytrzymałością i wydajnością.    

Dla tych pasjonatów motocykli, którzy cenią nie tylko bezpieczeństwo, ale również oryginalny wygląd swojego pojazdu, producenci stworzyli modele wyróżniające się niebiesko-białym światłem charakterystycznym dla oświetlenia ksenonowego. Mowa o żarówkach BlueVision Moto marki Philips oraz X-RACER marki Osram. Oba modele, przy zachowaniu wszystkich potrzebnych norm bezpieczeństwa, emitują światło o temperaturze barwowej właściwej dla oświetlenia ksenonowego. Taki rodzaj światła jest przyjemny dla motocyklisty, nie męczy jego oczu i nie powoduje oślepienia innych kierowców

x-racer osram

Wiosna i lato, choć piękne, to jednak są dość zdradliwymi porami roku, ponieważ kierowcy borykają się podczas nich zarówno z oślepiającym słońcem, jak i ulewnym deszczem czy burzami. Dlatego inwestycja w dobre, markowe oświetlenie to inwestycja w bezpieczeństwo nasze i innych. Pamiętajmy, aby zawsze wybierać oryginalne oświetlenie z homologacją – uchronimy się w ten sposób przed mandatem, odebraniem dowodu rejestracyjnego pojazdu, nie wspominając już o zagrożeniu, jakie powodujemy na drodze, decydując się na zakup podrabianych żarówek. W naszym sklepie nocar.pl możecie zaopatrzyć się w potrzebne oświetlenie motocyklowe, przeznaczone zarówno do jazdy miejskiej, jak i długich wojaży. W ofercie sklepu znajdują się żarówki motocyklowe marki Osram, Philips, Tungsram, Narva i General Electric.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here