Przygotowanie motocykla do rozpoczęcia sezonu

Przed sezonem motocyklowym warto sprawdzić stan kombinezonu, butów, kasku i akcesoriów do jazdy. Motocykl, który co roku spędza w garażu pod specjalną plandeką kilka miesięcy, także wymaga solidnego przeglądu. Po zimie niekoniecznie będzie prezentował się równie nienagannie, jak gdy został schowany tuż przed pierwszymi przymrozkami.

Przygotowanie motocykla do rozpoczęcia sezonu

Czyszczenie motocykla

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem oceny stanu technicznego motocykla przed sezonem nie jest wymiana opon czy dolanie oleju, ale jego ręczne umycie. Użycie wysokociśnieniowej myjki może skutkować zamoczeniem układu zapłonowego lub wypłukaniem smaru z łańcucha albo łożyska. Po myciu suszy się motocykl, sprawdza, czy filtr powietrza jest suchy i można go odpalić.

Kontrola układu smarowania i stanu płynu chłodniczego

Motocykl wymaga specjalnie dla niego przeznaczonych olejów silnikowych o syntetycznej formule, samochodowe mogą powodować ślizganie sprzęgła i w efekcie konieczność jego wymiany. Olej można wymieniać na zakończenie lub tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu, aby zapewnić sobie płynniejszą i bardziej ekologiczną jazdę oraz lepsze osiągi. Płyn chłodniczy do motocykli o podwyższonej pojemności cieplnej wymienia się maksymalnie co 2 lata, a niewielkie ubytki można uzupełniać wodą destylowaną.

Wymiana filtra powietrza

Papierowy wkład do filtra powietrza warto wymienić na zupełnie nowy, a ten gąbkowy – po wyczyszczeniu naoliwić.

Układ hamulcowy i płyn

Płyn hamulcowy najlepiej ze względów bezpieczeństwa wymieniać co roku. Do jazdy agresywniejszej zalecany jest płyn o podwyższonych parametrach. Już po myciu będzie można gołym okiem ocenić stan przewodów hamulcowych, tarcz i klocków.

Sprawdzenie stanu łańcucha

Łańcuch motocykla wymaga starannego wyczyszczenia, skontrolowania stanu napięcia i nasmarowania. Z czasem zębatki zużywają się, a pasy zębate mogą parcieć i pękać.

Światła, klakson, paliwo

Przed wyruszeniem w trasę należy uzupełnić bak świeżym paliwem. Benzyna mogła zostać rozrzedzona skraplającą się wewnątrz baku parą. Trzeba sprawdzić stan wszystkich świateł oraz klaksonu, co zapewni bezpieczną jazdę i w razie kontroli, uchroni przed mandatem.

Zobacz także: Rodzaje opon do motocykla

Artykuł promocyjny.

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here