Kamizelka ostrzegawcza
Zdjęcie: flickr.com (CC BY 2.0)

Odpowiedź na pytanie, czy noszenie kamizelki odblaskowej na drodze może uratować życie jest bardzo prosta i oczywista – TAK! Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego. Poruszamy się pieszo, rowerem czy też kierujemy pojazdami mechanicznymi i wiemy, że kamizelki ostrzegawcze poprawiają widoczność na drodze.

Kamizelka ostrzegawcza
Zdjęcie: flickr.com (CC BY 2.0)

Ustawodawca poprzez znowelizowanie ustawy o ruchu drogowym od dnia 31 sierpnia 2014 roku nałożył obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku na drogach publicznych w Polsce. Za brak umieszczonych w widocznym miejscu elementów odblaskowych grozi kara grzywny od dwudziestu do pięciuset złotych.

Statystyki

Statystyki są nieubłagane i wyraźnie pokazują skalę problemu, jakim jest brak widoczności pieszych na drogach. Tylko w ubiegłym roku doszło do prawie trzydziestu trzech tysięcy wypadków drogowych, w których zginęły dwa tysiące dziewięćset cztery osoby, a blisko czterdzieści tysięcy zostało rannych. Z przygotowywanego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla sejmowej Komisji Infrastruktury corocznego raportu wynika, iż najczęstszą przyczyną śmierci w 2015 roku było najechanie na pieszego – tysiąc sto cztery ofiary. Z kolei w wypadkach spowodowanych przez pieszych zginęły pięćset siedemdziesiąt trzy osoby. Statystki zatem mówią same za siebie. 

Co daje kamizelka odblaskowa?

Kamizelka odblaskowa daje nieporównywalnie większe szanse na uniknięcie wypadku niż jej brak.

Dzięki niej jesteśmy doskonale widoczni z bardzo daleka dla innych uczestników ruchu. Mają oni dzięki temu czas na podjęcie odpowiednio wcześnie działań mających na celu uniknięcie sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu na drodze. Widoczność oznacza życie – mówi specjalista z firmy KANDO Plus.

Kiedy zakładać kamizelkę?

Zawsze, gdy wychodzimy na drogę, a szczególnie zaś, gdy warunki pogodowe nie są doskonałe, należy zakładać kamizelkę odblaskową. Dlatego wybierając się na spacer lub wycieczkę rowerową warto mieć taką odzież w zasięgu ręki – w plecaku lub kieszeni. Natomiast niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia, odblaskową kamizelkę trzeba zakładać za każdym razem, gdy wychodzimy z pojazdu zatrzymanego na drodze poza miejscem do tego przeznaczonym, czyli na przykład poza parkingami lub miejscami obsługi klienta na autostradach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here