Podróżowanie po bezdrożach, lasach, skwerach czy drodze żwirowej sprawić nam może wiele frajdy, zwłaszcza gdy na trasie naszego przejazdu występują różnego rodzaju uskoki czy niewielkie górki. Tego typu warunki idealnie nadają się do przejażdżki quadem, który zyskuje coraz większą popularność, także wśród młodych zwolenników ekstremalnej jazdy. Doszło już tego, iż quady bardzo często ofiarowane są dzieciom w ramach Pierwszej Komunii Świętej.
Oczywiście rodzajów tych pojazdów jest bardzo dużo. Stosować można je bowiem podczas czystej rozrywki, ale także wyczynowo, na przykład w ramach różnego rodzaju zawodów czy wyścigów. Zróżnicowanie sprzętowe nie oznacza jednak, że ich działanie różni się w jakimś dużym stopniu. Podobnie jest z wszelkimi usterkami, które zazwyczaj dotyczą podobnych układów i mechanizmów.
Jakie typy quadów spotkamy na rynku?
Najpoważniejsze różnice między poszczególnymi typami quadów związane są z napędem. Na rynku dostępne są bowiem pojazdy z napędem wyłącznie na tylną oś oraz wyposażone w napęd na wszystkie cztery koła. Jak nietrudno się domyślić, pierwszy rodzaj quadów przeznaczony będzie w głównej mierze dla początkujących, którzy jeszcze nie czują się zbyt pewnie z tymi czterokołowcami. Warto pamiętać o tym, iż modele wyposażone w napęd na jedną oś nie będą nadawać się do wszystkich rodzajów nawierzchni. Z pewnością nie powinniśmy zapędzać się w nimi w tereny górzyste. W taki właśnie sposób niezwykle często powstają różnego rodzaju usterki – przez nieuwagę kierowców. Wszystko to sprawia, że należy dokładnie przeanalizować trasę swojego przejazdu i cały czas mieć na uwadze możliwości pojazdu, którym się dysponuje.
W przypadku górzystego, niezwykle niestabilnego i trudnego terenu, bez wątpienia należy sięgnąć po quady wyposażone w napęd na cztery koła. Nazywane są one przeprawowymi, gdyż za ich pomoc jesteśmy w stanie przejechać niemal po każdej nawierzchni, nawet w wypadku niewielkich zbiorników wodnych. Wszystko to sprawia, że pojazdy przeprawowe bardzo często stosowane są przez służby ratunkowe, które używają tego typu quadów do między innymi do ratowania zbłąkanych kierowców. Modele przeprawowe służą również wojsku czy chociażby rolnikom.
Układ napędu w quadach
Wszelkiego rodzaju awarie quadów – zarówno tych drogich, tanich, jednoosiowych, jak i z napędem na cztery koła – najczęściej dotyczą układu przeniesienia napędu. Mowa o mechanizmie, który wprawia w ruch koła naszego pojazdu. Zazwyczaj jego konstrukcja opiera się na wykorzystaniu pasa bądź łańcucha, które to, przy okazji każdej jazdy, narażone są na wpływ warunków panujących na drodze. Mowa tu o nadmiernej ilości wody, błota, piasku, korzeni, żwiru, kamieni, a nawet szkła. Wszystkie wymienione elementy mogą w bardzo szybki sposób sposób uszkodzić układ napędu, który najzwyczajniej w świecie pęknie bądź zostanie zablokowany.
Wspomniane te czynniki sprawiają, że łańcuch bądź pasek bardzo często wymaga wymiany. To samo tyczy się rolki napinacza bądź samego napinacza, który również odgrywa bardzo ważną rolę w konstrukcji każdego quada. Na szczęście koszt wymiany wszystkich wyżej wymienionych elementów powinna zamknąć się w granicach 100 złotych, tak więc nie jest to wydatek przesadnie duży.
Zawieszenie i silnik w quadach
Warto pamiętać również o tym, iż każda jazda to kolejna „dawka” przeciążenia dla zawieszenia naszego pojazdu. Najczęściej uszkodzeniom podlegają amortyzatory, zwłaszcza w przypadku częstych podróży po bardzo nierównych trasach. Ich koszt uzależniony jest od modelu oraz zaawansowania quada – przeważnie cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Podobnie jak w przypadku samochodów, również w quadach niezwykle często zdarzają się usterki związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem silnika. Nasza jednostka może zepsuć się na kilka różnych sposobów. Wtrysk paliwa, gaźnik, świece – to tylko kilka elementów, które mogą odmówić posłuszeństwa. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej wiedzy i doświadczenia w naprawianiu tego typu maszyn, nie bierzmy się za to na własną rękę. Dużo łatwiej i bezpieczniej będzie powierzyć ją specjalistom. Pamiętać musimy również o regularnym kontrolowaniu i wymianie oleju silnikowego.
Układ kierowniczy i koła quadów
Kolejnymi elementami, które mogą ulec awarii w przypadku zbyt agresywnego stylu jest jazdy, są koła oraz układ kierowniczy. W przypadku ogumienia należy pamiętać o regularnej kontroli ich ciśnienia. Nieprawidłowe ciśnienie kół może bowiem doprowadzić do rozerwania poszycia bądź szybszego zużycia.
W przypadku układu kierowniczego, najbardziej narażone na awarie wydają się być drążki kierownicze. Wszelkiego rodzaju natężenia związane z jazdą doprowadzają do zniszczenia ich gumowych elementów. Ich wymiana powinna kosztować nas od 20 do 130 złotych.
Oczywiście nie możemy zapominać o wszelkiego rodzaju uszkodzeniach mechanicznych, o które w przypadku quada naprawdę nietrudno. Niemniej, dopóki elementy karoserii pozostają na swoim miejscu, nie powinniśmy się tym specjalnie przejmować. Problem powstanie wtedy, gdy pewne fragmenty zaczną wypadać. Ich wymiana może kosztować nas od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.