Rodzaje quadów

Zwykłe podróżowanie samochodem, przejażdżka rowerem górskim czy szybka przygoda z motocyklem w roli głównej, to dla niektórych wciąż mało, dlatego bez przerwy poszukują oni nowych wrażeń, dzięki którym będą mogli poczuć się spełnieni.

Rodzaje quadów

Dla tego typu osób żądnych przygód, przygotowane zostały quady, zapewniające nam mnóstwo rozrywki i niesamowitych przeżyć. Ich największą zaletą jest fakt, iż nie potrzebują one ani grama asfaltu. Piasek, ziemia, błoto, żwir, a nawet odrobinę wody – wszystkie rodzaje nawierzchni nadadzą się do tego, aby podróżować nimi wspomnianym czterokołowcem.

Do tego wszystkiego należy dodać wszelkiego rodzaju górki i uskoki, po których szaleć możemy bez końca. Rodzajów quadów jest naprawdę bardzo dużo, dlatego bez wątpienia każdy z miłośników off-roadowej jazdy powinien znaleźć coś stworzonego specjalnie dla siebie.

Quad rekreacyjny

Nasz przegląd dostępnych maszyn powinniśmy rozpocząć od modeli rekreacyjnych, które są najbardziej podstawowe. Zalecane są one przede wszystkim początkującym oraz młodym kierowcom. Głównie dlatego, iż są one wyposażone w silniki o pojemności mniejszej niż 200 metrów sześcienny, a także napęd na jedną oś. Dzięki temu nie powinniśmy mieć żadnych problemów z tym, aby poradzić sobie z możliwościami naszej maszyny.

Oczywiście nie oznacza to, że tego typu quady nadają się jedynie do grzecznej i bardzo powolnej jazdy po prostej drodze. Nadal za ich pomocą będziemy mogli pokonywać różnego rodzaju bezdroża i nierówności terenu. Pamiętać powinniśmy jednak o tym, iż pojazdy rekreacyjne nie poradzą sobie chociażby ze sporą ilością wody bądź błota. Głównie dlatego, iż wloty powietrza w tego rodzaju maszynach usadowione są dość nisko, co zaś, w przypadku jazdy po wodzie, może doprowadzić do zalania i zniszczenia silnika. Wszystko to sprawia, że głównym przeznaczeniem tych quadów jest rekreacja. Do tej samej kategorii możemy więc zaliczyć tak zwane quady mini. W głównej mierze są one przeznaczone dla dzieci, dla których jest to pierwszy kontakt z tego typu maszynami.

Wrażenia z podróżowania nawet najbardziej podstawowym quadem są naprawdę niezapomniane. Nie jest to zwykła rowerowa górska wycieczka. Wyposażeni w czterokołowca możemy bowiem liczyć na bardziej zaawansowaną jazdę, uwzględniającą piaszczyste i żwirowe tereny – bez wątpienia żaden rower nie poradziłby sobie w podobnych okolicznościach.

Modele sportowe quadów

Kolejną kategorię omawianych pojazdów tworzą modele sportowe. Zazwyczaj są one wyposażone w silnik o pojemności około 600 metrów sześciennych oraz napęd na cztery koła. Ich nazwa bierze się przede wszystkim stąd, iż bardzo często są używane w ramach różnego rodzaju zawodów.

Wyścigi można podzielić na kilka rodzajów. Do najbardziej podstawowych zaliczyć można zawody po szutrowej nawierzchni, w ramach których liczy się przede wszystkim pozycja na mecie. Dalej należy wymienić wyścigi związane z poszczególnymi konkurencjami, takimi jak chociażby jazda po torze przeszkód czy najwyższy skok. Nie należy zapominać również o długich i wyczerpujących przeprawach crossowych, które uwzględniają mnóstwo trudności, jakie możemy spotkać na trasie przejazdu.

Oczywiście quady sportowe posłużą nam nie tylko podczas różnego rodzaju wyścigów i innych konkurencji. Z racji większej mocy silnika, napędu na cztery koła oraz wzmocnionej konstrukcji, bardzo dobrze sprawdzą się na terenach, gdzie mamy do czynienia z podmokłą i bardzo nierówną nawierzchnią. Nie musimy martwić się tym, że nasz silnik zostanie zalany, a jednostka napędowa zniszczona – żadne szaleństwa nie są im straszne. Oczywiście nadal pamiętać musimy o odpowiednim przygotowaniu do tego typu szaleństw. Niedoświadczeni kierowcy nie powinni się na nie decydować.

Quady przeprawowe

Ostatnim omawianym przez nas rodzajem quadów będą modele przeprawowe. Przeznaczone są one przede wszystkim dla ludzi, którzy zamierzają wyruszyć na nieco dłuższą przygodę po terenach, na których znajdą między innymi bagna, błoto, rzeki czy chociażby wystające konary drzew. Konstrukcja tego typu maszyn jest niezwykle odporna, dlatego nie powinniśmy martwić się tym, że nasza wyprawa zakończy się awarią. Mówiąc krótko – możemy pozwolić sobie na więcej, niż w przypadku poprzednio charakteryzowanych maszyn.

Typ przeprawowy używany jest zamiennie z terminem „użytkowe”. Przede wszystkim dlatego, iż tego rodzaju quady bardzo często stosowane są przez różnego rodzaju służby oraz wojsko. Znajdą one swoje zastosowanie również w gospodarstwach rolnych oraz przydomowych ogrodach. Wszystko dzięki możliwości podpięcia do nich specjalistycznego sprzętu, w skład którego wchodzą między innymi pługi, zraszacze czy spychacze. Wszystko to sprawia, że zastosowanie quada zostaje zdecydowanie rozszerzone.

Każdy typ pojazdu związany jest oczywiście z inną ceną. W przypadku najbardziej podstawowych modeli (w tym quadów typu mini), musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Cena nieco wytrzymalszych pojazdów przekroczyć może nawet próg 10 tysięcy. Jeżeli chodzi o quady wyczynowe i przeprawowe, ich koszt osiąga wartości 20, 50 i więcej tysięcy złotych. Niezależnie jednak od rodzaju pojazdu, zawsze powinniśmy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Kask, kombinezon, rękawice oraz ochraniacze na nogi i ręce to podstawa.

[Głosów:11    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here