Kosmetyki samochodowe

Samochód to oczko w głowie wielu kierowców. Dbają o niego nie gorzej, niż o samych siebie. Nie powinno więc dziwić, że oferta kosmetyków przeznaczonych do dbania o samochód jest bardzo szeroka. Jeśli zastanawiasz się – po które z nich warto sięgnąć i kiedy należy je stosować, poniżej udzielamy kilku przydatnych podpowiedzi.

Kosmetyki samochodowe – dlaczego z nich korzystamy?

Kosmetyki samochodowe służą przede wszystkim dbaniu o wygląd i kondycję pojazdu. Wbrew pozorom, dotyczy to nie tylko jego „kondycji zewnętrznej”, ale również kondycji jego poszczególnych układów. W sklepach samochodowych znajdziemy rozmaite kosmetyki o najróżniejszym zastosowaniu.

Do najczęściej wykorzystywanych należą te przeznaczone do dbania o karoserię. Wśród nich znajdują się szampony oraz piany aktywne. Pomagają w usuwaniu zabrudzeń, smug, tłustych plam oraz rozmaitych innych zanieczyszczeń. Zwłaszcza polecamy piany, których odczyn jest zasadowy – nadają się idealnie do usuwania zabrudzeń wymagających, zaschniętych. Ponadto, jest bezpieczny w kontakcie ze skórą dłoni. Płyny takie mają formę koncentratów przeznaczonych do rozcieńczania. W jednej butelce znajduje się zazwyczaj 1 litr koncentratu.

Wosk na mokro to kolejny rodzaj kosmetyku przeznaczony do dbania o karoserię pojazdu. Polecamy wybierać te woski, które znajdują się w pojemnikach ułatwiających ich aplikację – na przykład ze spryskiwaczem. Rozprowadzanie kosmetyku przebiega wówczas szybciej. Stosowanie wosku jest szczególnie ważne – przywraca przyjemny dla oczu blask oraz chroni lakier przed uszkodzeniami.

Do usunięcia plam wyjątkowo opornych polecamy zastosować glinkę. Jest to kosmetyk idealny do usuwania nalotów drogowych lub smoły, które stawiają niemały opór innym kosmetykom. Glinka nie pozostawia przy tym zarysowań na karoserii, dlatego może być używana bez oporów.

Nie tylko karoseria – pozostałe istotne kosmetyki samochodowe

Oprócz mycia karoserii, istotne jest oczyszczenie innych elementów samochodu. Wymienić należy wnętrze drzwi obok zawiasów, w którym często gromadzi się trudny do usunięcia brud. Warto pozbyć się go na samym początku mycia samochodu, przed rozpoczęciem szorowania karoserii. W tym celu wykorzystujemy kosmetyki przeznaczone do spryskiwania wnętrza drzwi, a wnęki oczyszczamy używając pędzelka.

Do czyszczenia innych elementów wewnętrznych polecamy użyć wielofunkcyjnych płynów dedykowanych do tworzyw sztucznych. Pomogą usunąć zabrudzenia z części plastikowych, tapicerki i innych części w kabinie.  

Koła to również ta część samochodu, w której gromadzi się nadmiar niechcianego brudu. Do mycia kół i nadkoli wykorzystujemy dedykowaną do nich chemię. Mogą to być preparaty do felg lub inne detergenty. Należy spryskać nimi koło, a następnie wyszorować dokładnie szczotką. Warto wybrać zwłaszcza płyny o zwiększonej lepkości, które po zaaplikowaniu pozostają na powierzchni felg przez dłuższy czas, chroniąc je przed osadzaniem się brudu.

Nie należy też ignorować takich zakamarków jak osłony, listwy, klamki ani innych odstających, ruchomych lub posiadających wgłębienia elementów. Do ich czyszczenia warto wykorzystać płyny rozpylane oraz szczotki ze stosunkowo sztywnym włosiem. Poszczególne elementy należy myć oddzielnie – w zależności czy zostały wykonane z plastiku, czy innego tworzywa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here