Leasing czy kredyt na zakup samochodu

Zakup nowego samochodu to zadanie, które można zrealizować na kilka różnych sposobów. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, które pragną kupić samochód na swój własny użytek, jak i przedsiębiorców. Ci ostatni często poszukują samochodów, z których korzystać będą ich pracownicy – kurierzy, przedstawiciele handlowi lub inne osoby. W obu przypadkach warto rozważyć różne opcje i możliwości. Do najczęściej wybieranych należą nawiązanie umowy leasingowej lub też wzięcie kredytu na zakup samochodu. Zapraszamy do lektury, w której pokrótce przedstawimy oraz porównamy obie opcje.

Kredyt samochodowy

Z kredytu na zakup samochodu korzystają rozmaite osoby, niezależnie od typu pojazdu, w jaki pragną się zaopatrzyć. Dotyczy to zarówno zakupu pojazdów samochodowych, jak i dostawczych, budowlanych, rolniczych, przyczep, kamperów, motocykli oraz innych. Udzielany kredyt może równać się całkowitej wartości zakupu samochodu, jak i wybranej części (gdy wnosi własny wkład początkowy).

Po nawiązaniu umowy kredytowej jesteśmy zobligowani do regularnego uiszczania miesięcznych opłat oraz odpowiednich kosztów dodatkowych. Po zakończeniu okresu spłaty kredytu stajemy się pełnoprawnymi właścicielami zakupionego samochodu. Warunkiem uzyskania kredytu jest oczywiście przedstawienie jakiejś formy zabezpieczenia finansowego.

Warto podkreślić, że jednym z minusów wyboru tego rozwiązania jest konieczność przedstawienia obszernej dokumentacji formalnej (potwierdzającej między innymi naszą zdolność kredytową) oraz długi czas trwania finalizowania umowy.

Umowa leasingu samochodu

Leasing samochodu to rozwiązanie wybierane coraz częściej w naszym kraju. Specjaliści od funkcjonowania rynku usług finansowych wskazują, że leasing samochodu to niemal co druga zawierana w naszym kraju umowa leasingowa. Po jej nawiązaniu właścicielem samochodu pozostaje leasingodawca, natomiast leasingobiorcę uzyskuje pełne prawo do korzystania z danego samochodu.

Często, po upływie okresu trwania umowy leasingowej, leasingobiorca staje się właścicielem danego pojazdu, bądź też – podejmuje się przedłużenia okresu leasingowego na kilka kolejnych lat. Z rozwiązań takich korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy wyposażający swoich pracowników w samochody służbowe.

Zdecydowaną zaletą leasingu – w porównaniu do opcji kredytu samochodowego – jest krótszy okres finalizacji umowy oraz o wiele prostsza procedura jej przeprowadzenia. W czasie trwania umowy jesteśmy oczywiście zobowiązani do uiszczania opłaty wymienionej w umowie leasingowej.

Warto w tym miejscu podkreślić, że leasing to rozwiązanie, na które decydują się osoby o różnym stopniu zamożności. Także ci, którzy uzyskali od banku negatywną opinię na temat ich zdolności kredytowej, lub których wniosek o udzielenie kredytu został po prostu odrzucony.

Jakie samochody warto „brać w leasing”?

Oczywiście, umowa leasingu może dotyczyć najróżniejszych rodzajów i marek samochodów. Zawierane umowy dotyczą zarówno samochodów używanych, kupowanych z drugiej ręki, jak i tych zupełnie nowych, nabywanych w salonie. W przypadku takich stosunkowo ekskluzywnych marek jak BMW, Porsche czy Seat leasing może być najbardziej opłacalnym rozwiązaniem z perspektywy naszego portfela.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZakup polisy AC online – wskazówki
Następny artykułKosmetyki samochodowe – poradnik przed zakupem
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here