Kasacja auta – co warto wiedzieć przed pozbyciem się swojego pojazdu

Każdy właściciel samochodu prędzej lub później staje przed tym samym problemem – jakim jest konieczność pozbycia się swojego starego pojazdu. Gdy nie nadaje się on do dalszego użytkowania, gdy uległ wypadkowi lub gdy po prostu – koszty jego naprawy przewyższają koszty zakupu nowego – wówczas staramy się pozbyć pojazdu. W jaki sposób tego dokonać? Odpowiedzi mogą być różne – w grę wchodzi zarówno sprzedaż samochodu, oddanie do komisu samochodów, jak i złomowanie. To ostatnie rozwiązanie jest niezwykle często wybierane i w wielu sytuacjach jest najkorzystniejszym z możliwych.

Kasacja pojazdów – kiedy i jak jej dokonać?

Pierwsze podstawowe pytanie dotyczy tego – jakie samochody podlegają kasacji. Odpowiadając, należy wymienić przede wszystkim:

– samochody powypadkowe,

– samochody w złym stanie technicznym,

– samochody stare, bez perspektyw na znalezienie nowego nabywcy.

Jeśli więc nie widzimy perspektyw na sprzedaż naszego pojazdu – wówczas właśnie warto rozważyć jego kasację.

Kasacja aut Radom odbywa się w specjalnych stacjach demontażu pojazdów. Na terenie naszego kraju znajduje się ich wiele, tworząc bardzo rozbudowaną sieć konkurencyjnych firm. W rezultacie – w różnych stacjach napotkać możemy odmienne cenniki, a przez to – złomowanie w jednym miejscu może być bardziej opłacalne niż w innym. Dlatego – przed przystąpieniem do wyboru konkretnej stacji demontażu, warto zapoznać się z różnymi ofertami i zdecydować na tę najkorzystniejszą dla naszego portfela (szczególnie popularną i atrakcyjną cenową jest Auto Szrot Polska, dostępna pod adresem: auto-szrot-kasacja-pojazdow.pl).

W przypadku samochodów uszkodzonych konieczne może być także zorganizowanie ich transportu do miejsca demontażu. Tę (i inne potencjalne dodatkowe usługi) powinniśmy również wziąć pod uwagę w wyborze miejsca kasacji.

Krok po kroku – formalności, wymogi, procedury

Jak przeprowadzić kasację samochodu? Czy należy się do niej przygotować? Te pytania padają najczęściej z ust młodych kierowców, którzy potrzebują pozbyć się swojego pierwszego pojazdu.

Pierwszym krokiem będzie oczywiście – doprowadzenie pojazdu do stacji demontażu. Powinniśmy również zjawić się osobiście, wyposażeni w odpowiedni zestaw dokumentów. Mowa przede wszystkim o – dowodzie tożsamości, a także dokumentach związanych z samym pojazdem:

– dowód rejestracyjny,  

– substytut dowodu rejestracyjnego potwierdzający dane pojazdu (w przypadku, gdy dowód został zarekwirowany na przykład przez policję, w wyniku wypadku drogowego),

– umowa potwierdzająca nabycie samochodu (w przypadku, gdy samochód nie został na nas zarejestrowany po jego nabyciu),

– w przypadku samochodów firmowych – dowód wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Ponadto, w przypadku gdy kasacji nie będzie dokonywał właściciel samochodu – konieczne będzie dysponowanie odpowiednim pisemnym upoważnieniem wystawionym przez właściciela.

Po kasacji właściciel pojazdu otrzymuje zaświadczenie potwierdzające jej przeprowadzenie. Stacja demontażu przeprowadzi formalności związane z unieważnieniem tablic rejestracyjnych, kartą pojazdu i dowodem rejestracyjnym.

Naszym obowiązkiem będzie natomiast wyrejestrowanie pojazdu w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. W tym celu musimy udać się do wydziału komunikacji danej placówki, wyposażeni w unieważniony dowód rejestracyjny, protokół otrzymany od stacji demontażu oraz unieważnione tablice rejestracyjne. Mamy na to dokładnie 30 dni od momentu kasacji pojazdu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzysty samochód
Następny artykułJak wybrać opony do motocykla?
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here