Jak wybrać opony do motocykla

Motocykl styka się z nawierzchnią drogi tylko w dwóch punktach. Tymi punktami są oczywiście opony. Dlatego tak ważny jest ich prawidłowy dobór. To właśnie opony zapewniają przyczepność i bezpieczeństwo w każdych warunkach pogodowych. Prawidłowy dobór opon do motocykla zależy przede wszystkim od rodzaju maszyny oraz preferowanego stylu jazdy. Jeżeli stoisz właśnie przed koniecznością zakupu opon do swojego motocykla, to koniecznie przeczytaj przygotowany przez nas artykuł.

Czym kierować się podczas wyboru opony motocyklowej?

Najlepszą wiedzę na temat opon, które idealnie pasują do Twojego motocykla, ma rzecz jasna jego producent. I to właśnie wskazaniami producenta musisz kierować się, wybierając konkretny model opony. Producent motocykla podaje preferowaną markę, bieżnik, rozmiar opon, a także indeks prędkości i nośności. Oczywiście wybór konkretnej opony należy do Ciebie. Niemniej jednak przy zakupie powinieneś sugerować się rodzajem motocykla, preferowanym stylem jazdy oraz warunkami, w jakich dana opona będzie pracować. Kierując się tymi zasadami, nie możesz na przykład zakładać opon szosowych do motocykla typu enduro. Jeśli motocykl jest Twoim głównym źródłem transportu, to sprawdź koniecznie parametry jezdne wybranych opon w różnych warunkach pogodowych. Zwróć także uwagę na ich żywotność. Jeśli motocykla będziesz używał głównie w terenie, to wybierz oponę z bieżnikiem, który jest przystosowany do tego typu wyzwań.

Jakie wyróżniamy rodzaje opon motocyklowych?

Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiednich opon powinieneś zapoznać się z ich rodzajami i budową. Pierwszym typem jest opona diagonalna, czyli krzyżowa. Opona ta jest zbudowana z dwóch warstw kordu oraz osnowy wykonanej z gumowych nici. Nici są ułożone skośnie względem siebie i pod kątem 20-40 stopni w stosunku do płaszczyzny symetrii. Opona diagonalna jest opleciona nićmi na części bocznej i czołowej. Dzięki temu opona jest bardziej sztywna i charakteryzuje się lepszym tłumieniem drgań. Jeśli jesteś posiadaczem motocykla typu cross lub enduro, to opony diagonalne będą dla Ciebie idealne.

Drugim typem jest opona radialna, czyli promieniowa. Składa się ona ze stalowych linek, które rozciągają się promieniowo i tworzą kąt prosty z płaszczyzną symetrii opony. Dzięki takiej budowie opona jest elastyczna i ma większą przyczepność podczas pokonywania zakrętów. Zasada jest taka, że im mniejsza sztywność opony, tym większa przyczepność do nawierzchni i komfort jazdy. Jeśli jesteś właścicielem motocykla szosowo-turystycznego lub sportowego, to opony radialne będą dla Ciebie najlepszym wyborem.

Czy warto kupować używane opony motocyklowe?

Zastanawiasz się, czy kupić opony używane? Powinieneś jak najszybciej porzucić ten pomysł. Jeśli chcesz kupić opony motocyklowe, to musisz postawić na fabrycznie nowy produkt. Nie przejmuj się, jeśli DOT (data produkcji opony) nie jest z bieżącego roku. Pamiętaj, że guma odpowiednio przechowywanej opony nie traci tak szybko swoich właściwości. Roczna, fabrycznie nowa opona nie będzie odbiegała parametrami od tej, która dopiero opuściła fabrykę. Kupując oponę używaną, tak naprawdę nie masz pewności, w jakich warunkach była przechowywana i użytkowana. Jeśli opona była magazynowana w pełnym słońcu lub w temperaturze poniżej 5 stopni, to parametry mieszanki gumy, z której jest wykonana, na pewno uległy zmianie.

Jeśli szukasz fabrycznie nowych opon do motocykla, to zajrzyj do sklepu prowadzonego przez firmę TireExpert. Na stronie tireexpert.pl znajdziesz szeroki wybór opon do różnego rodzaju motocykli. Dodatkowo możesz liczyć na fachowe doradztwo w zakresie wyboru optymalnego rodzaju opon.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here