Dźwignie zmiany biegów

Dźwignie zmiany biegów (lub inaczej przekładnie zmiany biegów) są to dźwignie wykonane z metalu służące zmianie biegów w samochodach wyposażonych w manualne skrzynie biegów. Z kolei samochody posiadające automatyczną, półautomatyczną lub bezstopniową skrzynię biegów zamiast dźwigni zmiany biegów wyposażone są w selektory zmiany biegów.

Jakie wymienić można typu dźwigni i selektorów zmiany biegów?

Dźwignie zmiany biegów nie posiadają różnorodnych rodzajów. Różnią się one między sobą przede wszystkim wzorem biegów na dźwigni. Na przykład, w zależności od ilości biegów dostępne są zwory biegów dla samochodów posiadających przekładnie 3-, 4-, 5- lub 6-stopniowe.

Z kolei selektory zmiany biegów mogą występować w następujących rodzajach:

  • Standardowy selektor zmiany biegów. Jest on podobny pod względem wyglądu do dźwigni zmiany biegów i posiada następujące pozycje robocze: Drive (przeznaczony do jazdy), Neutral (luz) i Reverse (bieg wsteczny). Wzór biegów na selektorze może być dostępny w formie linearnej lub zygzakowatej. Za możliwie najbardziej bezpieczny uważany jest wzór zygzakowaty, gdyż uniemożliwia on przypadkową zmianę biegu selektorem przez kierowcę.
  • Selektor zmiany biegów typu joystick (monostabilny selektor zmiany biegów). Są one podobne pod kątem budowy do standardowych selektorów zmiany biegów lub joysticków stosowanych w grach komputerowych. Istnieje między nimi jednak znaczna różnica – ustawienie selektora jest stale w takiej samej pozycji, niezależnie od tego, czy został wrzucony bieg. Dane rodzaje selektorów polubili tacy producenci samochodów jak BMW, Jeep, Fiat Chrysler oraz Audi. Z kolei stałe ustawienie selektora stało się jednocześnie jego wadą: nie można tym samym z góry określić jego pozycji.
  • Manetka obrotowa. Dany rodzaj selektora nie jest zbyt powszechny, jednak posiada możliwość dość niespotykaną budowę: przypomina gałkę. Musisz nią jedynie wybrać pożądany bieg. Wyposażone są w nią niektóre modele marki Jaguar, Land Rover i Ford. Należy jednak zauważyć, że dany typ selektora może okazać się dla wielu kierowców nieco mylący.
  • Łopatka zmiany biegów. Dany typ selektora zmiany biegów umieszczony jest tuż za kierownicą. Zapewnia on zmianę pomiędzy pozycjami Drive (przeznaczony do jazdy), Neutral (luz), Reverse (bieg wsteczny) lub Parking (parkowanie), a także zapewnia zmianę na wyższy lub niższy bieg, co może okazać się wyjątkowo użyteczne w trakcie zjeżdżania z góry lub jazdy po zaśnieżonych drogach.
  • Przełącznik zmiany biegów. Dane rodzaje selektora zmiany biegów występują w formie przycisków, po wciśnięciu których można zmienić bieg. Są one dostępne u producentów takich modeli jak Aston Martin, Honda, GMC, Fiat i Abarth.

Jakie są możliwe awarię dźwigni zmiany biegów?

Różnorodność możliwych awarii jest bardzo obszerny i w znacznym stopniu zależy od rodzaju dźwigni zmiany biegów, która jest zamontowana w Twoim aucie. Najczęściej spotykanymi usterkami są:

  • Zakleszczenie lub bardzo utrudnione poruszanie dźwigni lub selektora zmiany biegów;
  • Dźwignia nie pokazuje realnego biegu;
  • Pęknięcie, zarysowanie lub odpryśnięcie dźwigni lub selektora zmiany biegów.

Należy zauważyć, że nie tylko dźwignia zmiany biegów stwarza problemy, ale i także inne elementy biorące udział w zmianie biegów. Najbardziej wrażliwymi na uszkodzenie częściami jest czujnik biegu, przełączniki bezpieczeństwa, przewody, uszczelnienia, a także inne elementy. Z związku z tym, że bardzo trudno jest zlokalizować przyczynę awarii, najlepiej pojechać swoim autem do warsztatu samochodowego i oddanie go w ręce specjalistów.

Czesciauto24.pl to wiodący sklep z częściami samochodowymi

Nasz sklep jest zawsze gotowy do udzielenia Tobie pomocy, niezależnie od tego, jaka awaria nastąpiła w Twoim pojeździe. Oferujemy szeroki zakres części samochodowych wraz z akcesoriami. Charakteryzują się one wysoką jakością oraz dostępne są w przystępnej cenie. Jeśli wahasz się, która część jest kompatybilna z Twoim samochodem, skontaktuj się z naszymi pracownikami – na pewno udzielą oni Tobie w pełni profesjonalnej pomocy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here