Dlaczego warto mieć własny alkomat

Alkomat to urządzenie pozwalające na mierzenie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Dawniej były to urządzenia duże i nieporęczne, a dziś można je schować w schowku samochodowym lub wnętrzu torby podróżnej. Na zakup prywatnego alkomatu decyduje się coraz większa grupa osób prywatnych, a także przedsiębiorców. Co sprawia, że jest to urządzenie wciąż nabierające popularności?

Bezpieczna podróż samochodem

Podręczny tester trzeźwości może przydać się w wielu sytuacjach. Najczęściej jest wykorzystywany w celu sprawdzenia, czy możemy prowadzić samochód. Stan kierowcy ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zarówno jego, jak i innych użytkowników dróg. Dlatego odpowiedzialny właściciel auta powinien zawsze upewnić się, że jest trzeźwy i jego reakcje podczas jazdy nie zostaną w żaden sposób zaburzone. W przeciwnym razie naraża się na możliwość nałożenia mandatu ze strony funkcjonariuszy Policji i innych kar przewidzianych przez polskie prawo.

Stan trzeźwości w trakcie pracy

W każdym zakładzie pracy trzeba przestrzegać trzeźwości. Nie każdy pracodawca kontroluje stan swoich pracowników, ale alkohol będzie miał wpływ na efektywność i przestrzeganie zasad BHP. Pracodawca może zarządzić badanie, wezwać Policję lub odsunąć czasowo pracownika od wykonywania obowiązków zawodowych. Warto dodać, że jest to możliwe nawet w pracy zdalnej i będzie się wiązało z kłopotami natury finansowej lub postępowaniem sądowym.

W przypadku wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnego alkomatu. Można wtedy sprawdzić trzeźwość przed przystąpieniem do pracy, dzięki czemu mamy pewność, że alkohol nie zakłóci naszych działań i będziemy mogli wykonywać pracę zawsze z należytą starannością.

Różne rodzaje alkomatów

Podczas wybierania alkomatu należy zwrócić uwagę, że na rynku dostępne są różne modele urządzeń. Mogą mieć zamontowane czujniki półprzewodnikowe lub elektrochemiczne. Wykrywają one obecność alkoholu w wydychanym powietrzu w różny sposób. Te pierwsze są tańsze, ale znacznie mniej dokładne. Ponadto uzyskany wynik może być zniekształcony poprzez wcześniej spożywane posiłki, a nawet przyjmowane lekarstwa.

Uniwersalne alkomaty elektrochemiczne

Dlatego optymalnym wyborem jest alkomat elektrochemiczny. Rezultat badania można uzyskać w ciągu kilku sekund, a na wynik nie będą miały inne substancje, poza samym alkoholem. Pomiary można wykonywać wielokrotnie i za każdym razem uzyskamy wiarygodny wynik testu. Za pomocą tego typu urządzeń można przeprowadzać około 300-500 bez konieczności serwisowania i ponownej kalibracji urządzenia. Z tego względu alkomaty elektrochemiczne są tanie w eksploatacji i polecane przez specjalistów.

Nowoczesne alkomaty z atestem

Warto także zwrócić uwagę, czy wybrany alkomat posiada atest. Gwarantuje on uzyskanie dokładnego i wiarygodnego wyniku. Takie urządzenia posiadają wyjątkowo stabilne czujniki elektrochemiczne, w związku z tym mogą stanowić materiał dowodowy przedstawiany przed sądem. Jest to świetne rozwiązanie zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm, które chcą zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa na każdym etapie codziennie wykonywanych czynności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy warto sprowadzać auta z Dubaju?
Następny artykułJakie ubezpieczenia dla motocyklisty?
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here