Jakie ubezpieczenia dla motocyklisty

Jazda motocyklem daje mnóstwo frajdy i satysfakcji, ale wiąże się też z ryzykiem. Warto zatem maksymalnie się przed nim zabezpieczyć – nie tylko poprzez odpowiedni strój i ostrożność na drodze, ale również wykupując precyzyjnie dobrane ubezpieczenia. Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku polisom i zastanówmy, w które z nich powinien zaopatrzyć się motocyklista.

OC

Absolutnie podstawowym ubezpieczeniem, w które nie tyle co powinien, ile wręcz musi się wyposażyć każdy właściciel dwukołowca, jest OC. Polisa od odpowiedzialności cywilnej, bo tak należy rozwinąć powyższy skrót, ma bowiem obligatoryjny charakter, a jej brak może oznaczać otrzymanie przez kierowcę wysokiej kary rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Z kolei w razie spowodowania szkód bez OC sprawca opłaca je z własnej kieszeni – dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, jak działa regres ubezpieczeniowy.

Obowiązkowa polisa od odpowiedzialności cywilnej nie istnieje sama dla siebie – odgrywa bardzo ważną rolę, bo gdy kierowca spowoduje szkody innym uczestnikom ruchu drogowego, są one pokrywane właśnie z jego OC. W praktyce nie ma znaczenia, czy polisa jest kupowana dla motocykla, czy samochodu, bo zawsze działa na jednakowych zasadach i gwarantuje identyczny zakres ochrony. Z punktu widzenia właścicieli jednośladów pocieszeniem jest niższa cena ubezpieczenia niż w przypadku aut osobowych czy tym bardziej ciężarowych. Najważniejsze informacje o OC zostały zebrane w artykule na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/.

Autocasco

O ile OC pozwala na pokrycie szkód w pojeździe innego uczestnika ruchu, o tyle zniszczenia powstałe w motocyklu sprawcy mu nie podlegają. Aby móc je naprawić z ubezpieczenia, konieczne jest wykupienie autocasco, które pozwala na sfinansowanie likwidacji szkód bez względu na to, z jakiego powodu powstały. Mając wykupione AC, można z powodzeniem starać się o odszkodowanie np. po zderzeniu ze zwierzęciem, wpadnięciu do rowu, zniszczeniu karoserii przez wandali czy kradzieży pojazdu. To jedyne ubezpieczenie, które działa w podobnych sytuacjach.

O ile pod względem prawnym autocasco jest nieobowiązkowe, o tyle na mocy umowy pojazdy finansowane leasingiem muszą być nim objęte – więcej informacji na ten temat znajduje się pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu-w-leasingu-co-warto-wiedziec/. Dobrą wiadomość jest to, że AC dla motocykli jest z reguły tańsze niż dla samochodów osobowych, tak jak to było w przypadku OC.

NNW

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że jazda na motocyklu jest potencjalnie znacznie niebezpieczniejsza niż samochodem osobowym. Nawet niewielkie zdarzenia drogowe mogą mieć daleko idące konsekwencje, dlatego warto się zabezpieczyć finansowo na wypadek ich skutków. Właśnie w tym celu powstało ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które umożliwia uzyskanie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu bądź jego utratę albo śmierć na drodze. Przy wyborze oferty NNW niezwykle istotne jest ustanowienie odpowiednio wysokiej sumy ubezpieczeniowej i zwracanie uwagi na wyłączenia z odpowiedzialności towarzystwa zastosowane w umowie.

Assistance

Tę polisę warto polecić motocyklistom, którzy regularnie wyjeżdżają w dalsze podróże. Dzięki niej można liczyć na pomoc w razie awarii, wypadku, braku paliwa, utraty kluczyków czy przy innych problemach pojawiających się na dłuższej trasie. Istnieje też możliwość wykupienia assistance tylko na kilka-kilkanaście dni, np. na czas wakacyjnego wyjazdu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here