Czym jest napęd osi w samochodzie?

Napęd na tył, napęd na przód, napęd 4×4 – ile samochodów, tyle zróżnicowanych zastosować poszczególnych rodzajów n napędów.

Czym jest napęd osi w samochodzie?

Napęd na tył, napęd na przód, napęd 4×4 – ile samochodów, tyle zróżnicowanych zastosować poszczególnych rodzajów n napędów. Każdy kierowca ma na ich temat własne, wypracowane zdanie. Każdy również wie, jaki według niego jest najkorzystniejszy dla poprawnego funkcjonowania auta. Niestety, jak się okazuje wszystkie mają swoje wady i zalety i właśnie na ten temat warto dowiedzieć się nieco więcej planując zakup własnego samochodu.

Napęd na tył

Jego zastosowanie oznacza, że moment obrotowy pojazdu przekazywany jest na jego tylną oś. Rodzaj ten jest charakterystyczny dla większości aut produkcji niemieckiej. Często stosuje się go również przy pojazdach sportowych, które powinny cechować się maksymalnie wysokimi osiągami.

Cała tajemnica stosowania tego typu rodzaju napędu tkwi w dociążeniu tylnej osi przy jednoczesnym odciążeniu przedniej, gdzie i tak znajduje się ciężki silnik.

  • zimą istnieje większe ryzyko wprowadzenia auta w poślizg
  • konstrukcja tylnego zawieszenia jest maksymalnie skomplikowana
  • jazda samochodem i motocyklem z napędem na tylne koła wymaga od kierowcy dużego doświadczenia za kierownicą.

Oczywiście napęd na tył ma pewne typowe usterki, do których zaliczają się przede wszystkim:

  • awarie podpory wału
  • awarie dyferencjału
  • awarie mostu napędowego

Nie sposób zapomnieć również o tym, że w większości przypadków naprawa tych uszkodzeń wiąże się z niezwykle wysokimi kosztami, które w przypadku starych pojazdów mogą nawet przekraczać ich rynkową wartość. W takich sytuacjach jedynym korzystnym rozwiązaniem jest znalezienie bardzo dobrej oferty cenowej w sprawdzonym sklepie internetowym – w takich miejscach ceny są zwykle przystępniejsze niż w stacjonarnych.

Napęd na przód

Mechanizm działania jest bardzo podobny do tego, który spotykany jest w pojazdach z napędem na tył. Wówczas jednak moment obrotowy przenoszony jest na przednią oś pojazdu, co powoduje jego maksymalne dociążenie. Jakie są zalety? Zdecydowanie większe bezpieczeństwo. Jest to dobre rozwiązanie, które nie wymaga bardzo dużego doświadczenia za kierownicą i które idealnie nadaje się dla początkujących kierowców. Według ekspertów ten typ zawieszenia ma sporo wad konstrukcyjnych, które znane są specjalistom. Sami użytkownicy nie odczują jednak większych problemów przy użytkowaniu.

Gdzie warto kupować podzespoły do napędu osi?

Tę kwestię warto rozpatrywać wieloaspektowo. Wszystko zależne jest od budżetu na zakup oraz indywidualne potrzeby klientów. Jeśli chodzi o różnorodność asortymentu to najkorzystniejszym rozwiązaniem są dobrze wyposażone i renomowane sklepy internetowe, które posiadają dostęp do części zamiennych wszystkich typów pojazdu i każdego modelu. Warto również rozpatrywać to pod kątem profesjonalnego podejścia do klienta, ponieważ nie wszyscy mają doświadczenie, które pozwoliłoby na samodzielne dokonanie dobrego zakupu. Cena jest ważna, ale nie chodzi oczywiście o produkt z najniższej półki cenowej. Wówczas jego żywotność będzie pozostawiała wiele do życzenia i każdy kierowca ma dziś tego świadomość.

Czy sprawne działanie napędu osi ma wpływ na bezpieczeństwo?

Oczywiście! Właśnie dlatego nie można bagatelizować żadnych objawów nieprawidłowego działania konstrukcji. Każdy napęd osi ma ogromny wpływ na jakość użytkowania oraz funkcjonowanie samochodu. Wady techniczne mogłyby doprowadzić nawet do poważnych wypadków, które spowodowane byłyby niemożnością utrzymania poprawnej pozycji pojazdu na drodze. Auto wpada w poślizg a kierowca nie jest w stanie nad nim zapanować. Nawet największe doświadczenie za kółkiem nie jest w stanie wówczas w tym pomóc. Warto więc o tym pamiętać.

[Głosów:8    Średnia:3.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here