Czy warto naprawiać opony

Uszkodzenie bieżnika spowodowane najechaniem na ostry przedmiot nie należy do rzadkości. Nie zawsze jednak jest możliwość skorzystania z usług wulkanizacyjnych dlatego w krytycznych przypadkach trzeba zdać się na zestaw naprawczy, który czasowo rozwiąże problem. Należy jednak uważać, gdyż nie każde uszkodzenie można samodzielnie reperować.

Czy każą oponę można naprawić?

Wydawać by się mogło, że uszkodzenie opony nie jest równoznaczne z koniecznością jej wymiany. Nie zawsze jednak naprawa da efekt a dalsza jazda będzie bezpieczna. Na pewno nie warto kusić się o naklejanie łat w oponach, które mają duże osiągi. Przy znacznej prędkości takie eksperymentowanie na pewno się nie sprawdzi. Nie należy również naprawiać uszkodzeń, które powstały z boku opony. Przebicie lub odsłonięcie konstrukcji wewnętrznej powinno być sygnałem do jej wymiany. Jeśli uszkodzenie powstało na drodze koniecznie trzeba użyć koła zapasowego. Teoretycznie da się naprawić taką usterkę jednak jest to czasochłonne zajęcie i będzie miało wpływ na komfort jazdy. Jeśli z boku opony powstało nawet niewielkie wybrzuszenie spowodowane naruszeniem konstrukcji opony nie nadaje się ona ani do dalszej jazdy, ani tym bardziej do naprawy, bo żaden zakład nie podejmie się takiej czynności.

Zestaw naprawczy- co warto wiedzieć?

Zestawy do naprawiania opon w ostatnim czasie zyskały na popularności. Można je spotkać nie tylko w nowych pojazdach, lecz także w tych, które jeżdżą po drogach już kilkanaście lat. Cóż, nie da się ukryć, że w wielu sytuacjach są naprawdę pomocne, zwłaszcza jeśli opona zostanie uszkodzona daleko od zakładu bądź jest już późna godzina. Należy jednak pamiętać, iż gotowe zestawy przeznaczone są tylko do czasowego zaklejenia ubytku i konieczna będzie wizyta na wulkanizacji. W sklepach bez trudu można kupić specjalne skrzynki, które zawierają wszystkie niezbędne elementy do naprawy. Wybierając je warto sprawdzić też ich jakość bądź od razu zamówić je na smartmoto.pl, by mieć gwarancję najwyższej jakości.

Co zawiera zestaw naprawczy?

Dobrej jakości zestaw do naprawiania opony powinien zawierać:

   – sznur

   – specjalny klej

   – łatki o różnej wielkości

   – frezy do udrażniania

   – igły oraz specjalne wkładki do zaworów

   – końcówki umożliwiając napompowanie powietrza itp.

Oczywiście trzeba też zwrócić uwagę, do jakiego pojazdu zestaw jest dedykowany, bo to, co będzie zawierał uzależnione jest w dużej mierze od samego producenta.

Czy naprawa jest trudna?

Wbrew pozorom użycie zestawu naprawczego do opon nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Na pewno trzeba będzie poświecić trochę czasu na taką czynność, jednak nawet osoby, które pierwszy raz staną przed taką koniecznością poradzą sobie idealnie dzięki dołączonej instrukcji obsługi. W przypadku gdy w oponę wbiła się śruba pod żadnym pozorem nie należy próbować wyciągnąć jej na siłę, lecz zastosować zestaw naprawczy. Gwałtowne jej wyciągnięcie może spowodować dodatkowe uszkodzenia, z którymi sznur nie poradzi sobie. UWAGA! Uszczelniona opona nie daje gwarancji, iż powietrze nie będzie uchodziło. Warto więc sprawdzać jego poziom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDługa podróż motocyklem – co ze sobą zabrać?
Następny artykułRolnictwo w internecie
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here