Długa podróż motocyklem – co ze sobą zabrać?

Jeżeli planujesz dłuższą wycieczkę motocyklem, przygotuj się do niej odpowiednio wcześniej. Pokonanie większego dystansu niż zwykle może być wyzwaniem, jeśli nie posiadasz stosownego wyposażenia. Zastanów się, które z zaprezentowanych w artykule akcesoriów mogą Ci się przydać. Dzięki nim wyjazd będzie przyjemniejszy, a także bardziej bezpieczny.

Ochronne akcesoria motocyklowe

Rozpoczynając przygotowania do wyprawy motocyklowej, warto przyjrzeć się posiadanym elementom ochronnym. Mamy nadzieję, że nikomu nie trzeba przypominać, jak ważny jest odpowiedni strój kierowcy i pasażera, a więc kask i inne elementy, zmniejszające siłę uderzenia w razie kolizji czy wywrotki. Poza zapewnieniem sobie dobrej jakości odzieży warto też pomyśleć o „ubraniu” motocykla. Szczególnie polecamy tutaj zaopatrzyć się w tak zwane gmole i crash pady. Są to specjalne akcesoria motocyklowe, zabezpieczające motor przed uszkodzeniem w razie upadku. Należy pamiętać, że bez takich elementów maszyna może ulec poważnym zniszczeniom nawet na skutek pozornie niegroźnej wywrotki. Wato więc zainwestować, szczególnie przed dłuższym wyjazdem. Ponadto dobrze jest mieć tank pad, który stanowi osłonę zbiornika paliwa.

Nie zaszkodzi także posiadać przy sobie książki serwisowej danego modelu motocykla. Istnieją bowiem uszkodzenia, które można bardzo łatwo rozpoznać i wyeliminować. W razie awarii na drodze będziesz też od razu wiedział, czy jest to coś poważnego, czy powinieneś od razu zgłosić się do warsztatu. Najlepiej zaopatrz się również w podstawowy zestaw naprawczy.

Elementy zapewniające wygodę

Poza akcesoriami pełniącymi rolę typowo ochronną, wiele jest też takich, które mają za zadanie zwiększyć Twój komfort. Warto zadbać również o nie, aczkolwiek pamiętaj, by nie przesadzać z ilością gadżetów. Zakup tylko te naprawdę przydatne, by nie wozić ze sobą zbyt wielu niepotrzebnych rzeczy.

Wybierając się w długą podróż, na pewno musisz zabrać ze sobą różne przedmioty osobiste. Powinieneś zatem mieć miejsce, w którym będziesz mógł je przechować. Doskonałym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju tank bagi, czyli torby na bak. Dzięki temu, że mocowane są do motocykla, nie odczuwasz ich ciężaru tak, jak w przypadku plecaka. W sprzedaży są bardzo różne rozmiary tych produktów, więc możesz wybrać taki, który pomieści cały Twój ekwipunek.

Jeżeli na wycieczkę zabierasz pasażera, to pamiętaj również o jego komforcie. Niepozorne uchwyty potrafią znacznie zwiększyć wygodę w czasie jazdy. Te akcesoria motocyklowe mogą być montowane na przykład z tyłu pojazdu. Są też specjalne pasy, które zakłada na siebie kierowca, by pasażer łatwiej mógł się go chwycić. Pamiętaj, że w czasie wielogodzinnej jazdy Twój towarzysz podróży na pewno nie raz będzie chciał nieco zmienić ułożenie rąk. Solidnie wykonane uchwyty okażą się wówczas bardzo pomocne.

Wśród akcesoriów motocyklowych na pewno znajdzie się jeszcze wiele innych przydatnych produktów, które warto mieć ze sobą w czasie jazdy. Zajmij się więc przygotowaniami odpowiednio wcześniej, by mieć czas na spokojne dokupienie potrzebnych rzeczy. Pamiętaj także o sprawdzeniu stanu swojej maszyny przed wyjazdem. Dzięki temu możesz uniknąć awaryjnych sytuacji w trasie, a ponadto zdecydowanie zwiększasz bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie kufry motocyklowe są warte zakupu?
Następny artykułCzy warto naprawiać opony?
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here