Wysoka klasa smarowania czyli olej 5W40

0
604

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych smarów, pracujących w spalinowych jednostkach napędowych. Odpowiada za pełne smarowanie części ruchomych silnika, ochładza jego elementy i oczyszcza z drobin czy zanieczyszczeń. Jednym z rodzajów oleju silnikowego o bardzo skutecznych właściwościach jest olej 5W40. Jak go stosować i dlaczego jest dobrym rozwiązaniem?

Olej 5W40 jest często stosowany w maszynach rolniczych, przemysłowych, pojazdach osobowych i dostawczych. Skąd wynika jego popularność?

Do jakiej grupy należy olej 5W40?

Olej 5W40 (dostępny między innymi pod tym linkiem https://esklep.pesta.com.pl/grupy-towarowe/8000000026/oleje-syntetyczne-5w40-silnikowe) to sprawdzona i ceniona przez mechaników czy użytkowników ciecz smarna. Należy do grupy olejów syntetycznych o bardzo skutecznych właściwościach.

To jeden z najlepszych olejów silnikowych, wlewanych powszechnie do jednostek napędowych o standardowym zużyciu. Wyżej są już tylko elementy oznaczone jako 0W i 50, natomiast są one zwykle przeznaczone do silników, które pracują na wyższym zużyciu i wymagają bardzo wyspecjalizowanych olejów do pracy.

Właściwości oleju 5W40 – na to warto zwrócić uwagę

Przede wszystkim olej 5W40 jest bardzo odporny na działanie warunków atmosferycznych. Oznaczenie 5W wskazuje, że nawet przy -30 stopniach będzie zachowywał się zgodnie z pierwotną formułą, bez utraty swoich właściwości smarnych czy oczyszczających. Z kolej liczba 40 to dowód na to, że nie są mu straszne bardzo wysokie wskaźniki temperatury.

Jako syntetyk, olej 5W40 jest bardzo skutecznie smarującą substancją. Może świetnie pracować np. w nowych jednostkach napędowych czy takich, które wymagają konkretnego wsparcia smarującego.

Dla kogo olej 5W40 będzie najlepszym rozwiązaniem?

Jeżeli mocno eksploatujesz silnik latem i podróżujesz w długie, obciążające jednostkę napędową podróże, to olej 5W40 będzie rozwiązaniem dla Ciebie. Smar skutecznie zadba o to, aby silnik pracujący na wysokich obrotach nie przegrzewał się i cały czas pracował zgodnie z jego charakterystyką.

5W40 sprawdzi się także przy intensywnej eksploatacji, dzięki swoim skutecznym właściwościom smarującym. Przez cały okres użytkowania powinien zadbać o silnik, łagodząc tarcie w czasie pracy jednostki. Pamiętaj, że współczesna technologia pozwala znaleźć 5W40 dostosowane do silników wysokoprężnych (diesla) oraz jednostek benzynowych. Wybór zależy od Ciebie i Twojego zapotrzebowania.

[Głosów:2    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOlej HL46 – wszystko, co warto o nim wiedzieć
Następny artykułOdpowiednie akcesoria do jazdy na motor
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here