Olej HL46 – wszystko, co warto o nim wiedzieć

0
1007

Oleje hydrauliczne pełnią niezwykle istotną rolę w kompleksowym działaniu układów hydraulicznych. Ich rolą jest generowanie ciśnienia, które pomaga w pracy elementów mechanicznych, sprzyjając np. sporemu obciążeniu (podnosząc lub opuszczając ładunek czy podnoszony sprzęt). Jednym z typów takiej cieczy jest olej HL46. Co należy o nim wiedzieć?

Na rynku dostępne są różne rodzaje cieczy hydraulicznych. To HH (czyli czysty olej mineralny mez dodatków), wspomniane HL (z dodatkami przeciwutleniającymi i antykorozyjnymi), HR (ze zwiększoną lepkością, HM (o wydłużonym czasie eksploatacji) i HV, który łączy ze sobą prawie wszystkie te kategorie.

Czym jest olej HL46?

Olej HL46 to klasa oleju HL. Jest to produkt przygotowany z mineralnych substancji, ale z dodatkami uszlachetniającymi. Dzięki temu ciecz się nie utlenia, dłużej zachowuje właściwości oraz chroni elementy mechaniczne układu przed rdzą i degradacją powierzchni czy struktury pełnej.

Co oznacza liczba 46? Spełnianie określonych norm produkcyjnych i oznaczenie właściwości cieczy hydraulicznej. Dzięki oznaczeniu HL46 możesz określić jego pełne właściwości.

Jakie właściwości ma hydrauliczny olej HL46?

Hydrauliczny olej HL46 konserwuje układ hydrauliczny i chroni go przed zanieczyszczeniem. Nie zapycha kanalików i zaworów, dzięki czemu zapewnia skuteczną i trwałą pracę. Jest odporny na działanie lekkiej i średniej pracy, więc pod takim obciążeniem może sprawnie funkcjonować.

Największe zalety oleju HL46 to jego właściwości przeciwutleniający i antykorozyjne. To wpływa na wydłużenie żywotności układu i jego odpowiednie zabezpieczenie od wewnątrz. Pamiętaj jednak, że wyłącznie sukcesywna i zgodna z wytycznymi producenta zmiana cieczy (najczęściej co 2 lata) sprawi, że ten będzie miał pożądane przez Ciebie właściwości.

Gdzie możesz stosować olej tego typu?

Olej HL46 sprawdzi się w układach o średnim i lekkim obciążeniu, gdzie niewymagane jest podnoszenie bardzo dużych ładunków czy ogromna intensywność pracy. To świetna ciecz do pracy w mechanizmach przemysłowych, wózkach hydraulicznych czy samochodach dostawczych. To na pewno świetne rozwiązanie, jeżeli wymagasz od oleju konserwacji układu hydraulicznego, ale nie oczekujesz np. pracy w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

Podsumowując, olej HL46 to dobre i sprawdzone rozwiązanie. W wielu układach spotkasz go fabrycznie. Aby zachować jego właściwości, musisz regularnie wymieniać ciecz. Pamiętaj o tym!

[Głosów:1    Średnia:1/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMetalowe regały do różnych zastosowań
Następny artykułWysoka klasa smarowania czyli olej 5W40
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here