Wymiana filtra kabinowego – dlaczego jest tak ważna?

0
546

W pojazdach mechanicznych stosowanych jest wiele różnych rodzajów filtrów. Każdy taki element spełnia istotną funkcję. Wiele z nich odpowiada za filtrowanie paliwa czy też oleju. Istotną rolę odgrywają również filtry oczyszczające powietrze docierające do jednostki napędowej. Okazuje się, że istnieją też specjalne filtry, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza dostającego się do kabiny pojazdu. Są to tak zwane filtry kabinowe.

Brak wspomnianego wyżej filtra zmuszałby kierowców oraz pasażerów pojazdu do wdychania spalin oraz innych nieczystości. Nic więc dziwnego, że regularna wymiana filtra kabinowego jest niezwykle istotna i warto uzyskać więcej informacji na ten temat.

Dlaczego warto wymieniać filtr kabinowy?

Filtr kabinowy lub innymi słowami filtr przeciwpyłkowy chroni wnętrze auta przed przedostawaniem się do niego zanieczyszczeń. Standardowe filtry tego rodzaju zatrzymują kurz i sadzę oraz pyłki roślin. Istnieją też filtry węglowe, które dodatkowo usuwają nieprzyjemne zapachy oraz substancje takie jak dwutlenek węgla, ozon i tlenki azotu. Posiadanie filtra kabinowego będącego w odpowiednim stanie jest więc niezwykle ważne dla samopoczucia i zdrowia osób korzystających z samochodu.

Do czego prowadzi jazda ze zużytym filtrem kabinowym?

Trzeba mieć na uwadze to, że filtr kabinowy nie tylko oczyszcza powietrze, którym użytkownicy pojazdu oddychają wewnątrz auta. Poza spełnianiem swojej podstawowej roli, taki filtr wpływa na pracę nawiewu oraz systemu klimatyzacji samochodowej. Jazda z zapchanym filtrem jest więc nie tylko szkodliwa dla zdrowia, ale również może prowadzić do częstszego parowania przedniej szyby. To z kolei ma już negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dodatkowo przepływ powietrza jest w tym przypadku znacznie utrudniony, a to może doprowadzić nawet do przegrzania dmuchawy w aucie. Problemem zużytego filtra kabinowego jest też nieskuteczne osuszanie powietrza z klimatyzacji prowadząc do nadmiaru wilgoci po wewnętrznej stronie szyb.

Kiedy wymiana filtra kabinowego to dobry pomysł?

Częstotliwość wymiany filtra kabinowego jest w głównej mierze uzależniona od sposobu, w jaki pojazd jest użytkowany. Podstawowa zasada mówi o wymianie co roku albo co 15 000 kilometrów. Zwykle takiej wymiany dokonuje się w ramach standardowego serwisu polegającego na wymianie oleju oraz innych filtrów. Auta użytkowane w miastach, w warunkach silnego zanieczyszczenia powietrza mogą wymagać wymiany filtra kabinowego nawet dwukrotnie w ciągu roku. Najlepszym okresem na wymianę jest przełom zimy i wiosny oraz początek jesieni.

Fachowy serwis filtrów kabinowych

W wielu polskich miastach działają firmy, które oferują kompleksową mechanikę oraz serwis pojazdów. W skład ich ofert wchodzi między innymi wymiana filtrów kabinowych. Poniżej znajduje się lista miast wraz z ofertami najlepszych fachowców:

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here