Odpowiedzialny motocyklista zawsze powinien jeździć w odpowiednim stroju. Szczęśliwie, o ile przekonanie np. rowerzystów, albo narciarzy do jazdy w kaskach może być dość trudne, to w przypadku miłośników motocykli sytuacja jest znacznie lepsza. Dla wielu z nich bowiem równie ważny, jak zakup właściwego motocykla, jest wybór odpowiedniego stroju. Podkreśla on bowiem naszą przynależność do tej wyjątkowej grupy, jaką są właśnie motocykliści. Cóż zatem będzie nam potrzebne?

Najważniejsze elementy stroju motocyklowego

Podstawą jest oczywiście kask. Jest to też jedyny element ubioru motocyklisty, w który nie tylko powinniśmy się wyposażyć, ale który jest też wymagany przez ustawę Prawo o ruchu drogowym – „Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym”. Każdy zatem wie, że bez kasku nie ma co wsiadać na motocykl. Również konieczność założenia wytrzymałych spodni, kurtki i butów jest oczywista dla każdego, kto jest w stanie wyobrazić sobie, co z naszym ciałem może zrobić „szlif” po asfalcie bez właściwego stroju. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na równie ważne, acz często niedoceniane elementy, jak różnego rodzaju ochraniacze, albo rękawice motocyklowe. Przyjrzyjmy się więc bliżej tym rzadziej omawianym elementom.

Dlaczego odpowiednie rękawice motocyklowe są tak ważne?

Dlatego, że pełnią dwie, bardzo ważne funkcje. W sytuacji normalnej eksploatacji – chronią nasze ręce przed zimnem. Każdy motocyklista wie, że nawet w ciepły dzień, jazda z dużą prędkością szybko sprawi, że nasze dłonie się wyziębią. A zmarznięte ręce są znacznie mniej sprawne, przez co w krytycznej sytuacji możemy wolniej lub mniej pewnie sięgnąć do hamulca, czego konsekwencje mogą być nieprzyjemne. Po drugie – chronią nasze dłonie przed uszkodzeniami w sytuacji jakiejś kolizji, czy po prostu upadku. Dodatkowo właściwie dobrane rękawice motocyklowe pomogą nam utrzymać pewny chwyt kierownicy, zwiększając naszą precyzję prowadzenia.

rękawice na motocykl

Jak ważny jest właściwy dobór rozmiaru rękawic?

Bardzo ważne jest, aby wybierając rękawice na motocykl precyzyjnie dopasować ich rozmiar do naszych dłoni. Sprawdźmy, czy po ich założeniu możemy swobodnie i w miarę wygodnie poruszać palcami. Weźmy też pod uwagę, że jeśli odczuwamy jakiś dyskomfort już teraz, podczas przymierzania – to w warunkach drogowych z każdym przejechanym kilometrem dyskomfort będzie się nasilał. Zwróćmy szczególną uwagę na paznokcie – jeśli w tamtym obszarze odczuwamy ucisk, to w większości przypadków oznacza, że nie doceniliśmy wielkości naszych dłoni i wybraliśmy za mały rozmiar. Gdy natomiast odczuwamy zbyt duży luz w różnych częściach rękawicy, to oznacza to na ogół zbyt duży jej rozmiar. Samo przymierzenie jest kluczowe – nie kupujmy rękawic przez internet, a w szczególności – nie róbmy tego, jeśli nie mamy pewności, że akurat ten rozmiar, właśnie tego modelu i to z oferty jednego, konkretnego producenta nam pasuje. W praktyce bowiem każdy producent ma trochę inną rozmiarówkę, czasem nawet w obrębie jednego modelu mogą się zdarzać niewielkie różnice w wielkości.

Bardzo radzimy, aby nie lekceważyć odpowiedniego wyboru rękawic – to bardzo ważny element zarówno naszego bezpieczeństwa, jak i naszego komfortu podczas prowadzenia motocykla.

Jaki rodzaj rękawic powinniśmy wybrać?

W zależności od planowanego i preferowanego stylu naszej jazdy optymalne mogą być różne rodzaje rękawic. Jeśli jesteśmy nastawieni na spokojną, turystyczną jazdę, to zadbajmy o to, aby rękawice motocyklowe dobrze zabezpieczały nasze dłonie przed warunkami atmosferycznymi. Chrońmy się zatem przed wyziębieniem, przegrzaniem, ale też choćby przed deszczem. Najlepsze na taką okazję będą rękawice motocyklowe z membraną – np. typu Gore-Tex.

Gdy jednak wolimy bardziej sportowy i agresywny tryb jazdy, to będziemy musieli poświęcić część komfortu, jaki dawały nam rękawice turystyczne i wybrać takie, których głównym celem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. Sprawdźmy zatem, czy wybrany przez nas model jest wyposażony w protektory, które mogą zaabsorbować energię w przypadku uderzenia – lepiej bowiem, aby to nasze rękawice na motocykl, a nie nasze ręce wzięły na siebie konsekwencje upadku.

A zatem – nie ograniczajmy się do uważnego wyboru kasku czy spodni – zainwestujmy też trochę czasu i pieniędzy w wybór właściwych rękawic.

[Głosów:5    Średnia:3.6/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzkoła jazdy w Warszawie
Następny artykułJak wypożyczyć auto na kilka godzin?
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here