Wieloletni skuter może działać bez zarzutu

Kupiłeś skuter i chciałbyś, żeby służył Ci jak najdłużej. W dzisiejszym artykule pokażemy Ci jak o niego zadbać, aby przez wiele tysięcy kilometrów działał bez zarzutu.

Pierwszy skuter, podobnie jak motocykl, to wielkie przeżycie dla jego użytkownika. Szczególnie jeśli ten należy do grona nastolatków, którzy mogą pochwalić się jednośladem przed kolegami.

Skutery są maszynami, które odpowiednio zakonserwowane i serwisowane, mogą służyć użytkownikowi przez wiele lat. Zapoznaj się z naszymi poradami, a na pewno poznasz sposoby, które pozwolą Ci odpowiednio zadbać o Twoją maszynę.

Dbanie o silnik i odpowiedzialna jazda to podstawa

Zdajemy sobie sprawę, że każdy, kto dostanie lub kupi nowy skuter, chce wypróbować jego możliwości. Ty pewnie też. Musimy Cię jednak ostrzec – katowanie silnika, tzn. maksymalne obciążanie silnika i innych podzespołów nie należy do najlepszych pomysłów. Możesz bowiem zatrzeć silnik lub doprowadzić do jego zbyt wysokiej temperatury, co maksymalnie skróci jego żywotność.

Pamiętaj także, że popisy, do których skuter nie został przystosowany, także mogą spowodować, że po kilku takich jazdach, maszyna odmówi posłuszeństwa. Nie hamuj ostro, nie jedź na jednym kole, wyklucz jazdę terenową – te i inne ekstremalne pokazy zostaw motocyklom crossowym, które są do tego przystosowane. Decydując się na taką jazdę, nadwyrężysz nie tylko ramę i łożysko, ale również zawieszenie czy klocki hamulcowe. Na szczęście, jeśli jednak przyjdzie Ci do głowy ekstremalna jazda, te podzespoły możesz wymienić. Ważne, abyś wybrał odpowiedni sklep, ponieważ tylko najwyższej jakości części do skutera mogą uchronić go przed nieodwracalnymi uszkodzeniami. My takie części znaleźliśmy w rooader.pl.

skutery

Terminowe przeglądy i sprawdzone paliwo

Jeżeli wydaje Ci się, że okresowe przeglądy skuterów, motocykli, czy samochodów są nikomu niepotrzebne, jesteś w ogromnym błędzie. Tylko dzięki regularnej wymianie oleju, jak i regulacji wszystkich układów, jesteś w stanie bezpiecznie jeździć skuterem przez wiele lat.  Poza tym – nie jesteś fachowcem, przez co nie będziesz w stanie wykryć najmniejszych usterek, które nieusunięte mogą spowodować większe awarie układów. Na okresowym przeglądzie fachowiec jest w stanie powiedzieć Ci, co musisz wymienić lub naprawić, żeby skuter działał kolejny rok bez zarzutu.

Samodzielna kontrola skutera to kolejna rzecz, którą powinieneś zrobić. Nie myśl, że jest to trudne. Wcale nie! Sprawdź raz w tygodniu stan ogumienia i żarówki. W ciągu tygodnia mogą bowiem pojawić się mikrouszkodzenia, które będą miały wpływ na jazdę i Twoje bezpieczeństwo.

Kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać to dobre paliwo i olej, którym będziesz zasilał swojego rumaka. Szerokim łukiem omijaj stacje krzaki, o których nigdy wcześniej nie słyszałeś. Oszczędność kilku groszy na paliwie albo kilku złotych na oleju może okazać się pozorna, patrząc na to, jakie szkody może wyrządzić w układzie.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że odpowiednia dbałość o skuter jest nieoceniona. Traktuj swoją maszynę jak własne dziecko, a na pewno zaprzyjaźni się z Tobą na wiele lat.

[Głosów:4    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here