Ubezpieczenie motocykla od kradzieży

Motocykle nie mają takich zabezpieczeń, jak samochody – nic dziwnego, że tak często padają łupem złodziei. Tylko w 2022 z parkingów i posesji prywatnych zniknęło prawie 1500 maszyn1. Tak wielu poszkodowanych może być przestrogą dla innych właścicieli jednośladów. Co mogą oni zrobić, aby ochronić motocykle przed złodziejami? Na pewno jednym z pierwszych kroków powinno być dobre ubezpieczenie ich od kradzieży.

Samo OC to za mało! Czym jest ubezpieczenie od kradzieży?

Ubezpieczenie od kradzieży to forma polisy ubezpieczeniowej, która pokrywa straty powstałe w wyniku kradzieży jednośladu. Jest to zwykle dodatek do standardowego ubezpieczenia OC, które pokrywa szkody wyrządzone innym użytkownikom drogi. Trzeba bowiem wiedzieć, że zakres OC nie przewiduje odszkodowania za skradziony motocykl. Jeśli chcesz się przed tym zabezpieczyć, musisz dokupić ubezpieczenie dodatkowe, czyli AC.

Dlaczego AC jest ważne?

Choć każdy motocyklista ma nadzieję, że jego motocykl będzie bezpieczny, statystyki są nieubłagane. Przytoczone wyżej dane dobitnie pokazują, jaka jest skala problemu. Warto dodać, że z roku na rok kradzieży jest więcej i są one nieraz niekiedy bardzo zuchwałe. Skradziony motocykl to wiele problemów, a przede wszystkim duża strata finansowa. Na szczęście nie musi być ona aż tak dotkliwa.

Co obejmuje ubezpieczenie od kradzieży?

Ubezpieczenia mają różne zakresy, a wszystko zależy od wybranej oferty i towarzystwa ubezpieczeniowego. Przy najwyższych pakietach można oczekiwać zwrotu równowartości skradzionego motocykla, co pozwoli wymienić go na nowy. Można też ubiegać się o odszkodowanie za skradzione czy uszkodzone przez wandali części.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie AC?

Wybierając ubezpieczenie od kradzieży, trzeba wziąć pod uwagę wartość motocykla – im jest ona wyższa, tym większe powinno być nasze ubezpieczenie i sumy gwarantowane. Rozważ też, jak duże jest ryzyko kradzieży. Niektóre modele są bardziej atrakcyjne dla złodziei. Jeśli parkujesz motor „pod chmurką” to wydaje się on być łatwiejszym łupem od maszyny garażowanej.

motocykl ubezpieczenie

Zakres ubezpieczenia i wysokość sum gwarantowanych wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej. Zastanów się, jakiej ochrony potrzebujesz – czy ma być ona pełna, czy dotyczyć wyłącznie kradzieży motocykla (a nie akcesoriów i części). Porównaj różne warianty cenowe w porównywarce, np. Porówneo.

1 Źródło: https://moto.pl/MotoPL/7,179132,29494949,kradzieze-motocykli-w-polsce-coraz-wiecej-jednosladow-coraz.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle kosztuje Ferrari 458 Italia?
Następny artykułIle pali Alfa Romeo 159?
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here