Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu – jakie konsekwencje grożą w Polsce w 2019 roku?

Jazda pod wpływem alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem. Wszystko zależy od stężenia alkoholu w organizmie podczas kierowania pojazdem. Co grozi za popełnienie wykroczenia, a co za przestępstwa? Co czeka kierowcę po kontroli drogowej, jeżeli alkomat pokaże przekroczenie dopuszczalnych norm? O tym przeczytasz w tym artykule.

Jazda pod wpływem alkoholu – czy to przestępstwo czy wykroczenie?

Jakby odpowiedział prawnik: „To zależy”.  Jazda po alkoholu może być przestępstwem lub wykroczeniem w zależności od stanu upojenia. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (tj. od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest to tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Taki czyn jest traktowany jako wykroczenie. W praktyce oznacza to, że za jazdę w „stanie po spożyciu alkoholu” możesz zostać ukarany:

  • grzywną od 50 zł do 5000 zł;
  • karą aresztu od 5 do 30 dni;
  • zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 10 punktami karnymi.

Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości (czyli jeżeli zawartość wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest przestępstwem, za którym można zostać ukaranym:

  • grzywną zależną od swojego dochodu;
  • ograniczeniem wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawieniem wolności do lat 2;
  • zapłatą świadczenia pieniężnego od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • odebraniem prawa jazdy na okres od 3 lat do 15 lat.

Oczywiście mówimy tu jedynie o przypadku, gdy kierowca nie jest recydywistą czy też nie doprowadzi do wypadku, w którym inna osoba doznała uszczerbku na zdrowiu lub poniosła śmierć. Wtedy orzeczona kara może być znacznie wyższa – nawet 12 lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Kontrola drogowa i co potem? Jak wygląda procedura karania nietrzeźwych kierowców?

Po jakimś czasie od kontroli policyjnej, zostaniesz wezwany na komendę w celu złożenia wyjaśnień. Już wtedy może zostać Ci zaproponowane żebyś dobrowolnie poddał się karze, czyli przyznał się do winy i zgodził na karę zaproponowaną przez prokuratora.  W ten sposób można uniknąć rozprawy. Nie zawsze jednak jest to najlepsze wyjście. Być może, w Twoim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie staranie o tzw. „warunkowe umorzenie postępowania”. Polega ono na tym, że sąd zamiast wydawać wyrok skazujący, umarzy postępowanie karne pod ustalonymi warunkami. Kiedy jest to możliwe? Jeżeli wina i szkodliwość społeczna czynu nie są znaczne, okoliczności popełnienie przestępstwa są wyjaśnione, a Twoja postawa oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że będziesz przestrzegał prawa.  W ten sposób można uniknąć kary oraz wpisania do Krajowego Rejestru Karnego. Dlatego, przed wyborem strategii postepowania w przypadku zatrzymania za jazdę pod wpływem alkoholu, warto wcześniej zasięgnąć opinii profesjonalnego prawnika. Dowiedz się więcej i przeczytaj https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFirmowe kosmetyki ADBL
Następny artykułWybierz najlepszego kuriera
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here