Egzamin na prawo jazdy nie zawsze kończy się pozytywnym wynikiem – średnio jedynie 30% wszystkich egzaminów jest zdanych, a najwięksi pechowcy przystępują do części praktycznej egzaminu nawet kilkanaście razy. Z tego powodu Polacy często szukają sposobów, aby zdobyć wymarzony dokument w łatwiejszy sposób.

Jak to się robi na Ukrainie, czyli egzamin zdany za pierwszym razem?

Ukraińskie prawo jazdy zdaje się za pierwszym razem bez żadnego wysiłku, wystarczy tylko zapłacić i odebrać dokument – takie przekonanie pokutuje wśród większości Polaków. W rzeczywistości jest inaczej. Ukraińskie prawo zezwala cudzoziemcom na otrzymanie dokumentu potwierdzającego uprawienia do kierowania pojazdami silnikowymi, w tym motocyklami, jednak niemożliwe jest otrzymanie prawa jazdy bez ukończenia kursu i zdawania egzaminu.

Co prawda, nieuczciwe firmy organizują „wycieczki po prawo jazdy na Ukrainę”, z których po 2 lub 3 dniach wraca się z dokumentem, jednak taki dokument jest w Polsce nieważny. Prawo jazdy wydane „od ręki bez egzaminu” jest dokumentem fałszywym, przygotowanym przez oszustów, którzy wyłudzają pieniądze od Polaków, chcących uniknąć konieczności zdawania trudnego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. W przypadku uzyskania dokumentu z pominięciem obowiązujących na Ukrainie procedur, po powrocie do Polski niemożliwe jest wymienienie prawa jazdy na krajowe.

Jeżeli uczciwie zda się egzamin na prawo jazdy w obecności ukraińskiego funkcjonariusza policji, obawa, czy ukraińskie prawo jazdy jest ważne w Polsce, jest bezzasadna. Legalny egzamin, po wcześniejszym ukończeniu kursu w ukraińskiej szkole jazdy, gwarantuje otrzymanie uprawnień, które będą respektowane również w Polsce. Wymiana dokumentu wystawionego za wschodnią granicą jest odpłatna (koszt około 70 złotych) i trwa około 30 dni.

Cudzoziemcy na specjalnych zasadach

Cudzoziemcy, chcący zdać egzamin na prawo jazdy na Ukrainie, mogą to zrobić jedynie, gdy spełnią kilka warunków. Przede wszystkim muszą wykazać, że posiadają pozwolenie na pobyt stały lub tymczasowy na terytorium Ukrainy – jest to warunek konieczny do rozpoczęcia kursu nauki jazdy. Po przedłożeniu pozwolenia na pobyt, należy zapisać się na kurs w szkole jazdy i stawiać się osobiście na wszystkich lekcjach teoretycznych i praktycznych. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu wewnętrznego można zapisać się na egzamin w obecności policjanta, a gdy zakończy się on wynikiem pozytywnym, możliwe jest odebranie dokumentu potwierdzającego uprawienia do kierowania danym typem pojazdów.

[Głosów:21    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here