Motocykle mają szerokie grono zwolenników. Korzystanie z takiego środka transportu wymaga jednak zatroszczenia się o swoje bezpieczeństwo. Zazwyczaj posiadacze tego typu pojazdów chętnie inwestują w podstawowe wyposażenie takie, jak odpowiedni strój do jazdy, kask, czy ochraniacze. Jednocześnie nie zawsze pamiętają o zainwestowaniu w dodatkowe ubezpieczenie lub o naprawdę skutecznej ochronie swojego zdrowia w czasie jazdy. O czym warto pamiętać, aby zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo i nie ponosić niepotrzebnego ryzyka?
Ubezpieczenie AC motocykla
Auto Casco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Ubezpieczenie AC obejmuje takie sytuacje, jak uszkodzenie pojazdu przez nieznanego sprawcę, spowodowane zderzeniem ze zwierzęciem, a także przez samego właściciela. Rekompensatę można otrzymać także, gdy pojazd zostanie uszkodzony przez działanie żywiołów lub ukradziony.
Osoby posiadające motocykle często czują się pokrzywdzone przez ubezpieczycieli, którzy naliczają stosunkowo duże stawki dla tego typu pojazdów. Wysokość opłacanych składek jest uzależniona przede wszystkim od wartości motocyklu, która oceniana jest na postawie katalogu wartości rynkowych lub przez rzeczoznawcę. Składka jest obniżana na podstawie zniżek naliczanych za bezszkodową jazdę, jednocześnie może ulec podniesieniu, jeśli dojdzie do wypadku spowodowanego przez ubezpieczonego. Stawki są bardziej korzystne w mniejszych miejscowościach, rosną za to w dużych aglomeracjach. Dodatkowo trzeba będzie również zapłacić za rozszerzenie zakresu ubezpieczenia.
Przy wyborze AC na motocykl należy brać pod uwagę głównie zakres AC, sposób wypłaty odszkodowania, a także ukryty udział własny w przypadku szkód. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować propozycje kilku różnych ubezpieczycieli.
Czy warto decydować się na AC? Statystyki jednoznacznie pokazują, że właściciele motocykli są znacznie bardziej narażeni na różne wypadki. Jednocześnie koszt dokonania napraw jest bardzo wysoki i czasem może przekroczyć wartość samego pojazdu. Pieniądze wydane na składkę ubezpieczeniową czasem zwrócą się już przy stosunkowo niewielkim zdarzeniu, jak przypadkowe przewrócenie motocyklu na parkingu.
Ubezpieczenie assistance na motor
Takie ubezpieczenie może okazać się bardzo przydatne w wielu sytuacjach. W zależności od wybranego pakietu ubezpieczenie będzie obejmowało różne problemy. Standard to pomoc w przypadku awarii elektrycznych i mechanicznych, przebicia opony, braku paliwa, rozładowania akumulatora, czy wypadku. Wsparcie jest dostępne codziennie o każdej porze.
Wykupienie ubezpieczenia assistance może okazać się szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku wyjazdu za granicę. Rozszerzony pakiet zapewni między innymi pojazd zastępczy oraz pokrycie kosztów leczenia, a także koszty noclegu w hotelu. Dzięki takiemu ubezpieczeniu można więc podróżować bez obawy przed poważniejszymi problemami, które w każdej chwili mogą wydarzyć się na trasie. Niestety assistance na Europę nie obejmuje niektórych ciekawych, czy atrakcyjnych turystycznie państw, np. Ukrainy i azjatyckiej części Turcji.
Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach wykupienie assistance nie jest możliwe. Ubezpieczeniem nie są objęte motocykle, które należą do wypożyczalni oraz są używane w celach zarobkowych. Pomocy nie otrzymamy również, jeśli do awarii lub wypadku dojdzie poza drogami publicznymi lub kierowca będzie brał udział w próbach sportowych. Dotyczy to również ugrzęźnięcia w błocie.
Assistance jest dobrą inwestycją dla osób, które przywiązują dużą wagę do swojego bezpieczeństwa. Jednocześnie wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni komfort psychiczny i powoli cieszyć się jazdą bez zbędnego stresu.
Uwaga na słuch
Jazda motocyklem jest związana z wystawienie się na wysoki poziom hałasu. Niestety wiele osób zapomina o zagrożeniu, które wynika z tego faktu. Utrata słuchu jest wprawdzie uznawana za chorobę cywilizacyjną, jednak można zatroszczyć się o to, żeby ją zminimalizować.
Poziom hałasu w czasie jazdy jest uzależniony przede wszystkim od prędkości. Przy dużej prędkości problem stanowi głównie wiatr, który staje się głośniejszy od pracy silnika. Stopień hałasu jest tak wysoki, że może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia słuchu. Na zachodzie już dosyć dawno zwrócono uwagę na ten problem. Wzbudził on duże zainteresowanie instytucji, których pracownicy wykorzystują motocykle do wykonywania pracy zawodowej. Dotyczy to między innymi policjantów, czy kurierów.
Jakie rozwiązania można zastosować, aby uniknąć szkodliwego wpływu hałasu? Najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się wybór odpowiedniego kasku. Super ciche kaski nie należą jednak do najtańszych, poza tym często nie zapewniają naprawdę dobrej ochrony.
Alternatywą są zatyczki do uszu. Jest to stosunkowo prosty i skuteczny sposób na ochronę przed hałasem wynikającym z szumu wiatru. Ważną zaletą zatyczek jest fakt, że redukują hałas, ale nie wyciszają całkowicie dźwięków tła. W ten sposób można zapewnić sobie ochronę słuchu, a także zachowanie bezpieczeństwa w czasie jazdy.