Zakupienie używanego pojazdu może być problemem wtedy, gdy nie wiemy, na co powinniśmy zwrócić wtedy uwagę. Chociaż asortyment pojazdów z drugiej ręki jest ogromny, to jednak znalezienie tego idealnego może nastręczać nam niemałe trudności. Oprócz stanu technicznego auta warto też sprawdzić jego stan prawny – w tym pomogą nam baza CEPiK oraz rejestr zastawów.

Centralna Ewidencja Pojazdów i kierowców, czyli w skrócie CEPiK została stworzona po to, aby gromadzić informacje dotyczące pojazdów, ich właścicieli, a także osób mających prawo jazdy. Od niedawna baza zawiera również informacje dotyczące historii pojazdu, w tym liczby poprzednich właścicieli w Polsce, ważności badania technicznego wraz z datami poprzednich badań, aktualności ubezpieczenia OC, przebiegu pojazdu od 2014 roku, a także inne dane techniczne na temat samochodów.

Dane te możemy sprawdzić na stronie internetowej http://www.historiapojazdu.gov.pl/. Aby skorzystać z bazy, potrzebne są: numer rejestracyjny, numer VIN pojazdu i data pierwszej rejestracji.

Zatem wtedy, gdy chcemy dowiedzieć się więcej o samochodzie, który zamierzamy kupić, warto sprawdzić informacje w powyższej bazie. Dane powinniśmy otrzymać od sprzedającego. Gdy nie chce nam ich podać, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia.

Z kolei rejestr zastawów zawiera informacje o tym, czy dane mienie nie jest objęte zastawem rejestrowym. Przedmiotem takiego zastawu mogą być też samochody. Gdy sprawdzimy auto w rejestrze, możemy dowiedzieć się, czy jest ono przedmiotem zastawu – wtedy swoboda dysponowania takim mieniem jest ograniczona. Przykładowo, gdy kupimy auto będące przedmiotem zastawu, a jego poprzedni właściciel, który wziął pożyczkę pod zastaw tego pojazdu, jej nie spłaci, wierzyciel, czyli firma pożyczająca pieniądze może odebrać nam samochód.

Jeśli chcemy uniknąć takich problemów wynikających z zakupienia używanego auta, warto skorzystać ze sprawdzonych ofert – dzisiaj niemalże każdy autoryzowany dealer Ford oraz innych marek prowadzi także sprzedaż pojazdów z drugiej ręki. To sposób na bezpieczny zakup!

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here