Zima to okres, w którym sezon motocyklowy zostaje zawieszony. Dzięki temu, stanowi idealny moment do tego, by na spokojnie zastanowić się nad wyborem i dokonaniem kupna swojego wymarzonego motocyklu. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę oraz jak przygotować się do zakupu używanego motocykla.
Używany motocykl to dobra inwestycja
Większości z nas, do wyboru pozostaje zakup nowego motocykla w salonie, modelu budżetowego, taniego i w większości wypadków pozostawiającego wiele do życzenia pod kątem jakości lub, jeżeli zależy nam na naprawdę dobrej jakości maszyny, zakup motocykla używanego. Ta druga opcja, wydaje się być znacznie bardziej korzystna. Zawsze powinniśmy stawiać na jakość. Jeżeli ograniczenia finansowe nie pozwalają nam na zakup solidnej maszyny w salonie, powinniśmy zrezygnować z chęci zakupu nowej maszyny i postawić na tzw. używki.
Motocykle używane, nie muszą od razu oznaczać towaru uszkodzonego lub wybrakowanego. Zanim zdecydujemy się na zakup używanej maszyny, sprawdźmy kilka ważnych aspektów, tak, by nie dać się „naciąć” i zyskać pewność, co do stanu technicznego motocykla.
Zdobądź informacje o interesującym cię motocyklu
Przy dzisiejszym rozwoju Internetu, zrobienie pełnego researchu nie powinno dla nikogo stanowić żadnego problemu. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego motocykla, zdobądźmy o nim jak najwięcej informacji. W jaki sposób tego dokonać? Przede wszystkim, spytajmy sprzedającego o numer VIN interesującej nas maszyny. Kiedy już będziemy znali numerację, zasięgnijmy porady w stacjach ASO, które udzielą informacji na temat rynku docelowego, roczniku produkcji czy np. standardowego wyposażenia. W tym samym celu, przydatne mogą okazać się internetowe „czytniki” VIN. Jeżeli interesującego nas modelu, nie znajdziemy w ASO, spróbujmy szukać dalej, np. w bazach danych typu Carfax czy Autocheck. Pamiętajmy, że baza informacyjna ASO może ograniczać się do motocykli z rynku europejskiego lub nawet do tych, pochodzących jedynie od polskich dealerów. Dodatkowo, przeglądajmy Internet i pytajmy na forach tematycznych. Starajmy się zdobyć jak najwięcej informacji, w tym m. in. te, dotyczące: detali (sposobów malowania poszczególnych roczników, obecności naklejek pod klarem, dizajnu kierunkowskazów czy koloru pokryw silnika), udoskonaleń, jakich dokonano w poszczególnych latach oraz, o typowe problemy jakie motocykl sprawia i związane z tym często powtarzające się czynności serwisowe.
Poznaj swojego handlarza motocyklów
Jednym ze znanych sposobów na zakup używanego motocykla jest pośrednik w postaci handlarza. Wokół kupowania motocykli za pośrednictwem handlarza, narosło wiele mitów, skutecznie zniechęcających do obrania tej drogi. Handlarz nie zawsze musi oznaczać jednak kłopoty. Dobra weryfikacja dealera umożliwi uchronienie się od kłopotów. Zacznijmy szukać informacji w Internecie i na forach. Jeżeli handlarz, od którego zamierzamy kupić pojazd jest nieuczciwy, na pewno znajdziemy takie opinie. Drugim środkiem zapobiegawczym jest sprawdzenie czy handlarz udziela gwarancji, a jeśli tak, to na jakich zasadach i na jaki czas. Sprzęt kupiony u handlarza, który daje gwarancję na części, stwarza nam taką samą możliwość reklamowania po ujawnieniu wad, jak w przypadku maszyny zakupionej w salonie. Warto również sprawdzić czy oferowany motocykl ma swój salon oraz serwis. Kolejną, niezwykle ważną, znaną z doświadczenia drogą weryfikacji handlarza jest próba „targowania się”. Jeżeli sprzedawca jest w stanie opuścić cenę motocykla o połowę podczas „targów”, potraktujmy to jako ostrzeżenie. Nikt nie zechce oddać dobrego motocykla po kosztach. Taka nagła obniżka ceny, może oznaczać, że z motocyklem nie wszystko jest w porządku.
Kup u innego motocyklisty
Większość użytkowników jednośladów, zgodnie przyzna rację, że najlepszym sposobem na zakup swojej maszyny, są inni motocykliści. Motocykle najpewniej kupować u innych pasjonatów. Zyskujemy wtedy niemalże pewność, że maszyna jest zadbana i regularnie serwisowana. Warto jednak, dokładnie przyjrzeć się motocykliście sprzedającemu swoją maszynę. Serwisowanie nie jest tanią przyjemnością. Może się okazać, że większość prac serwisowych była wykonywana samodzielnie. Sprawdźmy więc czy motocykl nie jeździł na przepracowanym oleju, zatkanym filtrze, itp.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego motoru?
Najważniejsze poznać szczegółową historię prac serwisowych wykonywanych przy motocyklu wraz z osiągniętymi kolejnymi pułapami przebiegu. Warto, dowiedzieć się jakich dokonano regulacji, wymiany płynów, itp. Dzięki temu, poznamy ogólny stan maszyny i będziemy wiedzieli, jakich prac będzie ona wymagała w najbliższym czasie. Kolejnym, jeszcze bardziej ważnym aspektem, jest dokładne przepytanie o stan poszczególnych części. Ciągnijmy za język, nie pozostawmy miejsca na niedomówienia. Sprawdźmy np. ile jest bieżnika na oponie, spytajmy o grubość tarcz hamulcowych, itd. Warto uzyskać mailowe zapewnienie, że w przypadku niezgodności stanu maszyny z opisem, sprzedający zwróci koszty podróży.
Dokładnie sprawdźmy stan motocykla, o którym sprzedający pisze, że jest po wypadku. Dopytajmy, co i w jakim stopniu zostało uszkodzone. Nie dajmy się nabrać na opisy świetnego stanu. Zwracajmy uwagę na zainteresowanie przedmiotem. Jeżeli stan sprzedawanego motocykla określany jest jako „idealny”, jego cena sprzedaży jest atrakcyjna, a motocykl wystawiany bywa na portalach sprzedażowych i aukcyjnych np. przez kolejne pół roku, to zastanówmy się czy sprzedający jest wiarygodny. Motocykl w świetnym stanie, o atrakcyjnej cenie, w ciągu pół roku, na pewno znalazłby kupca. Kierujmy się zatem zasadą ograniczonego zaufania.