Kopalnia Soli Bochnia – na szlaku najciekawszych tras Małopolski

0
1982

Planując wakacyjne trasy warto zwrócić szczególną uwagę, na południe Polski, a dokładnie na najstarsze miasto Małopolski, Bochnię. To niezwykłe, malowniczo położone miasteczko, skrywa wielki skarb – najstarszą kopalnię soli kamiennej w Polsce.

W Bochni, położonej zaledwie 40 km na wschód od Krakowa, znajdziemy unikalny zabytek, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kopalnię Soli Bochnia, która po blisko ośmiu wiekach eksploatacji zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami oraz surowym, autentycznym charakterem. Warto tutaj zajrzeć nie tylko ze względów historycznych, ale również dlatego, ze wokół kopalni znajduje się bardzo dobra infrastruktura pozwalająca na złapanie oddechu przed dalsza podróżą . Pobyt w kopalni daje prawdziwą chwilę wytchnienia, cały rok panuje wniej stała temperatura 16.st C

JEDNA KOPALNIA, WIELE MOŻLIWOŚCI

Dla turystów udostępnione są trzy trasy turystyczne o różnym stopniu trudności: trasa turystyczna z ekspozycją multimedialną, trasa przyrodnicza prezentująca niezwykłe zjawisko przyrodnicze: fluorescencyjne hality, zwane potocznie „świecącymi kryształami soli”, oraz najtrudniejsza trasa, wiodąca najstarszymi wyrobiskami kopalni: trasa historyczna „Wyprawa w Stare Góry”.

Komora Mysiur

Fot. R. Tatomir Kopalnia Soli Bochnia – Komora Mysiur

W roku 2017 udostępniono turystom dwie trasy o charakterze religijnym: „Droga Krzyżowa” i „Śladami kaplic bocheńskich górników”  prezentująca sześć najlepiej zachowanych kaplic w bocheńskiej kopalni.

MOC ATRAKCJI

Zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Bochni to niezwykła podróż przez najpiękniejsze wyrobiska kopalni obejmujące Poziom August i Sienkiewicz oraz Międzypoziom Dobosz.

Unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze tworzą wyjątkowe, zadziwiające podziemne miasto. Turyści pokonują trasę pieszo, część trasy mogą pokonać prawdziwą górniczą KOLEJKĄ LUB PRZEPŁYNĄĆ ŁODZIĄ 230 M POD ZIEMIĄ.

Kopalnia Soli Bochnia – podziemna przeprawa łodzią

Fot. R.Tatomir – Kopalnia Soli Bochnia – podziemna przeprawa łodzią

PODZIEMNA EKSPOZYCJA MULTIMEDIALNA

Wyjątkową i unikatową atrakcją bocheńskiej kopalni jest Podziemna Ekspozycja Multimedialna, która pozwala na promowanie kopalni oraz historii powszechnej w niepraktykowany dotąd sposób. Wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni.

Zwiedzanie kończy się w komorze Ważyn, znajdującej się na poziomie VI Sienkiewicz 250 m pod ziemią. Można wówczas skorzystać z boiska sportowego, 140 m zjeżdżalni oraz usług podziemnej restauracji Ważynek. Znajduje się tutaj także sklepik z pamiątkami oraz mini plac zabaw dla najmłodszych. Czas pobytu w kopalni wynosi ok 3 godz. Opcjonalnie program można poszerzyć o niezwykłą przeprawę łodziami.

Trasa turystyczna – Ekspozycja multimedialna

Fot. R. Tatomir –  Trasa turystyczna – Ekspozycja multimedialna

NOCLEG POD ZIEMIĄ – NIETYPOWA ATRAKCJA I PRZYSTANEK NA TRASIE

250 metrów pod ziemią, w zabytkowych, podziemnych komorach panuje absolutnie wyjątkowy mikroklimat. Powietrze przesiąknięte jodem, cisza i tajemnicza atmosfera stanowią o wyjątkowości tego jedynego w swoim rodzaju miejsca.

Wszyscy znamy powiedzenie: sen to zdrowie, ale w żadnym innym miejscu nie nabiera ono tak pełnego wymiaru jak w Kopalni Soli Bochnia. Podczas organizowanych Przez kopalnię pobytów nocnych dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych, wyjątkowy leczniczy mikroklimat korzystnie wpływa na układ oddechowy, łagodzi objawy alergii i wzmacnia odporność organizmu.

Pobyt nocny jest połączeniem zwiedzania kopalni i noclegu pod ziemią.

Pobyty nocne dla turystów indywidualnych w lipcu 2019 : 13/14 .07, 27/28.07.2019, szczegółowe informacje: 14 6926752

www.kopalnia-bochnia.pl

Komora Ważyn – podziemna zjeżdżalnia

Fot. R. Tatomir – Komora Ważyn – podziemna zjeżdżalnia

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Główny szyb zjazdowy do bocheńskiej kopalni znajduje się na ul. Campi 15. Obok szybu dostępny jest bezpłatny, ogrodzony parking dla motocykli, samochodów osobowych i autokarów.

Bezpośrednio przy szybie kopalni znajduje się ogródek letni serwujący zimne napoje, kawę i szybkie przekąski, to doskonałe miejsce na odpoczynek w trakcie jazdy.

Wybierając się do kopalni pamiętajmy o pełnym wygodnym obuwiu, długich spodniach ( warunek zjazdu zjeżdżalnią), oraz wierzchnim okryciu (lekka kurtka, polar).

Zwiedzanie kopalni można zaplanować wcześniej kupując bilet on – line, lub bezpośrednio w kasie przed zjazdem.

Polecana trasa motocyklowa

Polecana trasa motocyklowa: z północy drogą 965, przez Bochnię z przystankiem ul. Campi 15 (49°58’08.9″N 20°25’02.6″E)  na południe, trasa 965 przez Nowy Wiśnicz ( Zamek Lubomirskich), Żegocinę, Łososinę Dolną trasa 28, na Nowy Sącz, w kierunku północnym trasą 75, przez Tęgoborze, Czchów, Jurków ( trasa wzdłuż jeziora Czchowskiego) z trasy 75 zjazd na nieoznakowaną trasę o współrzędnych 49°53’16.4″N 20°36’25.8″E do Lipnicy Murowanej, z Lipnicy drogą 966 do Muchówki , gdzie wracamy do drogi 965 prowadzącej do Nowego Wiśnicza i Bochni.

Malownicza trasa wiodąca przez Pogórze Karpackie. Na trasie wiele zabytków: Kopalnia Soli Bochnia, zamek w Wiśniczu, Lipnica Murowana („Szlak Architektury Drewnianej”), Kościół w Gosprzydowej („Szlak Architektury Drewnianej”) ,zamek w Czchowie, zamek Tropszyn, Elektrownia Wodna z zaporą w Czchowie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here