Czym powinny charakteryzować się porządne rękawice motocyklowe

Jednym z niezbędnych elementów ubioru każdego użytkownika motoru są rękawice. Ich główne zadanie polega na ochronie dłoni przez bolesnymi otarciami, złamaniami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Poza tym pomagają w utrzymaniu pewnego chwytu kierownicy. Wybierając dla siebie rękawice motocyklowe, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Dopasowanie do stylu jazdy i właściwy rozmiar to kwestie priorytetowe

W przypadku rękawic motocyklowych kluczowe znaczenie ma ich kompatybilność ze specyfikacją eksploatacji jednośladu. Jeśli na co dzień jeździmy z dużą prędkością po twardych nawierzchniach, to najlepiej sprawdzą się modele sportowe, gwarantujące optymalne bezpieczeństwo nawet w razie poważnego upadku na ziemię. Ich reprezentatywną cechą jest spora ilość ochraniaczy zlokalizowanych w newralgicznych punktach. Z kolei wersje turystyczne są idealnie przystosowane do niespiesznego pokonywania tras biegnących przez pola i lasy (ze względu na zwiększoną elastyczność), natomiast wersje miejskie posiadają kompaktową budowę i sięgają maksymalnie do nadgarstka. Warto jeszcze wspomnieć o rękawicach motocyklowych enduro, które wprost doskonale spisują się w warunkach off-roadowych, czyli w trakcie jazdy po miękkim podłożu. Kolejny niezwykle ważny czynnik to odpowiedni rozmiar zapewniający perfekcyjne przyleganie do dłoni. Nie może być mowy ani o nadmiernym ucisku (krępuje ruchy i powoduje drętwienie), ani o niepotrzebnym luzie. Najpierw należy dokonać pomiaru obwodu dłoni pod linią kostek za pomocą centymetra krawieckiego, a następnie porównać uzyskany rezultat z tabelą zamieszczoną na stronie danego sklepu.

Liczne udogodnienia konstrukcyjne pozytywnie wpływają na komfort użytkowania 

Na rynku znajdziemy rękawice motocyklowe wykonane z różnych materiałów. W okresie jesienno-zimowym zaleca się korzystanie z egzemplarzy skórzanych, łączących w sobie zaskakującą miękkość, wysoką trwałość oraz estetyczny design. Mogą być one wzbogacone o wstawki kevlarowe, karbonowe albo tytanowe. Z kolei w sezonie wiosenno-letnim lepiej postawić na znacznie lżejsze egzemplarze z płóciennej cordury. Pamiętajmy zawsze o zweryfikowaniu jakości szwów i poszczególnych zapięć. Podstawowym pożądanym udogodnieniem jest z pewnością zestaw protektorów chroniących palce i kostki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oto pozostałe elementy charakteryzujące dobre rękawice motocyklowe:

  • mankiety dostosowane pod względem długości do nakrycia wierzchniego i pogody
  • otwory wentylacyjne odpowiedzialne za swobodny przepływ świeżego powietrza
  • membrana wewnętrzna zapobiegająca przedostawaniu się wilgoci do środka
  • warstwa antypoślizgowa pokrywająca powierzchnię
  • odblaski zwiększające poziom bezpieczeństwa po zmroku
[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdpowiednie akcesoria do jazdy na motor
Następny artykułCzy warto sprowadzać auta z Dubaju?
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here