Radio, wycieraczki czy grzane fotele – wszystkie te elementy mają jedną wspólną cechę – aby poprawnie działać potrzebują prądu. Aktualnie w samochodach montuje się coraz więcej osprzętu, który wykorzystuje prąd do działania – są to między innymi wszelkiego rodzaju czujniki, radary, elektrycznie podnoszone szyby, elektrycznie regulowane fotele czy system nagłośnienia w samochodzie. Aby wszystkie elementy mogły poprawnie działać potrzebny jest wydajny alternator, który będzie w stanie wszystkie te elementy zasilić.
Jak zbudowany jest alternator?
Najprościej alternator można opisać jako prądnicę zamieniającą energię mechaniczną w prąd. Technicznie jest to rozwiązane bardzo proste i nieskomplikowane. W obudowie alternatora znajduje się nieruchomy stojan, z którego wychodzą zazwyczaj trzy uzwojenia. Elementem wirującym z kolei jest elektromagnes, który za pomocą szczotek i pierścieni ślizgowych podczas obrotu wytwarza energię, która przekazywana jest do akumulatora i zasilenia urządzeń pokładowych oraz samego silnika. Napęd do alternatora przekazywany jest za pomocą paska klinowego który napędza silnik. W alternatorze podczas pracy wykorzystywane jest pole elektromagnetyczne które dzięki szczotkom i pierścieniom jest zmieniane na prąd.
Bardzo istotnym elementem na drodze przekazania energii do akumulatora jest regulator napięcia – za jego pomocą energia jest odpowiednio dozowana, aby nie uszkodzić układu ładowania akumulatora oraz urządzeń.
Czy można wydłużyć życie alternatora?
Alternator jako element samochodu związany z układem elektrycznym nie znosi wody. Warto więc nie wykonywać napraw z otworzoną maską w deszczu oraz nie wjeżdżać do głębokich kałuż, które mogą zalać alternator. Również podczas mycia silnika warto zabezpieczyć alternator przed działaniem wody.
Jakie elementy alternatora podlegają zużyciu?
Alternator jako część obrotowa posiada łożyska. W związku z tym, że alternator jest urządzeniem pracującym w sposób ciągły (od uruchomienia silnika do jego wyłączenia) łożyska ulegają naturalnemu zużyciu i warto kontrolować ich stan oraz ewentualne luzy. Podobna sytuacja jest ze szczotkami – również są to elementy ruchome odpowiedzialne za pole magnetyczne i prąd.
Jak sprawdzić stan alternatora?
Aby sprawdzić alternator bardzo przydatnym urządzeniem będzie woltomierz powszechnie znany jako miernik napięcia. Instrukcja poprawnego sprawdzenia przedstawią poniższe kroki:
Krok 1. Sprawdź wskazanie akumulatora na wyłączonym silniku (powinno wskazywać około 12V)
Krok 2. Uruchom silnik i odczekaj około 2 – 3 minuty, aby alternator mógł wydajnie pracować
Krok 3 Zmierz napięcie akumulatora na włączonym silniku (odpowiednia wartość w granicach 13V)
Krok 4. Uruchom jak najwięcej urządzeń wykorzystujących prąd (radio, dmuchawy, światła) i sprawdź napięcie. W przypadku sprawnego alternatora powinno wynosić 13V.
W razie potrzeby wymiany, odpowiednią część znajdziesz w kategorii alternator na Ucando.pl.