Terminowy przegląd samochodów firmowych: co, jeśli się spóźnisz

Systematyczne dokonywanie przeglądu pojazdów to nie tylko istotny element zarządzania flotą, ale i obowiązek prawny. Z nim natomiast, jak z większością wymogów nakładanych przez ustawodawcę, powiązane są kary i sankcje. Ile można się spóźnić z przeglądem samochodu, aby uniknąć dotkliwych konsekwencji?

Przegląd techniczny pojazdu – daty i okresy ważności

Terminowe wykonanie przeglądu technicznego jest niezbędne do tego, aby pojazd został dopuszczony do ruchu. W innym przypadku, jego obecność na polskich drogach jest nielegalna oraz może skutkować dotkliwym mandatem. O czym powinien wiedzieć fleet manager, aby uniknąć zbędnych kosztów dla floty?

Jedną z pierwszych wątpliwości, jakie nasuwają się w tym temacie, jest bez wątpienia pytanie – co ile przegląd samochodu traci swą ważność i jak często należy go dokonywać? Mówiąc najogólniej, badanie techniczne należy przeprowadzać raz w roku. Po raz pierwszy pojazd musi mu zostać poddany do trzech lat od rejestracji. Następne badanie powinno odbyć się w ciągu dwóch lat, dalej natomiast regularnie co roku.

Już na tym etapie pojawia się istotny dla fleet managera obowiązek. Jest nim prowadzenie terminarza nabywania do floty konkretnych pojazdów. Pozwoli mu to pamiętać o wszystkich datach przeglądów, a co za tym idzie – uchronić budżet flotowy przed dotkliwymi karami.

Konsekwencje nieterminowych przeglądów

Wyjaśnienie co ile przegląd samochodu traci swą ważność i kiedy należy go ponawiać, prowadzi do kolejnej, niezwykle istotnej kwestii. W skrócie sprowadza się ona do pytania – ile można się spóźnić z przeglądem samochodu oraz z jakimi konsekwencjami powinni się liczyć zapominalscy managerowie?

Otóż kwestia ta uległa ostatnimi czasy zasadniczej zmianie. Na mocy znowelizowanych przepisów, za wykonanie badania technicznego po upływie terminu, fleet manager będzie musiał zapłacić karę. Jej wysokość ustawodawca uzależnił przy tym od wielkości owego spóźnienia. Jeśli zamyka się ono w okresie 30 dni, opłata wyniesie 126 zł. Jeśli natomiast manager spóźni się więcej niż 45 dni, wówczas zapłaci aż 50% wartości całego przeglądu. Tymczasem istnieje łatwy sposób, jak tego uniknąć.

Wielu managerów nurtuje pytanie, ile można się spóźnić z przeglądem samochodu. Właściwie postawione, powinno ono jednak brzmieć – jak do tego nie dopuścić. Obecnie wiele stacji diagnostycznych wysyła do swoich stałych klientów wiadomości, przypominające o zbliżającym się terminie badania. To też sprawia, że jego przeoczenie jest coraz trudniejsze. Aby jednak całkowicie zredukować to ryzyko, warto skorzystać ze specjalnych systemów i aplikacji, ułatwiających zarządzaniem stanem technicznym floty – radzi Przemysław Auguścik, Członek Zarządu Flotman.

Przegląd z wyprzedzeniem – rozwiązanie awaryjne

Zróżnicowane plany i zadania stawiane przed flotą mogą sprawić, że manager nie będzie w stanie wykonać badania technicznego pojazdów w wyznaczonych terminach. Co w takiej sytuacji? Ile wcześniej można zrobić przegląd auta? W tej kwestii ustawodawca pozostawił kierowcom dość duże pole manewru. Planowane badanie można bowiem wykonać w okresie do 30 dni przed upływem jego terminu. Ile jest ważny przegląd samochodu, wykonany z takim wyprzedzeniem? Tutaj sytuacja zasadniczo nie uległa zmianie. Podobnie jak to miało miejsce dotychczas, przegląd zachowa swoją moc obowiązującą przez rok od daty wpisanej do dowodu rejestracyjnego.

Ile wcześniej można zrobić przegląd auta, jak długo zachowuje on swoją ważność, co w przypadku przeoczenia terminu – to pytania, jakie zadaje sobie wielu fleet managerów. Warto zwrócić szczególną uwagę na te kwestie oraz uwzględnić badania techniczne w procesie zarządzania flotą. Pomoże to uniknąć wielu problemów i dotkliwych konsekwencji finansowych.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here