Różnice w cenie OC

Nieraz słyszeliśmy o tym, jak drogie jest ubezpieczenie dla młodych kierowców. Dlaczego więc kierowcy w podobnym wieku nie płacą jednakowej stawki za ubezpieczenie samochodu? Czemu właściciele takich samych aut mieszkający w tym samym mieście uiszczają inne składki?

Gdzie można znaleźć tanie OC bez względu na wiek kierowcy?

W obecnych czasach kierowcy nie są skazani na samodzielne wyszukiwanie najtańszych polis i osobisty, czasochłonny kontakt z wieloma agentami ubezpieczeniowymi. Mogą wykorzystać możliwości dostępne w internecie, na przykład w porównywarkach ubezpieczeń, takich jak Mubi, gdzie można szybko znaleźć najtańszą ofertę skierowaną do konkretnego kierowcy. W dodatku OC wykupione przez internet bywa tańsze dzięki promocjom przyznawanym przez wielu ubezpieczycieli za nabycie ubezpieczeń przez internet.

Dlaczego cena OC jest tak istotna?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej nie rośnie wraz z ceną OC. Innymi słowy, nieważne, ile zapłacisz za OC, zawsze będzie służyło do likwidacji tych samych szkód do identycznej sumy ubezpieczenia. Wynika to z przepisów prawnych, które regulują cechy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Kierowcom powinien więc nasunąć się prosty wniosek: nie warto przepłacać za OC, a płacenie więcej za ochronę ma sens tylko w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń o zmiennych zakresach.

Jakie cechy kierowcy mają znaczenie przy wyznaczaniu ceny OC?

Oprócz wieku posiadacza auta znaczenie przy obliczaniu ceny OC ma przede wszystkim jego historia ubezpieczeniowa. Zniżki przyznawane za lata bezszkodowej jazdy należą do najistotniejszych czynników wpływających na ostateczną cenę ochrony ubezpieczeniowej. W niektórych towarzystwach mogą sięgać nawet 70% ceny polisy.

Kolejną ważną informacją dla towarzystw ubezpieczeniowych jest data uzyskania prawa jazdy przez wszystkich kierowców pojazdu. Zarówno doświadczenie głównego właściciela, jak i współwłaściciela pojazdu jest istotne. Kierowcy mający prawo jazdy dłużej prawdopodobnie zaoszczędzą na ubezpieczeniu.

 Także miejsce zamieszkania ma znaczenie. Mieszkańcy dużych miejscowości mogą zapłacić więcej ze względu na to, że w zatłoczonych miastach z większym prawdopodobieństwem mogą spowodować stłuczkę, a nawet wypadek.

Co ciekawe, również stan cywilny i posiadanie dzieci mają wpływ na koszt OC. Rodziców uważa się za ostrożniejszych kierowców, dlatego przyznaje się im niższe składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Które cechy pojazdu są ważne dla ubezpieczycieli?

Parametry samochodu decydują o tym, jak duże jest prawdopodobieństwo spowodowania nim wypadku. Nie chodzi tu tylko o to, że pojazdy z większym silnikiem osiągają wysokie prędkości, od czego tylko krok do kolizji, chociaż cena ubezpieczeń jest mocno skorelowana z pojemnością silnika samochodów.

Ważne jest również to, kiedy auto zostało wyprodukowane. Jak widać, nie tylko wiek kierowcy, ale i jego pojazdu się liczy. Rok produkcji auta wiele mówi ubezpieczycielowi o tym, czy pojazd w najbliższej przyszłości może ulec awarii i przez to przyczynić się do spowodowania niebezpiecznej sytuacji na drodze i wyrządzenia szkody, której likwidację trzeba będzie przeprowadzić z ubezpieczenia. O tym, że pojazd jest predestynowany do awarii, świadczy też stan jego licznika. Większy przebieg wskazuje na znaczne zużycie części pojazdu, które może przyczynić się do obniżenia się jego sprawności.

Także marka i model pojazdu wskazuje na to, jakie predyspozycje będzie miał sam pojazd i jego właściciel. Wybór sportowego auta daje ubezpieczycielowi sygnał, że jego właściciel może lubić szybką i niebezpieczną jazdę.

Dlaczego podobni właściciele podobnych aut wciąż płacą odmienne stawki OC?

Do cech kierowców i właściwości ich pojazdów dochodzi trzeci czynnik: podejście ubezpieczyciela. To, co w jednym towarzystwie nie wpłynie na cenę wykupienia polisy, w drugim może zmienić ją o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Między innymi dlatego wykorzystanie porównywarek OC tak ułatwia znalezienie najtańszego ubezpieczenia.

To, jak dokładnie wyglądają ceny ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, możesz sprawdzić w artykule na stronie porównywarki Mubi. Przeczytasz w nim, jak bardzo koszt OC może się zmienić, gdy lekkiej modyfikacji ulegnie choć jeden czynnik wpływający na cenę polisy. Artykuł znajdziesz pod adresem https://mubi.pl/poradniki/roznice-w-cenach-oc-u-rowiesnikow/. Przeczytasz w nim odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o różnice w cenach OC. Dzięki temu może kiedyś podejmiesz decyzję o zakupie tańszego w ubezpieczeniu auta albo po prostu zadbasz o uważniejszą jazdę, która będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale i bardziej oszczędna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here