Pomoc drogowa – podstawowe informacje i porady

Bardzo często klienci korzystający z usług firm oferujących pomoc drogową narzekają na to, że muszą długo czekać na przyjazd i realizację usługi. Bardzo często winę za taki stan rzeczy ponoszą klienci, którzy nie sprawdzają wcześniej okolicznych usługodawców i dopiero szukają jakiejkolwiek pomocy drogowej, gdy nastąpi stłuczka, nagła awaria czy też inne zdarzenie drogowe. Warto więc zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw.

Pomoc drogowa w pobliżu domu

Generalnie warto szukać pomocy drogowych znajdujących się blisko naszego miejsca zamieszkania, a jeszcze lepiej jeśli firmy takie działają w pobliżu naszego zaufanego warsztatu, z którego usług często korzystamy. Bardzo dobrym wyborem jest firma, która oferuje zarówno pomoc drogową, jak i prowadząca warsztat mechaniczny. Wybierając pomoc takich fachowców można sporo zaoszczędzić, zwłaszcza jeśli warsztaty prowadzone przez tych usługodawców miały do czynienia z naszym pojazdem i wiedzą jakie naprawy zostały wykonane. Kierowcą, którzy regularnie pokonują stałą trasę na dużych odległościach, poleca się poszukanie w obrębie 100 km dobrej firmy zapewniającej kompleksową obsługę z zakresu pomocy drogowej. O wiele łatwiej jest znaleźć takie firmy na terenie miast i aglomeracji. W przypadku trasy, na której ciężko nawet o stację benzynową, usługi takie jest trudniej znaleźć, a ich koszt jest dość wysoki. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z internetowego serwisu Pomocdrogowa.info, w ramach którego można szybko i łatwo znaleźć najlepsze pomoce drogowe w całej Polsce.

Za co płacimy firmom oferującym pomoc drogową?

Istotnym czynnikiem, na który zwraca się uwagę wybierając pomoc drogową jest oczywiście cena oferowanych przez nią usług. Na końcową cenę składają się koszty dojazdu na miejsce awarii, diagnostyka oraz holowanie pojazdu (tutaj cena zależy od masy auta i liczby pokonanych kilometrów) – im pojazd cięższy i trasa dłuższa, tym cena za pomoc drogową będzie wyższa. Dobre firmy powinny dysponować lawetami przystosowanymi do pojazdów osobowych oraz innych typów pojazdów o różnej masie. Dzięki dużej liczbie lawet i zróżnicowanej ofercie, dana firma będzie w stanie udzielić pomocy praktycznie każdemu klientowi. Firma z jedną lawetą może już na przykład korzystać z niej i na przyjazd trzeba będzie czekać dłużej.

O czym należy jeszcze pamiętać?

W najlepszych firmach zajmujących się pomocą drogową, w ofercie powinna znajdować się nie tylko usługa holowania rozbitego lub uszkodzonego pojazdu, ale również wiele innych form pomocy. Dobrym pomysłem jest wybór fachowców oferujących mobilną diagnostykę aut, którzy stwierdzą czy pojazd da się naprawić na miejscu albo czy konieczne jest holowanie. W ramach pomocy drogowej powinny być również dostępne usługi związane z wymianą ogumienia, dowozem paliwa, pomocą w otwarciu auta czy też jego awaryjnym uruchomieniu. Najlepsi specjaliści są w stanie pomóc w przypadku złamania kluczyka, potrafią naprawić zamek w aucie, itp.

Istotny jest oczywiście wybór firmy, która posiada doświadczenie w trudnych sytuacjach na drodze, takich jak holowanie pojazdu z autostrady. Nie bez znaczenia jest też wyposażenie, dzięki któremu można np. wyciągnąć pojazd z rowu przy pomocy wyciągarki. Warto szczególną uwagę zwracać na firmy działające w trybie całodobowym również w weekendy, święta i dni wolne od pracy.

Kiedy można korzystać z usług pomocy drogowej?

Bardzo częstym powodem wzywania firm oferujących pomoc drogową jest rozładowany akumulator. Problem ten pojawia się szczególnie w porze zimowej, ponieważ auta pozostawione na mrozie potrzebują większej energii do rozruchu, a ujemne temperatury źle wpływają na poziom naładowania akumulatorów. Czasami korzystanie z dodatkowego sprzętu, takiego jak nawigacja, itp. może doprowadzić do szybszego zużycia akumulatora. Warto wozić ze sobą przewody zasilające i skorzystać z pomocy drugiego kierowcy, ale czasami przyczyną problemu może być awaria alternatora, który odpowiada za ładowanie akumulatora. W takiej sytuacji bardzo ważna jest dobra pomoc drogowa, która dokona odpowiednich pomiarów w akumulatorze i alternatorze. W przypadku awarii, auto zostanie odholowane w celu regeneracji alternatora. Najlepsze są firmy z własnymi warsztatami są w stanie wykonać taką usługę w krótkim czasie.

Pomoc drogowa zapewnia ratunek w przypadku poważnej awarii silnika czy też układu hamulcowego. Czekając na przyjazd fachowców należy otworzyć maskę, włączyć nawiew i przywrócić normalną temperaturę jednostki napędowej, aby uniknąć pożaru. W przypadku awarii silnika lub hamulców, konieczne jest holowanie auta na lawecie.

Co powinno się znajdować na wyposażeniu auta?

Samo oczekiwanie na pomoc drogową nie oznacza bezradnego czekania. Można zwrócić uwagę na to co się dzieje z pojazdem. Nawet brak specjalistycznej wiedzy nie przeszkadza w opisaniu tego co widać lub słychać. Dzięki temu specjaliści z branży pomocy drogowej mogą podejrzewać oraz wykluczyć pewne awarie. Na drodze należy umieścić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości oraz założyć kamizelkę odblaskową. Nie należy przeprowadzać samodzielnych napraw jeśli samochód jest na gwarancji. Czasami usługi holowania i pomocy drogowej są dostępne w ramach ubezpieczeń Assistance dostępnych w pakietach z ubezpieczeniami AC, OC, itp.

holownik

[Głosów:3    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDodatkowe zabezpieczenie samochodu i motocykla
Następny artykułGdzie kupić dobrą kurtkę motocyklową?
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here