Trwa sezon motocyklowy. Wszędzie można zauważyć pędzących miłośników jednośladów, którzy cieszą się tą wolnością jazdy. Różnego rodzaju motocykle, pełen przekrój osób poruszających się tymi pięknymi maszynami może naprawdę cieszyć. Od dostojnych starszych panów na swoich chopperach, po młodych ludzi śmigających na swoich 125 -tkach. Łączy ich miłość do jednośladów. Ich dopieszczone maszyny są widoczne już z daleka, słychać ich silniki. Ale czy wszyscy pamiętają o swoim bezpieczeństwie?

Mały punkt.

Zapewne niewielu z rzeszy fanów motocykla myśli o tym, że jego maszyna łączy się z podłożem tylko w małym punkcie. Jedyną częścią motocykla, która łączy się z nawierzchnią jest opona. To od jej jakości zależy nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Mowa tu o bezpieczeństwie nie tylko kierującego, ale również dla innych uczestników ruchu. Wielu szczególnie młodych miłośników jednośladów kupując swoje pierwsze maszyny, nie zwraca uwagi na jakość opon znajdujących się na kołach. Nie ważne, jaki jest ich stan, byle by tylko można było pojeździć. Kupując motocykl za kilkaset złotych, nie każdy jest chętny wydać drugie kilkaset na dobre opony. A przecież można kupować taniej jeśli tylko wiedzieć, gdzie szukać. Wiele sklepów internetowych posiada w swojej ofercie opony motocyklowe, doskonałej jakości za całkiem rozsądne ceny. Z przykrością patrzy się na co niektórych adeptów jazdy na jednośladach, którzy próbują oszczędzać, kupując opony niewiadomego pochodzenia, czy też nawet łakomią się na opony używane. To zachowanie graniczy z głupotą. Opony takie nie dają żadnej gwarancji bezpieczeństwa. Co więcej same są niebezpieczne. Nikt nie wie do końca jak się taka opona zachowa na drodze w warunkach normalnej jazdy, a co dopiero w chwili, kiedy będzie trzeba uzyskać z opony jak najwięcej w ekstremalnych warunkach, gdy zagrożone jest nasze bezpieczeństwo. Nikt w tym momencie nie namawia do zakupu opon do motocykla z najwyższej półki, ale szanujmy się. Zamiast szukać badziewia warto zajrzeć choćby do sklepu www.123felgi.pl i poszukać oponę o dobrych parametrach na miarę swoich możliwości finansowych.

Jak dobrać oponę?

Kupowanie opon do jednośladów to wypadkowa kilku czynników – rodzaju maszyny, jej przeznaczenia, charakteru jazdy kierującego, a w końcu jego możliwości finansowych. Najprościej mówiąc, każdy właściciel maszyny kupuje oponę pod siebie. Ale zakupy warto rozpocząć od przeczytania instrukcji obsługi swojego rumaka, gdzie producent zawarł zalecenia co do przeznaczonych do niego opon. Mowa jest tu przede wszystkim o przestrzeganiu indeksów prędkości, nośności, czy w końcu jej rozmiarów. Co ciekawe, niektórzy producenci opon zalecają również jazdę na oponach konkretnych producentów. Oczywiście to ostatnie jest spowodowane faktem współpracy koncernów produkujących motocykle oraz opony, jednak jeśli chodzi o pozostałe parametry to warto się ich trzymać, a przynajmniej zbliżyć się do nich jak najbardziej. Trzeba pamiętać, że pośród rzeszy motocyklistów są tacy, którzy będą się starać upiększyć i usprawnić swój jednoślad, również poprzez zmiany w rozmiarze koła, czy też opony. Te motocykle często są prawdziwą ozdobą na naszych drogach. Wykonując takie przeróbki trzeba mieć na uwadze nie tylko kwestie estetyczne, ale również bezpieczeństwa i dobrać tak oponę, by jazda sprawiała frajdę, ale również by powrócić do domu w jednym kawałku.

Warto kupować drogie opony?

Pewnie każdy właściciel motocykla miał taki moment, że zastanawiał się nad zakupem opon z wyższej półki. Większość poprzestawała na myśleniu, gdyż ceny tych opon są dość wysokie, nie raz przekraczały budżet zaplanowany na wydatki związane z pasją jazdy na jednośladach. Dlatego swoje oczy zwracali na opony z niższej półki, czy nawet na budżetówki. Warto jednak pamiętać, że opony tzw. Premium cechują się o wiele lepszymi parametrami komfortu jazdy nie wspominając również o bezpieczeństwie. Ponadto opony z wyższej półki są wytrzymalsze niż ich tańsze odpowiedniki. Stosowane przez producentów mieszanki mniej są podatne na ścieranie, a jednocześnie posiadają lepszy współczynnik odpowiedzialny za trzymanie się drogi. Mając to wszystko na uwadze chyba warto się zastanowić nad ich zakupem??

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here