Jaki kask motocyklowy wybrać?

Dobranie odpowiedniego kasku motocyklowego jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa motocyklisty. Na co powinniśmy zwrócić wtedy uwagę?

Co roku na polskich drogach ginie około 4 tysięcy osób, z czego część stanowią motocykliści oraz osoby poruszające się na motorowerach. Wiele z tych wypadów związanych jest ze stosowaniem nieodpowiednich środków ochrony osobistej przez kierujących. Szacuje się, że dobór właściwego kasku jest w stanie znacząco zmniejszyć ryzyko śmierci i trwałego kalectwa podczas wypadków i kolizji z udziałem motocykli i motorowerów.

Oczywiście, w Polsce jazda bez kasku jest również karana jako wykroczenie drogowe, za które grożą 4 punkty karne oraz 100 złotych mandatu.

Jak zatem powinniśmy dobrać odpowiedni kask motocyklowy, aby jazda w nim była bezpieczna oraz komfortowa? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Główne rodzaje kasków motocyklowych

 • kaski integralne
 • kaski szczękowe
 • kaski otwarte
 • kaski enduro

Te cztery rodzaje kasków możemy znaleźć w niemalże każdym dobrze wyposażonym sklepie z artykułami dla motocyklistów. Są one dostępne również w asortymencie renomowanej firmy schuberth.com.pl, która od lat zajmuje się dostarczaniem wysokiej klasy kasków dla najbardziej wymagających użytkowników. Czym dokładnie różnią się powyższe rodzaje kasków między sobą?

Kaski integralne

Są uznawane za najbezpieczniejsze, ponieważ zakrywają całą twarz oraz głowę. Skorupa tych kasków wykonana jest z jednego kawałka materiału i wykończona wizjerem, najczęściej z wymienną szybką. Zastosowanie w kasku kanałów wentylacyjnych pozwala na bardziej komfortową jazdę.

Kaski szczękowe

To kaski, które wyposażone są w opuszczaną część szczękową. Po jej opuszczeniu wyglądają tak samo jak kaski integralne, dlatego zapewniają podobny poziom bezpieczeństwa. Warto jednak wskazać, że są one cięższe od kasków integralnych, dlatego mogą dać o sobie znać przede wszystkim podczas dłuższych tras.

Kaski otwarte

To kaski chętnie wybierane przez właścicieli pojazdów takich jak skutery, choppery czy cruisery. W tym przypadku skorupa obejmuje tylko czoło oraz tylną część głowy, więc kaski te nie chronią w pełni twarzy, chociaż jest ona osłonięta wtedy szybką. Są szczególnie komfortowe w trakcie jazdy latem. Nie zapewniają jednak tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa jak kaski integralne i szczękowe.

Kaski enduro

Są to specjalne kaski integralne, które przeznaczone są do jazdy enduro – po bezdrożach i specjalnych torach crossowych. Posiadają dodatkowy daszek oraz wzmocnienie w części szczękowej. Do kasku enduro należy dokupić dodatkowe gogle.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

 • kask powinien spełniać normy bezpieczeństwa zgodne z normą ECE 22 – 05 – powinna informować o tym naklejka na tylnej części kasku
 • kask powinien być w miarę lekki, aby być wygodny w użytkowaniu – to ważne szczególnie przy dłuższych trasach
 • kask powinien być wytrzymały – dobry wybór to kaski w włókien kompozytowych oraz z poliwęglanów
 • kask powinien być odpowiednio dobrany pod względem rozmiaru do głowy kierującego
 • w kasku powinny znaleźć się otwory wentylacyjne zapewniające większy komfort jazdy
 • wymienne wkładki w kasku pozwalają na łatwe utrzymanie go w czystości
 • możliwość dokupienia dodatkowych elementów, na przykład wizjera powoduje, że kask może być używany nawet wtedy, gdy elementy te ulegną zniszczeniu – wystarczy tylko wymienić je na nowe
 • marka kasku pozwala na określenie, czy mamy do czynienia z dobrej jakości produktem, ale nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie znaczkiem na kasku
 • opinie pomogą nam w podjęciu decyzji o tym, czy kask będzie dobrym zakupem – znajdziemy je na różnych forach internetowych, w mediach społecznościowych, na blogach, ale możemy też poradzić się sprzedających

Zatem przy doborze kasku motocyklowego czy motorowerowego musimy zwrócić uwagę na szereg różnych czynników. Znalezienie odpowiedniego modelu pozwoli nam jednak na uzyskanie optymalnego poziomu komfortu oraz bezpieczeństwa w trakcie jazdy na tych krótszych oraz dłuższych trasach.

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here