Informacje na temat smaru plastycznego

Smar plastyczny łatwiej jest utrzymywać w oprawie aniżeli w oleju. Pełni on przede wszystkim funkcję uszczelniającą. W ten sposób chroni łożysko przed przenikaniem zanieczyszczeń lub wilgoci. W sytuacji smarów plastycznych z zagęszczaczem jego konsystencja jest uzależniona od prędkości obrotowej łożyska.

Jeśli wartości są niskie, wtedy możesz spodziewać się gęstego smaru. Analogicznie przy tych wyższych jest półpłynny. Zmiany w konsystencji mogą pojawiać się wiele razy. Nie może być on stosowany w łożyskowaniach pionowych. Istnieje wówczas ryzyko wycieku smaru. W przypadku pojawienia się wibracji w układzie, możesz przemyśleć użycie smaru litowego. Posiada on bardzo charakterystyczne właściwości. Stanowi ochronę przez zniszczeniem struktury smaru. Właściwy smar musi tworzyć warstwę smarną. Powinno tak być nawet wtedy, kiedy wyciekałaby woda do łożyska. Takie właściwości posiadają smary oparte na mydłach litowych albo wapniowych.

Jeśli decydujesz się na smarowanie łożyska, wówczas musisz przestrzegać następujących czynników:

1. Smar powinien być podawany w odpowiednich ilościach – pełne uzupełnienie oprawy smarem może prowadzić do nagłego wzrostu temperatury w czasie pracy. To wpływa na zużywanie się smaru jeszcze szybciej niż zwykle. Powinieneś zachować do połowy wolnej przestrzeni.

2. Wybór właściwej chwili na smarowanie w celu wykorzystania najlepszych właściwości – zaleca się, aby smarować łożysko zaraz po zamontowaniu. W przypadku utrudnionego dostępu musisz nasmarować je wcześniej. Jednak musisz wtedy pamiętać o tym, aby dopilnować czystości, ponieważ w takich sytuacjach bardzo często trafiają się zabrudzenia.

3. Istotny jest okres robienia dodatkowego smarowania – smar się zużywa, a co za tym idzie musisz go regularnie uzupełniać lub nawet wymieniać całkowicie. Co świadczy o starzeniu się smaru? Zwracaj uwagę na jego konsystencję oraz kolor!

4. Właściwy wybór smaru i jego jakości jest zależny od zastosowania – na rynku znajdziesz wiele różnych rodzajów smarów. Odbiegają od siebie oczywiście swoimi właściwościami, temperaturą, skropleniem, zakresem temperatury pracy lub penetracji w określonej temperaturze. Smary mogą być przeznaczone do zastosowania ogólnego, do niskiej lub wysokiej temperatury pracy lub do pracy w bardzo różnych poziomach temperatury.

EBMiA.pl

Wysokiej jakości smary i oleje kupisz w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/chemia-przemyslowa-smary-oleje-c-921_1790.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here