Zima to z pewnością najtrudniejsza pora roku dla naszych samochodów. Zamarźnięte szyby, problemy z silnikiem, głównym problemem okazuje się akumulator samochodowy. Ujemne temperatury sprawiają, że dochodzi do częstych awarii. Okazuje się jednak, że akumulatory mają . Jednak w rzeczywistości akumulatory mają jeszcze jednego wroga. Jest nim upał.
Silne upały są szczególnie szkodliwe dla wszystkich rodzajów akumulatorów. Wystawione na wysokie temperatury akumulatory wymagają częstszego ładowania. Należy unikać pozostawienia pojazdu w słońcu. Podczas wysokich upałów temperatura powietrza wynosi często powyżej 30°C. Pozostawienie maszyn na słońcu sprawia, że temperatura pod rozgrzaną maską pojazdu jest jeszcze wyższa
Przeczytaj też: http://www.prohelvetia.pl/pozytywny-wplyw-witaminy-c-na-twarz/
Postępujące samorozładowanie spowodowane upałem, może pojawić się w znacznie późniejszym okresie, (np. dopiero w chłodniejsze dni), kiedy potrzeba więcej energii do uruchomienia silnika. Ważne jest to, aby regularnie kontrolować stan swojego samochodu i naładowanie akumulatora.
Jak temu zapobiec?
- Kontroluj poziom płynów
- Regularnie wymieniaj i uzupełniaj olej.
- Parkuj samochód w cieniu
- Utrzymuj czystość akumulatora
- Stosuj tzw. ładowanie zachowawcze
- Badaj regularnie akumulator
Małe kroki to podstawa
Pokonując krótkie dystansy, powinniśmy przede wszystkim zrezygnować z używania dodatkowych pożeraczy prądu, które nie są dla nas w tej sytuacji niezbędne. Są to między innymi:
- odtwarzacz płyt CD/MP3/DVD,
- radio CB,
- światła przeciwmgielne,
- lampki do czytania
- urządzenia podłączone do gniazda 12V
Głośno grające radio lub odtwarzacz płyt CD/MP3/DVD, pobierają prąd o wartości nawet kilkunastu amperów. Na pierwszy rzut oka wartości te nie wydają się duże, tym bardziej nie wydają się zdolne do rozładowania akumulatora.Okazuje się jednak, że po ich zsumowaniu wszystkie te urządzenia działające razem pobierają z akumulatora ogromną wartość prąd u o natężeniu nawet do kilkudziesięciu amperów.W rezultacie może to spowodować całkowite rozładowanie, a także skrócenie żywotności akumulatora.
Źródło: https://www.autoelegance.pl/