Wymiana i wyważanie opon motocyklowych

Dobry stan techniczny motocykla jest bardzo ważny, jednak nie można zapomnieć również o jego oponach. To one mają bezpośredni kontakt z podłożem. Odpowiadają w głównej mierze za bezpieczeństwo, a także komfort poruszania się po drogach. Dlatego należy regularnie przeprowadzać wymianę opon oraz ich wyważanie.

Wymiana opon motocyklowych – nowe czy używane?

Przed zakupem ogumienia pojawia się pytanie, czy wybrać opony nowe, czy używane? Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem będzie nabycie nieużywanego ogumienia. Ma na to wpływ kilka czynników.

Przede wszystkim jest to historia produktu. Owszem, za opony używane na pewno zapłaci się mniej. Ponadto, można znaleźć także modele z drugiej ręki z segmentów średnich i premium w bardzo atrakcyjnych cenach. Jednak aby dokonać naprawdę dobrego zakupu, trzeba mieć wiedzieć, czy dany egzemplarz można jeszcze użytkować, czy jest bezpieczny, a także czy sprawdzi się w terenie, po którym najczęściej się poruszamy.

Dlatego znacznie łatwiejszą i pewniejszą opcją jest skorzystanie z oferty sprawdzonych sklepów z ogumieniem, gdzie opony motocyklowe Metzeler, a także produkty innych marek można zakupić w bardzo korzystnej cenie. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest także profesjonalne doradztwo. Doświadczeni sprzedawcy bez problemu wskażą nam model, który sprawdzi się w przypadku naszego motocykla.

Wymiana opony w motocyklu – kiedy i dlaczego trzeba ją przeprowadzić?

Jeśli chodzi o kierowców zarówno samochodów, jak i motocykli, często zdarza im się zapomnieć o regularnej wymianie ogumienia. Postępując w ten sposób, narażamy siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego na poważne niebezpieczeństwo. To opony stykają się z podłożem i decydują o jego przyczepności, długości drogi hamowania, a także komforcie podróży. Zmiana opon motocyklowych jest szczególnie ważna. Motor osiąga często dużo większe prędkości niż standardowy samochód, a ma jedynie dwa punkty podparcia, więc jest znacznie mniej stabilny. Jeśli ogumienie będzie w złym stanie, można szybko stracić panowanie nad jednośladem i doprowadzić do wypadku i poważnych obrażeń ciała.

Zmiana opon w motocyklu

Zmiana opon w motocyklu – kiedy należy to zrobić?

W zależności od terenu, po jakim poruszamy się motocyklem, intensywności użytkowania, stylu jazdy oraz samego typu jednośladu, moment wymiany opon jest różny. Duże znaczenie ma także to, czy zawsze utrzymujemy prawidłowe ciśnienie w oponach. Jeśli jest ono zbyt niskie, bieżnik zużyje się szybciej, a także istnieje większe prawdopodobieństwo jego przebicia. Z kolei zbyt wysokie może wiązać się z gorszą przyczepnością opon do nawierzchni. Dlatego zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta odnośnie do odpowiedniego ciśnienia w oponach.

Zwykle zmianę opon w motocyklu powinno przeprowadzać się już po 15 000 km – ogumienie jednośladów zużywa się szybciej niż samochodowe. Co więcej, warto obserwować bieżnik. Jeżeli będzie on niższy niż 2 mm, czas na zmianę opon. Ponadto, kiedy zauważymy, że prowadzenie motocykla jest trudniejsze niż zwykle, warto udać się do serwisu i sprawdzić stan ogumienia.

Wyważanie kół motocyklowych

Dobre wyważenie kół jest bardzo ważne w przypadku wszystkich pojazdów. Jeśli chodzi o motocykle, jest znacznie bardziej istotne, ponieważ jednoślady tego typu poruszają się z dużą prędkością. Właśnie w takich warunkach najbardziej odczuwa się konsekwencje niedostatecznego wyważenia. Co można rozumieć poprzez dobre wyważenie kół? Oznacza to równomierne rozłożenie mas, czyli doprowadzenie do sytuacji, w której koło ma w każdym miejscu taką samą lub zbliżoną masę.

Niektórzy kierowcy zastanawiają się, czy wyważać koła w motocyklu. Jest to jak najbardziej konieczne do tego, aby zachować odpowiednie właściwości jezdne jednośladu. Oznaką źle wyważonych kół jest charakterystyczne drganie (shimmy). Najczęściej konsekwencje tego stanu są mocno widoczne podczas szybkiej jazdy. Wibracje kierownicy przechodzące w uciążliwe drgania są nie tylko niekomfortowe dla kierowcy, lecz także niebezpieczne.

Kolejnym symptomem złego wyważenia kół jest nikła precyzja prowadzenia, słaba stabilność pojazdu oraz kłopotliwe pokonywanie zakrętów. Pojawia się także charakterystyczny szum, który może rozpraszać kierującego.

Konsekwencje jazdy na niewyważonych kołach

Złe wyważenie koła motocyklowego widoczne jest nie tylko w sposobie jazdy oraz dyskomforcie prowadzenia motocykla. Ma również wpływ na stan techniczny jednośladu. Nawet niewielkie niedoważenie może po czasie powodować uszkodzenie m.in. łożysk i amortyzatorów. Co więcej, bagatelizowanie złego wyważenia kół może doprowadzić również do pojawienia się rys i pęknięć w ramie. Oczywiście konsekwencje widoczne są także na samych oponach. Ich zużywanie będzie przebiegało nierównomiernie i bieżnik będzie ścierał się znacznie szybciej.

Aby zachować kierowalność pojazdu na wysokim poziomie, znakomitą przyczepność do podłoża oraz krótką drogę hamowania, należy zadać o dobre wyważenie kół. Najlepiej wykonać je w serwisie specjalizującym się w oponach motocyklowych.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIKOL MOTO – wielofunkcyjny lokalizator GPS dla motocyklistów
Następny artykułWybór opon do motocykla
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here