Strój na motor

Wielu użytkowników jednośladów lekceważy temat odpowiedniej odzieży, wychodząc z założenia, że najważniejszy jest dobry motocykl. Jest to błędne podejście, którego należy się wystrzegać. Dobór odpowiedniej odzieży na motocykl, nie świadczy jedynie o klasie i dobrym guście jego użytkownika, stanowi również podstawy bezpieczeństwa, których powinien przestrzegać każdy motocyklista. Należy dobrze dobrać zarówno kask i protektory, jak i spodnie, obuwie oraz kurtkę.

Strój na motor

Motocykliści, w odróżnieniu od kierowców samochodów, są znacznie bardziej narażeni na urazy, kontuzje, jak również wypadki śmiertelne. Kierowca auta osobowego, zyskuje wiele elementów chroniących jego bezpieczeństwo, takich jak np. karoseria, pasy bezpieczeństwa, poduszka powietrzna itp. Samochody posiadają również coś, co zwykliśmy określać mianem kontrolowanej strefy zgniotu. Inaczej jest w przypadku motocyklistów, dla których zderzenie z najmniejszym przedmiotem przy większej prędkości, kończy się bezpośrednim uderzeniem w ziemię i kontaktem z asfaltem. Nagłe wytracanie prędkości poprzez uderzenie w twardą powierzchnię może być tragiczne w skutkach, dlatego, motocyklista powinien w pierwszej kolejności zadbać o wyposażenie, które zwiększy jego bezpieczeństwo i szansę na „wyjście cało” z upadku.

Przed wyborem odpowiedniej odzieży, należy dokładnie określić, jaki typ jazdy preferujemy i dopiero wtedy, dobrać właściwy strój. Innej odzieży będą potrzebować ci, którzy kochają motocykle turystyczne i tak pragną je wykorzystywać, do długich pozamiejskich tras, a jeszcze innej ci, którzy użytkują motocykle sportowe, przeznaczone do szybkiej jazdy. Odzież na motocykl powinna zawierać kompromis między bezpieczeństwem a komfortem. W zależności od stylu jazdy, jeden z tych aspektów będzie bardziej potrzebny.

Komfort jest ważny, ponieważ zwiększa naszą koncentrację. W sytuacji kiedy tracimy poczucie komfortu, o wiele łatwiej o błąd, który może skończyć się upadkiem lub wypadkiem. Dlatego, odpowiednia odzież na motocykl powinna łączyć w sobie rozwiązania maksymalizujące bezpieczeństwo z aspektami zwiększającymi poczucie komfortu, jak np. odprowadzanie wilgoci od ciała na zewnątrz, tak, żeby w czasie jazdy przez cały czas odczuwać wygodę.

Dla użytkowników motocykli turystycznych, bardziej właściwa będzie odzież, która w większym stopniu postawi na komfort. Na motocyklu będziemy spędzali cały dzień, powinniśmy zatem czuć wygodę, tak, by nie poczuć zbyt szybko zmęczenia. Odzież taka, powinna również być przygotowana na zmienne warunki pogodowe.

Dla użytkowników motocykli z przeznaczeniem głównie miejskim, np. jako środek transportu do miejsca pracy, polecamy przede wszystkim te, które bardziej chronią przed upałami niż przemoknięciem. Pogoda nie zmienia się diametralnie w ciągu krótkiego czasu. Jeżeli dzień jest deszczowy nie musimy jechać motocyklem. Jeżeli zaś żar leje się z nieba, warto mieć kombinezon, który zapewni przewiew.

Zupełnie inną kategorię stanowią motocykliści lubujący się w szybkiej, wyczynowej jeździe sportowej. W przypadku takiego użytkowania motocykla, ryzyko upadku jest większe. Dlatego, właściwy kombinezon powinien być przede wszystkim bezpieczny, a niekoniecznie wygodny (taki styl jazdy, nie zakłada całego dnia spędzonego na maszynie). Kombinezon powinien być wykonany z materiału wyjątkowo odpornego na ścieranie, tak, by mógł chronić motocyklistę przed skutkami upadku przy dużej prędkości.

Częstą zagwozdką dla użytkowników motocykli jest pytanie czy używać kombinezonu skórzanego czy materiałowego? W przypadku jazdy sportowej i wyczynowej, zdecydowanie bardziej bezpiecznym będzie kombinezon skórzany. Dobra skóra, przetrwa dynamiczny kontakt z asfaltem mierzący nawet kilkadziesiąt metrów ślizgu. Przy bardziej spokojnej, ale długiej jeździe turystycznej lub jeździe po mieście, polecamy jednak kombinezony materiałowe. Jeżeli dopasujemy je dobrze z protektorami (ochraniaczami), przy upadku przy średniej prędkości, nie powinniśmy odczuć poważniejszych obrażeń, zaś membrana klimatyczna zapewni uczucie komfortu przez długie godziny spędzone przy kierownicy.

Wybierajmy zaawansowane produkty, które składają się z trzech warstw. Pod warstwą wierzchnią, znajduje się podpinka wodoodporna i termiczna. Niezwykle istotna jest możliwość wypinania każdej z warstw, tak, by dostosować odzież wierzchnią do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Obok kombinezonu, niezwykle ważne są spodnie. Młodzi motocykliści, często poprzestają jedynie na kupnie kombinezonu, tymczasem, jest to posunięcie wielce błędne. To nogi zazwyczaj znajdują się w pierwszym kontakcie z podłożem po upadku. Dodatkowe ryzyko stanowi możliwość upadku motocykla na nogi, które nieodziane w specjalistyczne spodnie, mogą znacznie odczuć uderzenie. Odpowiednie spodnie motocyklowe, również powinny być wyprodukowane z niezwykle odpornego na ścieranie materiału, najlepiej skórzanego. Do jazdy po mieście, jeżeli planujemy się często przemieszczać motocyklem, polecamy specjalne dżinsy motorowe. Wyglądają jak zwykłe spodnie, jednak takie budzą tylko wrażenie. W istocie są spodniami specjalistycznymi, właściwie wzmocnionymi protektorami oraz wzmocnieniami z Kevlaru, będącego włóknem pięciokrotnie mocniejszym od stali. Zapewniają większy komfort termiczny niż spodnie skórzane.

[Głosów:16    Średnia:2.3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy najlepiej kupić motocykl?
Następny artykułJazda motocyklem: zadbajmy o bezpieczeństwo!
Jacek
Od lat pasjonuje się motocyklami, a niedawno postanowiłem założyć swojego bloga, gdzie dzielę się swoją wiedzą o motorach. Pierwszy motor: WSK125, aktualnie: BMW R 1200 RT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here