Jak przygotować motocykl do rozpoczęcia sezonu?

0
Jak przygotować motocykl do rozpoczęcia sezonu?

Miłośnicy motocykli co roku niecierpliwie wypatrują oznak wiosny, a pierwsze promienie słońca osuszającego asfalt tylko wzmagają apetyt na nadchodzące podróże. Jeszcze przed pierwszą wyprawą warto samodzielnie wykonać podstawową kontrolę stanu technicznego pojazdu.

Zacznijmy od podstaw

Punkt pierwszy to akumulator. Dobrą praktyką jest wymontowywanie go z motocykla i przechowywanie w okresie zimowym w ogrzewanym pomieszczeniu. Jeśli w tym czasie był także cyklicznie doładowywany, to z pewnością nie sprawi żadnych problemów. Naładowanie akumulatora i podłączenie go do instalacji elektrycznej powinno być pierwszą rzeczą, którą wykonamy po zimowym przestoju. Teraz warto przyjrzeć się wszelkim elementom gumowym, zarówno łącznikom, jak i osłonom. Na szczególną uwagę zasługują uszczelniacze. Rozleniwione długim odpoczynkiem potrafią sprawić przykre niespodzianki. Na szczęście ślady oleju na lagach trudno przeoczyć.

Skoro jesteśmy przy olejach, to sprawdźmy stan tego w silniku. Tu warto zachować czujność. Nawet jeżeli jego ilość mieści się w zakresie przewidzianym przez producenta, to silna higroskopijność mogła niekorzystnie wpłynąć na właściwości smarne. Przy okazji warto wspomnieć, że ostatnie dni starego sezonu oraz pierwsze tego, który właśnie nadchodzi, to doskonały czas na jego okresową wymianę. Chłonięcie wody jest cechą charakterystyczną także dla płynu hamulcowego. Wraz z kontrolą jego stanu, przyjrzyjmy się kondycji tarcz i klocków hamulcowych – jeśli są na granicy wytrzymałości, to nie ma sensu odwlekanie wymiany.  Na uwagę zasługują też przewody hamulcowe. 

Nie tylko mechanika jest ważna

Czas poświęcić nieco uwagi kołom. Kontrola ciśnienia może nieprzyjemnie zaskoczyć, nie jest to jednak wielki problem i można się z nim uporać za pomocą zwykłej pompki. Zdecydowanie warto to zrobić, bo jazda na zbyt niskim ciśnieniu nie tylko przyspiesza zużycie ogumienia, ale jest też zwyczajnie niebezpieczna. Gorzej, jeśli stan bieżnika sugeruje zbliżający się kres używalności. Tu nie ma miejsca na półśrodki i w grę wchodzi jedynie wymiana. Opony motocyklowe możemy wygodnie i szybko kupić za pośrednictwem internetu. Jedną z lepszych ofert prezentuje Plusgum, wybór jest ogromny, a ceny zachęcające. Zresztą nikogo raczej nie trzeba przekonywać, że ogumienie to jeden z najistotniejszych elementów motocykla i inwestycje w tym zakresie są obowiązkowe.

Na koniec pozostaje kwestia paliwa. Benzyna pozostawiona przez zimę w baku zdążyła zapewne zwietrzeć, istnieje też ryzyko wytrącenia się wody. Jeśli zbiornik nie był zatankowany do pełna, to jeszcze przed pierwszym uruchomieniem pojazdu warto dolać świeżego paliwa. W innym wypadku dobrze będzie, jeśli pierwsza przejażdżka zakończy się wizytą na stacji benzynowej.

Teraz wystarczy sprawdzić dokumenty, upewnić się o aktualności przeglądu i ubezpieczenia, odkurzyć kask i można ruszać. Bez brawury, bo okres zimowy rozleniwił nie tylko nasz pojazd – my również potrzebujemy chwili na powrót do pełnej formy.

Wybierz najlepszego kuriera

0
Wybierz najlepszego kuriera

Małe lub średnie przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż lub dystrybucję za pośrednictwem internetu, niejako zmuszone są do korzystania z usług kurierskich zarówno na terenie kraju, jak i wysyłając paczki za granicę. Każdorazowe poszukiwanie najlepszej oferty dla danej paczki może stać się irytujące. Jest jednak alternatywa.

Prosty i genialny pomysł

Oferta firm świadczących usługi kurierskie jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Firmy kurierskie oferują swoim klientom różne ceny, a także zakres usług oraz jakość ich wykonywania. Jeśli prowadząc małe lub średnie przedsiębiorstwo na co dzień korzystamy z ich usług, każdorazowo zmuszeni jesteśmy do poszukiwania najlepszego i najbardziej opłacalnego rozwiązania, zwłaszcza w przypadku dużych gabarytowo przesyłek. Platforma wysyłkowa eEpaka.pl to idealna alternatywa dla takich sytuacji. Ten prosty w swojej konstrukcji projekt z rosnącym powodzeniem funkcjonuje już na polskim rynku od prawie dziesięciu lat, umożliwiając rzeszy swoich klientów szybki wybór najlepszej oferty kurierskiej w wykonaniu firm – liderów tej branży, jak chociażby DHL, UPS, FedEx czy wciąż aktywna na rynku Poczta Polska i jej markowy produkt – kurier Pocztex24.

Platforma wielu możliwości

Epaka.pl to proste, a zarazem niezwykle funkcjonalne i wygodne dla swoich użytkowników rozwiązanie zapewniające klientom dostęp do pełnej bazy usług kurierskich na świecie i w kraju. Firma oferuje przejrzysty i wygodny system rozliczeń, w którym klient płaci tylko za zrealizowane dostawy. Ponadto klienci mogą liczyć również na darmowe materiały niezbędne do zapakowania przesyłek. W tej kwestii eEpaka.pl prowadzi również sklep internetowy, gdzie pozostali klienci mogą zaopatrzyć się w niezbędne materiały, takie jak: różnej wielkości kartony, taśmy klejące, przekładki, a także folie stretch. Ponadto eEpaka.pl oferuje dostawy przesyłek zagranicznych do wszystkich, najbardziej nawet odległych zakątków świata, oferując w tym względzie transport lotniczy. Wszystko to, jak już wspomniano, z czołowymi firmami reprezentującymi branżę usług kurierskich. 

Epaka.pl to doskonałe rozwiązanie dla średnich i małych przedsiębiorstw, których charakter prowadzonej działalności gospodarczej uzależniony jest od usług kurierskich. Możliwość szybkiego wyboru odpowiedniego kuriera oraz gwarancja wysokiej jakości usług w połączeniu z niską ceną to bezkonkurencyjne atuty. Jeśli zatem poszukujesz optymalnego rozwiązania dla swojego biznesu, eEpaka.pl to dobry wybór w przystępnej cenie.

Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu – jakie konsekwencje grożą w Polsce w 2019 roku?

0
Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu – jakie konsekwencje grożą w Polsce w 2019 roku?

Jazda pod wpływem alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem. Wszystko zależy od stężenia alkoholu w organizmie podczas kierowania pojazdem. Co grozi za popełnienie wykroczenia, a co za przestępstwa? Co czeka kierowcę po kontroli drogowej, jeżeli alkomat pokaże przekroczenie dopuszczalnych norm? O tym przeczytasz w tym artykule.

Jazda pod wpływem alkoholu – czy to przestępstwo czy wykroczenie?

Jakby odpowiedział prawnik: „To zależy”.  Jazda po alkoholu może być przestępstwem lub wykroczeniem w zależności od stanu upojenia. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (tj. od 0,1 do 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest to tzw. „stan po spożyciu alkoholu”. Taki czyn jest traktowany jako wykroczenie. W praktyce oznacza to, że za jazdę w „stanie po spożyciu alkoholu” możesz zostać ukarany:

  • grzywną od 50 zł do 5000 zł;
  • karą aresztu od 5 do 30 dni;
  • zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 10 punktami karnymi.

Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości (czyli jeżeli zawartość wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub więcej niż 0,25 mg alkoholu w wydychanym powietrzu) jest przestępstwem, za którym można zostać ukaranym:

  • grzywną zależną od swojego dochodu;
  • ograniczeniem wolności od miesiąca do 2 lat lub pozbawieniem wolności do lat 2;
  • zapłatą świadczenia pieniężnego od 5 000 zł do 60 000 zł;
  • odebraniem prawa jazdy na okres od 3 lat do 15 lat.

Oczywiście mówimy tu jedynie o przypadku, gdy kierowca nie jest recydywistą czy też nie doprowadzi do wypadku, w którym inna osoba doznała uszczerbku na zdrowiu lub poniosła śmierć. Wtedy orzeczona kara może być znacznie wyższa – nawet 12 lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Kontrola drogowa i co potem? Jak wygląda procedura karania nietrzeźwych kierowców?

Po jakimś czasie od kontroli policyjnej, zostaniesz wezwany na komendę w celu złożenia wyjaśnień. Już wtedy może zostać Ci zaproponowane żebyś dobrowolnie poddał się karze, czyli przyznał się do winy i zgodził na karę zaproponowaną przez prokuratora.  W ten sposób można uniknąć rozprawy. Nie zawsze jednak jest to najlepsze wyjście. Być może, w Twoim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie staranie o tzw. „warunkowe umorzenie postępowania”. Polega ono na tym, że sąd zamiast wydawać wyrok skazujący, umarzy postępowanie karne pod ustalonymi warunkami. Kiedy jest to możliwe? Jeżeli wina i szkodliwość społeczna czynu nie są znaczne, okoliczności popełnienie przestępstwa są wyjaśnione, a Twoja postawa oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że będziesz przestrzegał prawa.  W ten sposób można uniknąć kary oraz wpisania do Krajowego Rejestru Karnego. Dlatego, przed wyborem strategii postepowania w przypadku zatrzymania za jazdę pod wpływem alkoholu, warto wcześniej zasięgnąć opinii profesjonalnego prawnika. Dowiedz się więcej i przeczytaj https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/.

Firmowe kosmetyki ADBL

0
Firmowe kosmetyki ADBL

Jeśli decydujemy się na kosmetyki, które mają nam pomóc w pielęgnacji samochodu to trzeba stawiać na znaną firmę.

W ten sposób szanse na to, że uzyskamy lepsze efekty wizualne są o wiele większe. To, dlatego trzeba będzie stawiać na taką firmę jak ADBL. Jest to bardzo znana firma, która oferuje bardzo dużo różnych rodzajów kosmetyków, co oznacza, że każdy z nas znajdzie to, co jest mu potrzebne. Jeśli zależy nam na pielęgnowaniu lakieru to ta firma jest w tym liderem. Oferuje mnóstwo różnych kosmetyków, co oznacza, że jeśli wybierzemy tę firmę to będziemy bardzo zadowoleni są to kosmetyki, które działają w stu procentach. Ważne jest również to, że ta firma oferuje wszystko, co bezpieczne dla lakieru samochodowego. Oczywiście można u nich kupić również inne kosmetyki do pielęgnacji elementów plastikowych. Jest tego tak dużo jak dużo jest chętnych na kosmetyki oferowane przez tę firmę. Trzeba wybierać to, co sprawdzone i pewne i wtedy wiemy, że stosując takie kosmetyki polepszamy wygląd naszego samochodu.

Inne kosmetyki od tej firmy

Inne kosmetyki od tej firmy

Jeśli chcemy pielęgnować swoje wnętrze w samochodzie to też znajdziemy tutaj coś dla siebie. Można zadbać o każdy rodzaj tapicerki, ale znajdziemy również kosmetyki do kokpitu czy do elementów plastikowych, jakie na około się znajdują. Samochód dobrze wyczyszczony to nasza wizytówka, dlatego nie pozostaje nam nic innego jak szukać czegoś dla siebie. Oferta jest bardzo dobrze przygotowana i co ważne bez wychodzenia z domu można będzie się z nią zaznajomić. Wystarczy, że wejdziemy sobie już teraz na stronę https://detailingstore.pl/blog/aktualnosci/kosmetyki-firmy-adbl, a przeczytamy mnóstwo informacji o tej firmie. Przekonamy się, że to jest coś, z czego warto skorzystać, bo mamy tutaj wszystko, co jest nam potrzebne do pielęgnowania całego samochodu. Nasz samochód to nasza wizytówka, dlatego nie pozostaje nam nic innego jak szukać kosmetyków, które nam są potrzebne. Ceny są bardzo przystępne, dlatego tym bardziej taka oferta powinna nas zainteresować.

Dodatki w samochodach off roadowych

0
Dodatki w samochodach off roadowych

Dziś możliwości do wyrażenia siebie oraz oderwania się od zabieganej rzeczywistości jest znacznie więcej. Wiele osób pragnie w wolnych chwilach odrobinę dodać gazu i zjechać z uczęszczanych dróg. Off road cieszy się w efekcie stale rosnącą popularnością. Utarte szlaki przestają fascynować, a powtarzalne pasje nie mają w sobie nutki nowości i mniej przyciągają. Samochód off roadowy to inwestycja, która się zwraca na wielu poziomach zarówno w krótko, jak i długoterminowym rozrachunku. Nowocześnie zorientowani kierowcy coraz częściej wybierają ten typ pojazdu do poruszania się po i co najważniejsza poza miastem.

Wyposażenie dodatkowe

Samochód off roadowy jest podobny do mieszkania – trzeba go spersonalizować pod swoje unikalne potrzeby, preferencje oraz styl. Wiele dodatków (jak np. półka front runner) pozwalają wydobyć z auta więcej i lepiej zrealizować jego funkcjonalny potencjał. W aucie trzeba czuć się przede wszystkim wygodnie. Off roadowy samochód zabierze w podróż dalej i sprawniej niż zwykłe auto. W efekcie na miejscu po dojechaniu do punktu B można znaleźć bardziej zjawiskowe tereny, które zatrzymają na dłużej. Off road połączony z biwakowaniem to mieszanka, która pozwala oderwać się od codzienności i dać odpocząć zarówno ciału, jak i zmysłom. Pod rozgwieżdżonym niebem myśli płyną spokojniej, a wewnętrzne akumulatory ładują się pozytywną energią. Dodatki do samochodu off roadowego (jak front runner) to szeroka kategoria produktów, pośród której każdy nowocześnie zorientowany kierowca szybko znajdzie coś dla siebie. Dodatkowe półki, chwytaki, siatki zabezpieczające, moskitiery oraz wiele innych to wachlarz opcji do wykorzystania, by auto prowadziło się lepiej.

Modyfikacje wprowadzane w off roadach mogą przybierać różne postacie. Wszystko tak naprawdę zależy od wyobraźni kierowcy. Auto powinno zarówno być funkcjonalne jak i się prezentować. Modyfikacje mają na celu połączenie tych dwóch sfer. Dzięki temu samochód stanowi lepsze odbicie preferencji oraz potrzeb właściciela – i lepiej się prowadzi.

Jakościowe zakupy z sieci

W profesjonalnych sklepach internetowych szybko znajdzie się produkty do swojego samochodu off roadowego, które praktycznie oraz wizualnie go dopełnią (front runner). Nie będą one dużym wydatkiem, tylko krokiem w stronę polepszenia jakości swojego auta. Sklepy, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku oraz wieloletnie doświadczenie są w stanie wydajniej i pełniej wpasować się w rzeczywiste potrzeby kierowców. Szukając oderwania oraz nieprzebytych jeszcze dróg warto zastanowić się czy off road nie będzie, aby strzałem w dziesiątkę.

Informacje na temat smaru plastycznego

0
Informacje na temat smaru plastycznego

Smar plastyczny łatwiej jest utrzymywać w oprawie aniżeli w oleju. Pełni on przede wszystkim funkcję uszczelniającą. W ten sposób chroni łożysko przed przenikaniem zanieczyszczeń lub wilgoci. W sytuacji smarów plastycznych z zagęszczaczem jego konsystencja jest uzależniona od prędkości obrotowej łożyska.

Jeśli wartości są niskie, wtedy możesz spodziewać się gęstego smaru. Analogicznie przy tych wyższych jest półpłynny. Zmiany w konsystencji mogą pojawiać się wiele razy. Nie może być on stosowany w łożyskowaniach pionowych. Istnieje wówczas ryzyko wycieku smaru. W przypadku pojawienia się wibracji w układzie, możesz przemyśleć użycie smaru litowego. Posiada on bardzo charakterystyczne właściwości. Stanowi ochronę przez zniszczeniem struktury smaru. Właściwy smar musi tworzyć warstwę smarną. Powinno tak być nawet wtedy, kiedy wyciekałaby woda do łożyska. Takie właściwości posiadają smary oparte na mydłach litowych albo wapniowych.

Jeśli decydujesz się na smarowanie łożyska, wówczas musisz przestrzegać następujących czynników:

1. Smar powinien być podawany w odpowiednich ilościach – pełne uzupełnienie oprawy smarem może prowadzić do nagłego wzrostu temperatury w czasie pracy. To wpływa na zużywanie się smaru jeszcze szybciej niż zwykle. Powinieneś zachować do połowy wolnej przestrzeni.

2. Wybór właściwej chwili na smarowanie w celu wykorzystania najlepszych właściwości – zaleca się, aby smarować łożysko zaraz po zamontowaniu. W przypadku utrudnionego dostępu musisz nasmarować je wcześniej. Jednak musisz wtedy pamiętać o tym, aby dopilnować czystości, ponieważ w takich sytuacjach bardzo często trafiają się zabrudzenia.

3. Istotny jest okres robienia dodatkowego smarowania – smar się zużywa, a co za tym idzie musisz go regularnie uzupełniać lub nawet wymieniać całkowicie. Co świadczy o starzeniu się smaru? Zwracaj uwagę na jego konsystencję oraz kolor!

4. Właściwy wybór smaru i jego jakości jest zależny od zastosowania – na rynku znajdziesz wiele różnych rodzajów smarów. Odbiegają od siebie oczywiście swoimi właściwościami, temperaturą, skropleniem, zakresem temperatury pracy lub penetracji w określonej temperaturze. Smary mogą być przeznaczone do zastosowania ogólnego, do niskiej lub wysokiej temperatury pracy lub do pracy w bardzo różnych poziomach temperatury.

EBMiA.pl

Wysokiej jakości smary i oleje kupisz w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/chemia-przemyslowa-smary-oleje-c-921_1790.html

Podróż motocyklem – jak bezpiecznie i wygodnie przewozić bagaże?

0
Podróż motocyklem – jak bezpiecznie i wygodnie przewozić bagaże?

Podróżowanie własnym motocyklem to całkiem fajna sprawa o ile oczywiście wdrożone zostaną odpowiednie przygotowania. Przed wyruszeniem w trasę warto zadbać o wygodne ubranie, buty, a także pojemne miejsce na bagaże. Mogą to być trwałe i dość duże kufry Givi lub też inne oferowane na rynku rozwiązania. Wybór tego typu produktów jest spory, dlatego z powodzeniem można znaleźć opcje idealną dla własnych potrzeb i oczekiwań.

Prawdziwi fani motocykli doskonale wiedzą jak pięknym uczuciem jest wyruszanie w dłuższą podróż motorem. Oczywiście zarówno długie jak i krótkie wypady są przyjemne, ale to właśnie przynajmniej kilkudniowe wycieczki przynoszą najwięcej emocji. Takie wyjazdy związane są jednak z potrzebą zabrania ze sobą nieco więcej – niż w przypadku bardzo krótkiej wycieczki – rzeczy. Chodzi tu o przedmioty użytku codziennego, ubrania czy też niezbędne przybory. Oferowane przez wiele sklepów motocyklowych kufry Givi zapewniają wiele wolnej przestrzeni, która pozwala bezpiecznie i wygodnie transportować takie przedmioty.

Rodzaje kufrów motocyklowych

Na rynku dostępnych jest aktualnie wiele różnych modeli kufrów Givi. Te rekomendowane i znane na całym świecie kufry cieszą się doskonałymi opiniami ze względu na swoją trwałość i funkcjonalność. Wśród oferowanych w sklepach kufrów tej marki znaleźć można zarówno modele boczne jak też tylne. W zależności od potrzeb można, więc zamontować wybrany rodzaj kufra w odpowiednim miejscu by następnie cieszyć się jego wygodnym użytkowaniem podczas podróży.

Jakie cechy powinien posiadać porządny kufer motocyklowy?

Podczas zakupu kufra ma motor należy pamiętać, że porządny model to ten, który jest trwały, wytrzymały, a także solidny. Oczywiście są to cechy wszystkich kufrów Givi, a ich dodatkowym atutem jest adekwatna do tak wysokiej jakości cena. Chcąc zakupić solidny i pojemny kufer warto przyjrzeć się kufrom Givi, gdyż wykonane są one z bardzo wytrzymałego materiału, a także występują w różnych odmianach i wielkościach.

Jak wybrać odpowiedni kufer na motocykl?

W zależności od potrzeb każdy motocyklista może wybrać dla siebie jeden, dwa lub nawet więcej kufrów. Wszystko zależy od rodzaju pojazdu, jego budowy, a także możliwości technicznych. Wybierając kufer na motocykl warto brać pod uwagę swoje własne potrzeby, oczekiwania, a także plany. Chodzi o to by zwolennicy dłuższych i częstych podróży motocyklowych stawiali raczej na pojemne i duże kufry Givi. Na szczęście w sklepach nie brakuje różnorodnych produktów tej firmy.

Kopalnia Soli Bochnia – na szlaku najciekawszych tras Małopolski

0
Kopalnia Soli Bochnia – na szlaku najciekawszych tras Małopolski
Fot. Arch . Kopalnia – Szyb Campi

Planując wakacyjne trasy warto zwrócić szczególną uwagę, na południe Polski, a dokładnie na najstarsze miasto Małopolski, Bochnię. To niezwykłe, malowniczo położone miasteczko, skrywa wielki skarb – najstarszą kopalnię soli kamiennej w Polsce.

W Bochni, położonej zaledwie 40 km na wschód od Krakowa, znajdziemy unikalny zabytek, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kopalnię Soli Bochnia, która po blisko ośmiu wiekach eksploatacji zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami oraz surowym, autentycznym charakterem. Warto tutaj zajrzeć nie tylko ze względów historycznych, ale również dlatego, ze wokół kopalni znajduje się bardzo dobra infrastruktura pozwalająca na złapanie oddechu przed dalsza podróżą . Pobyt w kopalni daje prawdziwą chwilę wytchnienia, cały rok panuje wniej stała temperatura 16.st C

JEDNA KOPALNIA, WIELE MOŻLIWOŚCI

Dla turystów udostępnione są trzy trasy turystyczne o różnym stopniu trudności: trasa turystyczna z ekspozycją multimedialną, trasa przyrodnicza prezentująca niezwykłe zjawisko przyrodnicze: fluorescencyjne hality, zwane potocznie „świecącymi kryształami soli”, oraz najtrudniejsza trasa, wiodąca najstarszymi wyrobiskami kopalni: trasa historyczna „Wyprawa w Stare Góry”.

Komora Mysiur

Fot. R. Tatomir Kopalnia Soli Bochnia – Komora Mysiur

W roku 2017 udostępniono turystom dwie trasy o charakterze religijnym: „Droga Krzyżowa” i „Śladami kaplic bocheńskich górników”  prezentująca sześć najlepiej zachowanych kaplic w bocheńskiej kopalni.

MOC ATRAKCJI

Zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Bochni to niezwykła podróż przez najpiękniejsze wyrobiska kopalni obejmujące Poziom August i Sienkiewicz oraz Międzypoziom Dobosz.

Unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze tworzą wyjątkowe, zadziwiające podziemne miasto. Turyści pokonują trasę pieszo, część trasy mogą pokonać prawdziwą górniczą KOLEJKĄ LUB PRZEPŁYNĄĆ ŁODZIĄ 230 M POD ZIEMIĄ.

Kopalnia Soli Bochnia – podziemna przeprawa łodzią

Fot. R.Tatomir – Kopalnia Soli Bochnia – podziemna przeprawa łodzią

PODZIEMNA EKSPOZYCJA MULTIMEDIALNA

Wyjątkową i unikatową atrakcją bocheńskiej kopalni jest Podziemna Ekspozycja Multimedialna, która pozwala na promowanie kopalni oraz historii powszechnej w niepraktykowany dotąd sposób. Wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni.

Zwiedzanie kończy się w komorze Ważyn, znajdującej się na poziomie VI Sienkiewicz 250 m pod ziemią. Można wówczas skorzystać z boiska sportowego, 140 m zjeżdżalni oraz usług podziemnej restauracji Ważynek. Znajduje się tutaj także sklepik z pamiątkami oraz mini plac zabaw dla najmłodszych. Czas pobytu w kopalni wynosi ok 3 godz. Opcjonalnie program można poszerzyć o niezwykłą przeprawę łodziami.

Trasa turystyczna – Ekspozycja multimedialna

Fot. R. Tatomir –  Trasa turystyczna – Ekspozycja multimedialna

NOCLEG POD ZIEMIĄ – NIETYPOWA ATRAKCJA I PRZYSTANEK NA TRASIE

250 metrów pod ziemią, w zabytkowych, podziemnych komorach panuje absolutnie wyjątkowy mikroklimat. Powietrze przesiąknięte jodem, cisza i tajemnicza atmosfera stanowią o wyjątkowości tego jedynego w swoim rodzaju miejsca.

Wszyscy znamy powiedzenie: sen to zdrowie, ale w żadnym innym miejscu nie nabiera ono tak pełnego wymiaru jak w Kopalni Soli Bochnia. Podczas organizowanych Przez kopalnię pobytów nocnych dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych, wyjątkowy leczniczy mikroklimat korzystnie wpływa na układ oddechowy, łagodzi objawy alergii i wzmacnia odporność organizmu.

Pobyt nocny jest połączeniem zwiedzania kopalni i noclegu pod ziemią.

Pobyty nocne dla turystów indywidualnych w lipcu 2019 : 13/14 .07, 27/28.07.2019, szczegółowe informacje: 14 6926752

www.kopalnia-bochnia.pl

Komora Ważyn – podziemna zjeżdżalnia

Fot. R. Tatomir – Komora Ważyn – podziemna zjeżdżalnia

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Główny szyb zjazdowy do bocheńskiej kopalni znajduje się na ul. Campi 15. Obok szybu dostępny jest bezpłatny, ogrodzony parking dla motocykli, samochodów osobowych i autokarów.

Bezpośrednio przy szybie kopalni znajduje się ogródek letni serwujący zimne napoje, kawę i szybkie przekąski, to doskonałe miejsce na odpoczynek w trakcie jazdy.

Wybierając się do kopalni pamiętajmy o pełnym wygodnym obuwiu, długich spodniach ( warunek zjazdu zjeżdżalnią), oraz wierzchnim okryciu (lekka kurtka, polar).

Zwiedzanie kopalni można zaplanować wcześniej kupując bilet on – line, lub bezpośrednio w kasie przed zjazdem.

Polecana trasa motocyklowa

Polecana trasa motocyklowa: z północy drogą 965, przez Bochnię z przystankiem ul. Campi 15 (49°58’08.9″N 20°25’02.6″E)  na południe, trasa 965 przez Nowy Wiśnicz ( Zamek Lubomirskich), Żegocinę, Łososinę Dolną trasa 28, na Nowy Sącz, w kierunku północnym trasą 75, przez Tęgoborze, Czchów, Jurków ( trasa wzdłuż jeziora Czchowskiego) z trasy 75 zjazd na nieoznakowaną trasę o współrzędnych 49°53’16.4″N 20°36’25.8″E do Lipnicy Murowanej, z Lipnicy drogą 966 do Muchówki , gdzie wracamy do drogi 965 prowadzącej do Nowego Wiśnicza i Bochni.

Malownicza trasa wiodąca przez Pogórze Karpackie. Na trasie wiele zabytków: Kopalnia Soli Bochnia, zamek w Wiśniczu, Lipnica Murowana („Szlak Architektury Drewnianej”), Kościół w Gosprzydowej („Szlak Architektury Drewnianej”) ,zamek w Czchowie, zamek Tropszyn, Elektrownia Wodna z zaporą w Czchowie.

Wycieraczki szyb samochodowych – o czym warto wiedzieć?

0
Wycieraczki szyb samochodowych - o czym warto wiedzieć?

W trosce o komfort i bezpieczeństwo jazdy zaleca się regularną kontrolą stanu technicznego najistotniejszych elementów wyposażenia każdego samochodu. Jednym z elementów wymagających częstej kontroli są wycieraczki szyb samochodowych. To one bowiem zużywają się najszybciej, a ich wyeksploatowanie wpływa negatywnie na dobrą widoczność podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Wynajem samochodów dla firm. Czy to się opłaca?

0
Wynajem samochodów dla firm. Czy to się opłaca?

W Polsce wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularny. Korzystają z niego coraz częściej osoby fizyczne, i to już nie tylko na wakacjach. Także przedsiębiorcy coraz częściej doceniają możliwość wynajmu samochodu. Podpowiadamy na czym to polega i czy wynajem się opłaca.

Czym różni się wynajem od leasingu?

Przedsiębiorcy często korzystają z formy pośredniej między zakupem samochodu na kredyt a wynajmem. Jest to bardzo popularny w Polsce leasing, gdzie w trakcie trwania umowy leasingu nie jesteśmy właścicielem auta, ale spoczywają na nas obowiązki typowe dla właścicieli.

Wynajem jest o wiele prostszy, często wystarczy wejść na stronę internetową odpowiedniej firmy (np. https://www.carforyou.com.pl/), wybrać markę i model, który nas interesuje oraz termin, w którym taki samochód będziemy potrzebować.

Na jaki czas można wypożyczyć samochód?

Wbrew powszechnej opinii najem samochodu nie musi ani być drogi, ani krótkoterminowy. Wynajem samochodów dla firm zwykle możliwy jest w wersji krótko, średnio, a nawet długoterminowej. Z wynajmu średnioterminowego jak i długoterminowego, korzystają najczęściej właśnie firmy i instytucje. Ta pierwsza opcja opiewa zwykle na okres od miesiąca do dwóch lat, umowy jeszcze dłuższe, trwające do pięciu lat są charakterystyczne dla najmu długoterminowego.

Zalety wynajmu średnio i długoterminowego

Choć wiele firm obawia się, że wynajem auta będzie dużo droższą opcją niż zakup lub leasing, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Choć comiesięczne opłaty są wyższe, to warto zwrócić uwagę, że podczas podpisywania umowy nie jest wymagana żadna pierwsza wpłata, a przy leasingu sięga ona często nawet 20%. Do tego ilość formalności przy podpisywaniu umowy najmu jest ograniczona do minimum. Do tego niemal każda wypożyczalnia samochodów w Białymstoku, Krakowie, Szczecinie czy innym większym mieście przy najmie długoterminowym indywidualnie ustala stawki, co oznacza, że można wynegocjować naprawdę korzystne warunki.

To nie koniec zalet

Będąc posiadaczem auta, czy to zakupionego czy w leasingu trzeba ponosić sporo dodatkowych kosztów. Co prawda na umowie najmu nadal ponosimy koszty paliwa, ale na tym nasza troska o samochód się kończy. W ramach umowy najmu to wypożyczalnia aut dba o ciągłości ubezpieczenia czy terminową wymianę opon pomiędzy sezonami. Podobnie wygląda kwestia napraw, awarii, czy rutynowych wymiany części, w odróżnieniu od leasingu, te koszty też ponosi wypożyczalnia. Co za tym idzie przedsiębiorca nie musi przejmować się ani tego typu kosztami, a jeszcze odchodzą mu obowiązki administracyjne.

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak przygotować motocykl do rozpoczęcia sezonu?

Miłośnicy motocykli co roku niecierpliwie wypatrują oznak wiosny, a pierwsze promienie słońca osuszającego asfalt tylko wzmagają apetyt na nadchodzące podróże. Jeszcze przed pierwszą wyprawą...
Firmowe kosmetyki ADBL

Firmowe kosmetyki ADBL